Almanya hakkında bilgiler bölümünden siz de ülkeyle ilgili önemli bilgilere ulaşabilir ve bunun sonucunda seyahatinizi planlayabilirsiniz.

 Almanya Hakkında Bilgiler

Almanya’nın BaşkentiBerlin
Almanya’nın Nüfusu82,79 Milyon
Almanya’nın Para BirimiEuro
Almanya’nın İklimiBölgelere göre iklim değişmektedir
Almanya’nın Ana DiliAlmanca
Almanya Telefon Kodu+49
  •   Almanya’nın para birimi Euro’dur.
  • Almanya’nın resmi dili Almanca’dır.
  • Almanya yerel saat uygulamasında Türkiye’den 2 saat geridedir.
  • Genellikle ülkede yeme – içme fiyatları oldukça uygundur. 
  • Almanya’da bira çok uygun fiyatlarla satılmaktadır. 1-3 euro arasında bira satın alabilirsiniz. 
  • Ülkede restoran ve mağazalar genellikle sabah 8 ve akşam 20 arasında hizmet vermektedir. 
  • Ülkenin önemli şehirleri olan Berlin, Münih ve Köln gibi şehirleri daha uzun sürelerde gezmeyi planlayabilirsiniz. 
  • Ülkede yaşayan insanlar geri dönüşüme oldukça çok önem verdiği için seyahatiniz esnasında çöplerinizi doğru kutulara atmanızı öneririz. Aksi halde seyahatiniz esnasında olmsuz tepkiler alabilirsiniz.
  • Ülkede en çok tercih edilen ulaşım tipi bisiklettir. Almanya’ya gittiğinizde bir bisiklet gezintisi yapabilirsiniz. 

Almanya'nın Konumu Nerededir?

Almanya’nın Konumu gereği Orta Avrupa’da bulunan bir ülke olduğu bilinmektedir. Almanya Avrupa’daki önemli birçok ülkeyle komşudur. Almanya’nın kuzeyinde Danimarka, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi yer almaktadır. Ülkenin doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti bulunmaktadır. 358,386 km ²’lik yüz ölçümü bulunan Almanya’nın güneyinde Avusturya ve İsviçre yer alırken batısındaysa Hollanda, Lüksemburg, Belçika ve Fransa gibi önemli ülkeler bulunmaktadır. Avrupa Birliği’nin en büyük nüfuslu ülkesi olarak bilinen ülkedir.

Almanya’nın Kültürü

Almanya Hakkında BilgilerAlmanya’nın kültürü Almanya Hakkında Bilgilerin en çok merak edilenidir. Almanya’da kültür ülkenin bölgelerine göre çok farklılık göstermektedir. Genellikle Almanların yaşadığı bölgelerde kültür arı olarak kalabilmişken göç yoğunluğu fazla olan bölgelerdeyse kültürel etkileşimler gözlemlenmiştir. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Almanya’nın en çok öne çıkan kültürel ögesi Mükemmeliyetçiliktir. Mükemmeliyetçi bir yapı içene doğan Almanların çoğunda düzen takıntısı vardır. Almanların dakikliğe ve özel hayatın gizliliğine de çok önem verdiği bilinmektedir. Hatta dakiklik insanların sosyal hayatı açısından çok önemlidir.

Almanlar çevreye duyarlı bir toplum oldukları için genellikle yerlere çöp atmazlar. Bu yüzden ülkenin her yerinde geri dönüşüm kutuları görebilirsiniz. Yere çöp attığında genellikle birisi tarafından uyarılırsınız.

Almanya’da Konuşulan Diller Nelerdir?

Almanya’da konuşulan diller arasında ülkenin resmi dili Almanca olarak kabul edilmiştir. Ülke nüfusunun %97si Almanca konuşmaktadır. Fakat Avrupa’daki ülkelerin birbirine yakın olduğunu düşünürsek Almanya’da birçok dilin konuşulduğunu söylemek mümkündür. Almanya’daki gençlerin büyük kısmı ikinci yabancı dil olarak İngilizce konuşmaktadır. Ülkede Fransızca konuşan insan sayısı da bir hayli fazladır.

Ülkede azınlık olarak yaşayan haklar da düşünüldüğünde Danca, Friz Dili, Çingenece ve Aşağı Sorb dilinin konuşulduğunu da söylemek mümkündür. Ülkenin aldığı işçi göçleri sonrasında yerleşen Türkleri de düşündüğümüzde ülkenin büyük bir bölümünde Türkçe’nin de konuşulduğunu söylemek mümkündür. Fakat seyahatiniz esnasında birisiyle farklı bir dilde konuşmak isterseniz eğer sorularınıza Almanca yanıt almanız mümkündür. Almanlar her ne kadar birçok dili biliyor olsa da yapıları gereği sorularınıza Almanca cevap vereceklerdir.

Almanya’da Dini İnançlar

Almanya Hakkında Bilgiler bölümünün son konusu dini inançlar. Almanya’da dini inançlar çeşitlilik göstermektedir.  Ülkede farklı dini inançlara sahip birçok insan bulunmaktadır. Ülkede inanılan dilleri ve ülke nüfusuna oranlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Dini GrupOranı
Katolikler%35
Müslümanlar%5
Protestanlar%27
Diğer Dinler%4
Deist veya Ateistler%36

Ülkede her dinden insan bulunmaktadır. Katolik inancına sahip insan sayısı 30 milyondur. Protestan inancına sahip insan sayısı 23 milyondur. Ülkede 4 milyon Müslüman bulunmaktadır. Farklı dini inançlara inanan insan sayısı ise 3 milyona ulaşmıştır. Almanya’da herhangi bir dine mensup olmayan kişi sayısı da 30 milyondur. Ateist veya deist inanca sahip olan insan sayısının oranı her geçen gün artmaktadır. Hatta bu inançlardaki artış Katolik ve Protestan nüfusunu geçmiştir.

Yorumlar
0