Almanya Para Birimi ülkeye seyahat edecek olan kişilerin ilk araştırdığı şeydir. Çünkü seyahat edecek olan kişiler seyahatleri öncesinde Almanya para birimine bakarak kendi harcamalarını planlamak ve bir bütçe oluşturmak istemektedir. Genellikle oluşturulacak olan bütçe kabataslak bir plan dahilinde yapılsa da kişilerin seyahatleri esnasında yaşayacakları problemlerin önüne geçmektedir.  Türk Lirası birçok Avrupa ülkesinde değer kaybeden bir para birimi olduğu için bu yazımızda Avrupa ülkeleri arasında çok önemli bir konumda olan Almanya’nın Para Birimi hakkında bilgi vereceğiz. Vereceğimiz bu bilgiler dahilinde sizlerde Almanya seyahatinizi kolay bir şekilde planlayabilir ve ülkedeki harcamalarınızın planını yapabilirsiniz.

Almanya 20 Haziran 1948 tarihinde para birimi olarak Alman Markı kullanmaya başlamıştır. Yaklaşık 60 yıl boyunca ülkenin resmi para birimi olan Alman Markı’nın uluslararası alandaki kodu DEM olarak bilinmektedir. Almanya para birimi olarak Alman Markını 28 Şubat 2002 tarihinde Euro ile değiştirmiştir. 1 Ocak 1999 tarihinde Avrupa ülkeleri arasında yapılan bir anlaşma ile Avrupa Birliğinde bulunan ülkelerin ortak para birimi EURO olmuştur.

Almanya’da Euro ile Temel İhtiyaçlar İçin Ne Kadar Harcama Yapılır ?

Almanya Para BirimiAlmanya Para Birimi olarak Euro kullanan bir ülke olsa da Almanya’da Asgari ücretle çalışan bir kişinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için yapacağı harcamalar çok da pahalı değildir. Ülkemize oranla çok daha uygun fiyatlarla alışveriş yapacağınız Almanya’daki marketlerin fiyatlarını sizin için listeliyoruz.

Ürün

Fiyatı

Patates (1 Kg)

1 Euro

Çaykur Turist Çayı ( 500 gram)

3,69 Euro

Tereyağı ( 250 gr)

2,39 Euro

Pınar Kaşar Peyniri

2,79 Euro

Yoğurt (1 Kg)

1,89 Euro

Camel Sigara ( 1 Paket)

6,70 Euro

Marmarabirlik Zeytin

3,99 Euro

Makarna

0,65 Euro

Sucuk

2,49 Euro

Pirinç

2,99 Euro

Bebel Bezi (30’lu)

7,55 Euro

Genellikle Almanya’ya seyahat edecek olan Türkler için ülkede kullanılan para biriminin Euro olması göz korkutucu olsa da Almanya’da Asgari ücret ile çalışacak kişiler için günlük yaşamın daha uygun bir şekilde geçirilebileceğini söylemek mümkündür.

Almanya Para Birimi ile Ülkede Yapılabilecekler

Almanya Otelleri

Almanya’ya seyahat eden kişilerin ülkeye seyahat etmeden önce genellikle ülkenin para birimi hakkında araştırmalar yaptığını söylemiştik. Genellikle araştırma yapan kişiler ülkede konaklama, şehir içi ulaşım ve oteller hakkında detaylı incelemeler yapmakta ve bu incelemeler sonrasında ülkeye seyahatlerini gerçekleştirmektedir. Günümüzde Almanya Para Birimi olan Euro Türk Lirasından daha değerli bir para birimi olduğu için genellikle seyahat edecek olan kişiler harcamalarını oldukça dikkatli bir şekilde yapmaktadır. Bu sebeple de konaklayacakları otelleri, yemek yiyecekleri restoranları buna göre tercih etmektedirler.

Yazımızın bu bölümünde Almanya’da gerçekleştireceğiniz seyahatiniz için ne kadar bir bütçe ayırmanız gerektiğinin karşılığını Euro ve Türk Lirası cinsinden değerlendireceğiz.

Almanya’da otelde konaklayacaksanız otel fiyatları sizlere biraz pahalı gelebilir. Euro olarak düşünüldüğünde uygun diyebileceğiniz bir gecelik konaklama Türk lirası cinsinden düşünüldüğünde fazla gelebilmektedir. Bu nedenle seyahatlerinizde gideceğiniz ülkenin para birimine göre düşünüp buna yönelik bir bütçe ayırmanız sizlerin daha sağlıklı bir seyahat gerçekleştirmesine olanak sağlayacaktır.

Almanya’da otel fiyatları genellikle 200 liradan başlamaktadır. Bu oteller şehir merkezine biraz uzak olsa da kısa süreli seyahatler için uygun fiyatlı otellerde konaklamak ve bütçenizin bir bölümünü farklı etkinlikler için harcamak sizin için daha iyi olabilir. Genellikle uygun fiyatlı olan otellerde kişiler herhangi bir servis yapılmamaktadır. Otel fiyatları biraz daha arttığında ücretsiz kahvaltı servisinin eklendiği de görülmektedir. Şehir merkezine yakın olan otellerde ise konaklama fiyatları biraz daha pahalıdır. Ek bir alternatif olarak Airbnb ile de konaklama ayarlayabilirsiniz.

Ülkeye yapacağınız seyahatiniz esnasında beslenmeniz de oldukça önemli bir konudur. Öğünlerinizi atlamak istemiyorsanız ve yemek için çok harcama yapmak istemiyorsanız yemeklerini otelinizde yemeyi düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra ülkede uygun fiyatlı restoranlar da bulunuyor. Yaklaşık 3-10 euro arası bir harcama ile bir öğününüzü tamamlayabilirsiniz.

Yorumlar
0