Almanya’nın şehirleri eyaletler altında toplanmıştır. Federal ve Parlamenter bir cumhuriyet olan Almanya, 16 eyaletten oluşan bir ülkedir. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Berlin’dir. Berlin’in nüfusu 3.472.756’dır. Ülkenin ikinci en büyük nüfusuna sahip şehri ise 1.786.448 nüfusta Hamburg’dur. 1.353.186 kişinin yaşadığı Münih ise ülkenin en büyük 3.şehri olarak bilinmektedir.

Almanya Federal bir cumhuriyet olduğu ve 16 eyaletten oluştuğu için şehir sayısı çoktur. 2060 tane şehri olan Almanya’nın genellikle Eyaletleri ve eyaletlerin başkenti bilinmektedir. Genellikle Stuttgart, Berlin, Münih, Hamburg, Düsseldorf, Essen, Köln, Heidelberg, Hannover, Bremen, Leipzig, Stuttgart, Manheim ve Essen en çok bilinen şehirlerdir. Aşağıda yer alan tabloda Almanya’nın eyaletlerini ve eyaletlerin başkentlerini görebilirsiniz.

Almanya’nın Şehirleri ve Eyaletleri Listesi

EyaletBaşkent
BerlinBerlin
Baden-WürttembergStuttgart
BavretaMünih
BrandenburgPotsdam
BremenBremen
HamburgHamburg
HessenWiesbaden
MecklenburgSchwerin
Aşağı SaksonyaHannover
Kuzey RenDüsseldorf
RenanyaMainz
SaarlandSaarbrücken
SaksonyaDresden
Saksonya- AnhaltMagdebur
SchleswigKiel
TüringiyaErfurt

Almanya’nın şehir sayısı 2060 olduğundan ülkede bulunan her şehir kullanıcıların okumasını güçlendirmemek için listeye eklenmemiştir. 

Almanya’nın Önemli Şehirleri

Berlin

Berlin

Almanya’nın şehirleri arasında olan Berlin ülkenin başkenti konumundadır. 3,75 milyon kişinin yaşadığı Berlin, Almanya’nın şehirleri arasında medya sektörünün en çok geliştiği, kültür sanat faaliyetlerinin çeşitlendiği bir şehirdir. Bunun yanı sıra Berlin, siyasi olarak da Almanya için oldukça önemli bir şehirdir.

Hamburg

hamburg

Almanya’nın en büyük ikinci şehri olan Hamburg, kendi başına ayrı bir eyalettir. Avrupa Birliğinde bulunan şehirler arasında en büyük 6.metropol olarak bilinen Hamburg, Almanya’nın dünyaya açılan kapısıdır. Almanya’nın en büyük limanını barındıran şehirde sanat, kültür, spor ve ticari faaliyetler yürütülmektedir.

Münih

münih

Almanya’nın şehirleri arasında en büyük 3. Şehir Münih’tir. Baverya eyaletinin başkenti olan Münih’te yaklaşık 2,6 milyon insan yaşamaktadır. Almanya’nın teknoloji başkenti olarak bilinen Münih’te BMW, Siemens gibi önemli firmaların genel merkezleri bulunmaktadır. Bu firmaların yanı sıra Intel, Microsoft, Google gibi dünya devlerinin de Almanya ofisleri Münih’te bulunmaktadır.

Köln

Köln

Almanya’nın 4. En büyük şehri olan Köln, kozmopolit bir yapıya sahip bir şehirdir.  Almanya’nın kültür, bilim, sanat, eğlence ve ticaret merkezi olan Köln, ulaşım sistemlerinin kesiştiği bir şehirdir.

 Frankfurt

 Frankfurt

Almanya’nın beşinci en büyük şehri olan Frankfurt, ortaçağdan günümüze kadar Almanya’nın en önemli şehirlerinden birisi olmayı başarmıştır. Avrupa’nın en zengin kenti olan Frankfurt’ta 800 bine yakın insan yaşamaktadır.

Almanya’nın şehirleri hakkında bilgi aldığınız rotaradar üzerinden dilediğiniz takdirde Almanya Gezi Rehberini inceleyebilir ve seyahatiniz planlayabilirsiniz.

Yorumlar
0