Almanya Gezi Rehberi

Almanya Gezi Rehberi sayesinde sen de seyahatini daha kolay planlayabileceğin bilgilere ulaşabilirsin.

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Bulunduğu konumdan dolayı birçok önemli denize sınırı vardır bunun yanı sıra ülkenin birçok Avrupa ülkesiyle de komşuluğu bulunmaktadır. 83 milyon insanın yaşadığı ülkede Türk Nüfusu yoğunluğu da bir hayli fazladır. Almanya Tarihine bakıldığında Türklerle olan yakınlık 1.Dünya savaşından itibaren görülmektedir. Ülkedeki Türk Nüfusu yoğunluğunu da 1950 – 1960 yıllarında ülkeye işçi olarak giden Türkler oluşturmaktadır.

Cumhuriyetin tarihi eski Cermen halklarına dayanmaktadır. MS 100 yılından önce bu coğrafyada Cermen Halkları yaşamışlardır. Bu dönemde Almanya’nın bulunduğu konum Cermenya olarak isimlendirilmiştir. Federal parlamenter bir cumhuriyet olan ülke toplamda 16 eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Berlin’dir. Berlin ülkenin en büyük şehri olarak bilinmektedir. İkinci Dünya savaşı sonrasında Batı ve Doğu Almanya olarak ikiye bölünen ülke 1990 yılında birleşmiştir. Batı Almanya Avrupa Birliğinin kurucu üyelerinden olduğu için iki ülke birleştikten sonra Doğu Almanya’da Avrupa Birliğine üye olmuştur. Para birimi olarak Avrupa Para birimi Euro’yu 2002 yılında kabul etmiştir.

Almanya Bayrağı

Almanya Bayrağı

Başkenti

Berlin

Nüfusu

82,79 Milyon

Para Birimi

Euro

İklimi

Bölgelere göre iklim değişmektedir

Ana Dili

Almanca

Telefon Kodu

+49

Orta Avrupa’da bulunan bir ülke olan Almanya Avrupa’daki önemli birçok ülkeyle komşudur. Ülkenin kuzeyinde Danimarka, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi yer almaktadır. Ülkenin doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti bulunmaktadır. 358,386 km ²’lik yüz ölçümü bulunan Ülkenin güneyinde Avusturya ve İsviçre yer alırken batısındaysa Hollanda, Lüksemburg, Belçika ve Fransa gibi önemli ülkeler bulunmaktadır. Avrupa Birliği’nin en büyük nüfuslu ülkesi olarak bilinen ülkedir.

Almanya Para Birimi olarak 28 Şubat 2002 tarihine kadar Alman Markı kullanmaktaydı. Fakat bu tarihten sonra Almanya Euro para birimini kullanmaya başlamıştır. Euro’nun kısaltması EUR’dur.
 
Almanya’nın Şehirleri

Federal ve Parlamenter bir cumhuriyet olan Almanya, 16 eyaletten oluşan bir ülkedir. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Berlin’dir. Berlin’in nüfusu 3.472.756’dır. Ülkenin ikinci en büyük nüfusuna sahip şehri ise 1.786.448 nüfusta Hamburg’dur. 1.353.186 kişinin yaşadığı Münih ise ülkenin en büyük 3.şehri olarak bilinmektedir.

Federal bir cumhuriyet olduğu ve 16 eyaletten oluştuğu için şehir sayısı çoktur. 2060 tane şehri olan Ülkenin genellikle Eyaletleri ve eyaletlerin başkenti bilinmektedir. Genellikle Stuttgart, Berlin, Münih, Hamburg, Düsseldorf, Essen, Köln, Heidelberg, Hannover, Bremen, Leipzig, Stuttgart, Manheim ve Essen en çok bilinen şehirlerdir. Aşağıda yer alan tabloda Almanya’nın eyaletlerini ve eyaletlerin başkentlerini görebilirsiniz.

Eyalet

Başkent

Berlin

Berlin

Baden-Württemberg

Stuttgart

Bavreta

Münih

Brandenburg

Potsdam

Bremen

Bremen

Hamburg

Hamburg

Hessen

Wiesbaden

Mecklenburg

Schwerin

Aşağı Saksonya

Hannover

Kuzey Ren

Düsseldorf

Renanya

Mainz

Saarland

Saarbrücken

Saksonya

Dresden

Saksonya- Anhalt

Magdebur

Schleswig

Kiel

Türingiya

Erfurt

Almanya’nın şehir sayısı 2060 olduğundan ülkede bulunan her şehir kullanıcıların okumasını güçlendirmemek için listeye eklenmemiştir.

Almanya’nın resmi dili Almanca olarak kabul edilmiştir. Ülke nüfusunun %97si Almanca konuşmaktadır. Fakat Avrupa’daki ülkelerin birbirine yakın olduğunu düşünürsek Ülkede birçok dilin konuşulduğunu söylemek mümkündür. Alman gençlerin büyük kısmı ikinci yabancı dil olarak İngilizce konuşmaktadır. Ülkede Fransızca konuşan insan sayısı da bir hayli fazladır.

Ülkede azınlık olarak yaşayan haklar da düşünüldüğünde Danca, Friz Dili, Çingenece ve Aşağı Sorb dilinin konuşulduğunu da söylemek mümkündür. Ülkenin aldığı işçi göçleri sonrasında yerleşen Türkleri de düşündüğümüzde ülkenin büyük bir bölümünde Türkçe’nin de konuşulduğunu söylemek mümkündür. Fakat seyahatiniz esnasında birisiyle farklı bir dilde konuşmak isterseniz eğer sorularınıza Almanca yanıt almanız mümkündür. Almanlar her ne kadar birçok dili biliyor olsa da yapıları gereği sorularınıza Almanca cevap vereceklerdir.

Almanya Gezi Rehberi

Almanya’da farklı dini inançlara sahip birçok insan bulunmaktadır. Ülkede inanılan dilleri ve ülke nüfusuna oranlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Dini Grup

Oranı

Katolikler

%35

Müslümanlar

%5

Protestanlar

%27

Diğer Dinler

%4

Deist veya Ateistler

%36

Ülkede her dinden insan bulunmaktadır. Katolik inancına sahip insan sayısı 30 milyondur. Protestan inancına sahip insan sayısı 23 milyondur. Ülkede 4 milyon Müslüman bulunmaktadır. Farklı dini inançlara inanan insan sayısı ise 3 milyona ulaşmıştır. Almanya’da herhangi bir dine mensup olmayan kişi sayısı da 30 milyondur. Ateist veya deist inanca sahip olan insan sayısının oranı her geçen gün artmaktadır. Hatta bu inançlardaki artış Katolik ve Protestan nüfusunu geçmiştir.

Almanya Gezi Rehberi içerisindeki önemli bölümlerden birisi de tabi ki ülkeye ne zaman gideceğiniz. Almanya’ya ne zaman gidilir sorusuna verilecek yanıt ülkenin hangi bölgesine gitmek istediğinize göre değişmektedir. Almanya’da genellikle ılıman bir iklim görülse de Almanya hava durumu bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak kışları soğuk olan ülke yazları sıcaktır. Seyahat amacınıza göre yılın her döneminde ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Genellikle seyahat edeceklere öneriler şunlardır:

 • Ülkeye mayıs ve ekim ayları arasında gidebilirsiniz. Çünkü bu dönemlerde hava durumu 20 ve 30 derece arasında farklılık göstermektedir. Bu dönemde ülkenin güney bölümleri çok yağmurlu değildir. Fakat kuzey bölgelerde yağmura rastlama imkânınız bulunmaktadır.
 • Festivallere meraklı bir insansınız ülkeye Ekim ayında giderek Oktoberfeste de katılabilirsiniz.
 • Ülkeyi şubat ayında ziyaret ederek siz de Berlin Film Festivaline katılma imkânı elde edebilirsiniz.
 • Bunların yanı sıra kış sporlarına ilgi duyan biriyseniz şubat aylarında ülkeye giderek Baverya Alplerinde kayak yapabilirsiniz.
Almanya’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikle Schengen Vizesi alması gerekmektedir. Bu vize dahilinde ülkeye girebilirsiniz. Genellikle ulaşım biçimi olarak havayolu en sık tercih edilen yolculuk türüdür. Türkiye’den Almanya’ya direkt veya aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul ve Ankara Almanya’ya en çok uçuşların bulunduğu illerimizdir.

 • Berlin
 • Düsseldorf
 • Hamburg
 • Stuttgart
 • Dresden
 • Köln
 • Hannover
 • Nuremberg
 • Erfurt

Almanya’da hava olanı olan bazı şehirlerdir. Ülkede seyahat edeceğiniz şehre ve bölgeye göre iniş havalimanınız farklılık göstereceği için Almanya Uçak Bileti satın almadan önce gideceğiniz şehirde hangi havaalanının bulunduğunu kontrol edebilirsiniz. Türkiye’den en çok uçuş düzenleyen havayolu firmaları ise Türk Hava Yolları, Sunexpress ve Pegasus ’dur.

Havayoluyla seyahat etmeyi sevmeyenler karayolunu da tercih edebilmektedir. Türkiye – Almanya arası karayolu uzaklığı 3194 km’dir. Karayolu kullanarak yapacağınız yolculuğunuz yaklaşık 1 gün 8 saat sürecektir. Fakat yolculuk süresi seyahatinizin başlayacağı şehre göre bir hayli farklılık gösterebilmektedir.

Almanya’nın kültürü bölgelerine göre çok farklılık göstermektedir. Genellikle Almanların yaşadığı bölgelerde kültür arı olarak kalabilmişken göç yoğunluğu fazla olan bölgelerdeyse kültürel etkileşimler gözlemlenmiştir. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Almanya’nın en çok öne çıkan kültürel ögesi Mükemmeliyetçiliktir. Mükemmeliyetçi bir yapı içene doğan Almanların çoğunda düzen takıntısı vardır. Almanların dakikliğe ve özel hayatın gizliliğine de çok önem verdiği bilinmektedir. Hatta dakiklik insanların sosyal hayatı açısından çok önemlidir.

Almanlar çevreye duyarlı bir toplum oldukları için genellikle yerlere çöp atmazlar. Bu yüzden ülkenin her yerinde geri dönüşüm kutuları görebilirsiniz. Yere çöp attığında genellikle birisi tarafından uyarılırsınız.

Almanya Gezi Rehberi

Almanya’da yemek kültürü çok gelişmiştir ve özellikle halkın iç içe olmasından dolayı Alman Mutfağı da diğer mutfaklarla etkileşim halindedir. Ülkede 3 farklı yöresel mutfak bulunmaktadır. Bunlar:

 • Thüringiya Mutfağı
 • Saksonya Mutfağı
 • Saksonya Ahlat Mutfağıdır

Thüringiya ’da genellikle sebze ağırlıklı beslendiği görülmektedir fakat yemeklerde et de kullanılmaktadır. Saksonya Mutfağında da sebzeler çok pahalıya yetişmektedir. Bu mutfağın en önemli ürünü Kahvedir.

Ülkede genel olarak biftek, domuz ve kümes hayvanları tüketilmektedir. Deniz ürünü olarak da Alabalık, Turna balığı ve sazan türleri Almanya’da en fazla tüketilen balık türleri arasında yer almaktadır.

Almanya’da kahvaltıda genellikle ekmek, bal, jambon, peynir, yumurta, çay veya kahve gibi ürünler tüketilmektedir.

Almanya’da ana öğün öğle vakitlerinde yenilir. Akşam yemeğindeyse genellikle sandviç, ekmek, sosis ve peynir gibi gıdaları tüketmeyi tercih ederler. Almanya’ya gittiğinizde aşağıdaki yemekleri yemeden dönememenizi öneririz.

 • Çavdar Ekmeği
 • Frankfurter Kranz
 • Paprikahuhn (tavuk haşlama)
 • Bratkartoffeln (Patates)
 • Brezel (Simit)
 • Maultaschen (Mantı)
 • Rouladen (Pastırma, Soğan, Hardal karışımı bir yemek)
Almanya Gezi Rehberi

Almanya’ya seyahat edecek olan biriyseniz alacağınız birçok hediyelik eşya bulunmakta.

 • Baverya Giysisi
 • Kolonya
 • Messen Porseleni
 • Alman Birası
 • Elektronik Eşyalar
 • Parfüm

Gibi ürünleri satın almayı tercih edebilirsiniz. Almanya Gezi Rehberi içerisindeki en büyük önerimiz ise ülkeden elektronik eşya almanız olacak. Çünkü elektronik eşyalar daha uygun fiyatlı satıldığı için genellikle en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında yer almaktadır.

Almanya Gezi Rehberi bölümünde en çok merak edilen bölümlerden birisi tabiki de vize bölümü. Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecekseniz eğer seyahatiniz öncesinde Schengen Vizesi almanız gerekmektedir.

Türkiye’de Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği bulunmaktadır. Ülkemizde Antalya, İzmir ve İstanbul’da Almanya Konsoloslukları bulunmaktadır.

Almanya Gezi Rehberi Konsolosluklar Haritası

İstanbul Konsolosluğu

Gümüşsuyu, İnönü Cd. No:10, 34437 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

Antalya Konsolosluğu

Çağlayan Mahallesi Barınaklar Bulvarı No:60 07230 Antalya

İzmir Konsolosluğu

Korutürk, Havuzbaşı Sok. No:1, 35330 Balçova/İzmir, Türkiye

Ankara Büyükelçiliği

Remzi Oğuz Arık, Paris Cd. No:29, 06540 Çankaya/Ankara, Türkiye

Almanya Gezi Rehberi

Neuschwanstein Şatosu

Bavyera eyaletinde bulunan şatodur. 19. yüzyıl Neo- romantizm sanatıyla yapılmıştır.

Charlottenburg Sarayı

Berlin’in en büyük sarayıdır.17. yüzyılın sonlarında yapılmıştır.

Zwinger

Dresden’de bulunmaktadır. 1719 yılında açılmıştır.

Yorumlar
0