Almanya’nın şehirleri eyaletler altında toplanmıştır. Federal ve Parlamenter bir cumhuriyet olan Almanya, 16 eyaletten oluşan bir ülkedir. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Berlin’dir. Berlin’in nüfusu 3.472.756’dır. Ülkenin ikinci en büyük nüfusuna sahip şehri ise 1.786.448 nüfusta Hamburg’dur. 1.353.186 kişinin yaşadığı Münih ise ülkenin en büyük 3.şehri olarak bilinmektedir.

Almanya Federal bir cumhuriyet olduğu ve 16 eyaletten oluştuğu için şehir sayısı çoktur. 2060 tane şehri olan Almanya’nın genellikle Eyaletleri ve eyaletlerin başkenti bilinmektedir. Genellikle Stuttgart, Berlin, Münih, Hamburg, Düsseldorf, Essen, Köln, Heidelberg, Hannover, Bremen, Leipzig, Stuttgart, Manheim ve Essen en çok bilinen şehirlerdir. Aşağıda yer alan tabloda Almanya’nın eyaletlerini ve eyaletlerin başkentlerini görebilirsiniz.

Almanya’nın Şehirleri ve Eyaletleri Listesi

EyaletBaşkent
BerlinBerlin
Baden-WürttembergStuttgart
BavretaMünih
BrandenburgPotsdam
BremenBremen
HamburgHamburg
HessenWiesbaden
MecklenburgSchwerin
Aşağı SaksonyaHannover
Kuzey RenDüsseldorf
RenanyaMainz
SaarlandSaarbrücken
SaksonyaDresden
Saksonya- AnhaltMagdebur
SchleswigKiel
TüringiyaErfurt

Almanya’nın şehir sayısı 2060 olduğundan ülkede bulunan her şehir kullanıcıların okumasını güçlendirmemek için listeye eklenmemiştir. Almanya’nın şehirleri hakkında bilgi aldığınız rotaradar üzerinden dilediğiniz takdirde Almanya Gezi Rehberini inceleyebilir ve seyahatiniz planlayabilirsiniz.

Yorumlar
0