Almanya mutfağı kültürel olarak çok gelişmiştir ve özellikle halkın iç içe olmasından dolayı Alman Mutfağı da diğer mutfaklarla etkileşim halindedir. Ülkede 3 farklı yöresel mutfak bulunmaktadır. Bunlar:

  • Thüringiya Mutfağı
  • Saksonya Mutfağı
  • Saksonya Ahlat Mutfağıdır

Thüringiya ’da genellikle sebze ağırlıklı beslendiği görülmektedir fakat yemeklerde et de kullanılmaktadır. Saksonya Mutfağında da sebzeler çok pahalıya yetişmektedir. Bu mutfağın en önemli ürünü Kahvedir.

Ülkede genel olarak biftek, domuz ve kümes hayvanları tüketilmektedir. Deniz ürünü olarak da Alabalık, Turna balığı ve sazan türleri Almanya’da en fazla tüketilen balık türleri arasında yer almaktadır.

Almanya’da Ne Yenilir Ne İçilir?

Almanya’da kahvaltıda genellikle ekmek, bal, jambon, peynir, yumurta, çay veya kahve gibi ürünler tüketilmektedir.

Almanya’da ana öğün öğle vakitlerinde yenilir. Akşam yemeğindeyse genellikle sandviç, ekmek, sosis ve peynir gibi gıdaları tüketmeyi tercih ederler. Almanya’ya gittiğinizde aşağıdaki yemekleri yemeden dönememenizi öneririz.

Almanya Mutfağı En Çok Sevilen Yemekler

  • Çavdar Ekmeği
  • Frankfurter Kranz
  • Paprikahuhn (tavuk haşlama)
  • Bratkartoffeln (Patates)
  • Brezel (Simit)
  • Maultaschen (Mantı)
  • Rouladen (Pastırma, Soğan, Hardal karışımı bir yemek)

Almanya Mutfağı hakkında bilgi aldığınız Rotaradar’ın oluşturduğu Almanya Gezi Rehberini inceleyebilir ve seyahatinizi daha kolay planlayabilirsiniz.

Almanya'ya Gittiğinizde Yiyebileceğiniz Yemekler

Almanya Mutfağı dendiğinde herkesin aklına çok zengin bir mutfak gelmektedir. Birçok kültürün bir arada yaşaması ülke mutfağının diğer ülkelerin mutfaklarından etkilenmesine olanak sağlamıştır. Almanya’ya seyahat ettiğinizde denemeniz gereken besinleri sizler için derledik.

Bratkartoffeln

Bratkartoffeln

Almanya’da en çok tüketilen besin ürünlerinden birisi olan Patatesle yapılan bir yemektir. Patates, pastırma ve soğan karışımı ile yapılan bu yemeği ülkeye gittiğinizde kesinlikle denemenizi öneririz.

Bratwurst

Almanya sokaklarında karşılaşabileceğiniz yemeklerden birisidir. Domuz eti kullanılarak yapılan sosislerle yapılan bir çeşit sandviçtir. Genellikle sokaklarda, büfelerde ve festivallerde satılmaktadır.

brezel

Brezel

Almanya’nın en meşhur simitlerinden olan Brezel, ülke sokaklarında gezinirken tercih edebileceğiniz bir aperatif. Her pastanede bulabileceğiniz bu atıştırmalığın soğuk et ve peynir dilimleriyle servis edildiğini göreceksiniz.

Maultaschen

Maultaschen

Alman usulü mantı olarak bilenen bu yemekte gideceğiniz bölgeye göre farklı türden malzemelerin eklendiğini görebilirsiniz.

Flammkuchen

Flammkuchen

İtalyan Pizzası gibi görünen bu yemeği Almanya’da çok uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. İnce hamur üzerine yapılan bu pizza türü ülkeye seyahat eden turistler tarafından oldukça seviliyor. Siz de hem ekonomik hem de doyuru olmasını göz önünde bulundurarak Flammkuchen yemeyi tercih edebilirsiniz.

Spätzle

Spätzle

Almanya’da en çok tüketilen yemekler arasında bulunan Spätzle, ülkede tüketilen etsiz yemeklerden birisidir. Yumurta kullanılarak yapılan eriştenin peynir ve soğanla servis edilmesiyle ortaya çıkan bu yemeği Almanya’nın birçok restoranında yiyebilirsiniz.

Rote Grütze

Rote Grütze

Danimarka mutfağının vazgeçilmez tatlılarından olan Rote Grütze, Almanya mutfağında da yerini bulmuş. Kuzey Almanya’da çok tüketilen bir tatlı türü olan Rote Grütze’yi ülkeye gittiğinizde kesinlikle denemenizi öneririz.

bira

Bira

Ve tabiki Almanya dendiğinde herkesin aklına tek gelecek olan şey Biraaaa 🙂

Yorumlar
0