Almanya Tarihi incelendiğinde ülkenin bulunduğu coğrafyada daha önceden Cermenlerin yaşadığı görülmektedir.

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Bulunduğu konumdan dolayı birçok önemli denize sınırı vardır bunun yanı sıra ülkenin birçok Avrupa ülkesiyle de komşuluğu bulunmaktadır. 83 milyon insanın yaşadığı ülkede Türk Nüfusu yoğunluğu da bir hayli fazladır. Almanya Tarihi incelendiğinde Türklerle olan yakınlık 1.Dünya savaşından itibaren görülmektedir. Ülkedeki Türk Nüfusu yoğunluğunu da 1950 – 1960 yıllarında ülkeye işçi olarak giden Türkler oluşturmaktadır.

Cumhuriyetin tarihi eski Cermen halklarına dayanmaktadır. MS 100 yılından önce bu coğrafyada Cermen Halkları yaşamışlardır. Bu dönemde Almanya’nın bulunduğu konum Cermenya olarak isimlendirilmiştir. Federal parlamenter bir cumhuriyet olan ülke toplamda 16 eyaletten oluşmaktadır. Almanya’nın başkenti Berlin’dir. Berlin ülkenin en büyük şehri olarak bilinmektedir. İkinci Dünya savaşı sonrasında Batı ve Doğu Almanya olarak ikiye bölünen ülke 1990 yılında birleşmiştir. Batı Almanya Avrupa Birliğinin kurucu üyelerinden olduğu için iki ülke birleştikten sonra Doğu Almanya’da Avrupa Birliğine üye olmuştur. Para birimi olarak Avrupa Para birimi Euro’yu 2002 yılında kabul etmiştir.

Almanya Tarihi hakkında daha fazla bilgi almak için Rotaradar’ın Almanya Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz. Gezi rehberi sayesinde seyahatinizi daha kolay planlayabilirsiniz.

Yorumlar
0