Adana Uçak Bileti

Seyhan Nehri üzerinde Çukurova’nın kalbinde güneyin en misafirperver insanlarına ev sahipliği yapan Adana mistik bir tatil arayışı için en doğru adres olabilir. Rotaradar.com’da en avantajlı fiyatlarla farklı havayolları içinden uygun Adana uçak biletinizi alabileceğiniz en doğru yerdir.

Adana şehrinin adı en eski yazılı metinlerde bile karşımıza çıkabilmektedir. İsmin tarihi kökeni ile farklı yorumlar bulunsa da Homeros’un İlyada’sında Adana olarak anılmaktadır. Tarihi açıdan oldukça eski ve köklü uygarlıklara ev sahipliği yapmış kentte geleneksel ve çağdaş Türk kültürü öğeleri harman olmuş bir şekilde sizleri bekliyor olacak.

Şehir çevresinde yapılan kazılarda Paleolitik Çağ’a dayanan eserlere rastlanmıştır. Taş bir duvar ve şehir merkezinin kazılarda gün yüzüne çıktığı Tepebağ Köyü’nde bulunan arkeolojik kalıntıların Neolitik zamana ait olduğu tespit edilmiştir. Ortalama 3000 yıl öncesinden beri yerleşim yeri olarak kullanılan Adana’nın adı Gılgamış destanında da yer almaktadır.

Şehir merkezi denizden 30km içeride bulunan kentin Karataş ve Yumurtalık adında iki adet sahil ilçesi bulunmaktadır. Ceyhan ilçesinde de Akdeniz üzerinde yer alan ticari limanlardan biri vardır. Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olan Çukurova Adana sınırlarında bulunmaktadır. Üzerinde pek çok tarım faaliyetinin ilerlediği bölgede başlıca ürün pamuktur. Şehrin en büyük gelir kaynaklarından biri olan tarımcılık Çukurova’da devam etmektedir.

Adana’da Gezilecek Yerler

15. yüzyıl sonunda Ramazanoğulları beyliğinin Adana’yı başkent ilan etmesi pek çok mimari yapının günümüzdeki halini almasına önderlik etmiştir. Bu nedenle Memlüklü ve Selçuklu mimarisinin şehrin mimari gelişmesinde çok büyük rol oynadığı söylenebilir. Tepebağ ilçesi tarihi kazılardan başlayan milattan önceki dönemlerden Osmanlı zamanına kadar kentte yerleşmiş tüm medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Eski evleri, taş binaları ve surları ile Adana’nın içinde bambaşka bir şehir görünümde yer almaktadır.

32 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi 19. Yüzyılın sonlarında Adana valisi tarafından inşa ettirilmiştir. Türkiye’nin en yüksek saat kulesi olma unvanına sahiptir ve Kazancılar Çarşısı dolaylarında yer almaktadır. Saat kulesi Birinci Dünya savaşı sonrası Fransız işgali sırasında hasar görse de zaferin ardından yeniden restore edilmiş Adana şehrinin amblemindeki yerini almıştır. 

Sabancı ailesinin memleketi olan Adana, gelişim ve kalkınma açısından bu ailenin oldukça çok yararını görmüştür. Sabancıların kendi adlarını taşıyan ve Osmanlı mimarisine sadık kalıp kentin dokusunu bozmadan yaptırdıkları Sabancı Merkez Cami Ortadoğu’daki en büyük camilerden biri olma özelliğine sahiptir.

Adana Ermeni ve Katolik halkın da yerel halktan sayılıp iç içe yaşadığı bir yer olarak 4 büyük kiliseye de uzun süre ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan Bebekli Kilise hala kullanılırken, Latin Kilisesi müze olarak hizmet vermektedir.

Sofra kültürü Türkiye’nin sayılı mutfaklarından biri olan Adana’ya gidip de geleneksek tatları yemeden gelmek olmaz. Her şeyden önce acısı ile ünlü Adana Kebabının afiyetle tadına bakmanızı öneririz ayrıca yanında şalgamınızı da içip üzerine de Bici Bici’nizi mutlaka yemelisiniz.

Adana Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Tarihin tatilinizle iç içe geçeceği huzurlu zamanlar geçirmek için en ucuz Adana uçak bileti yine Rotaradar’da. Hemen bilet rezervasyonunuzu yapın ve birbirinden avantajlı uygun fiyatlı uçak biletlerini kaçırmayın!  

Adana Havalimanı

Uçak Bileti