Amerika Gezi Rehberi
İçindekiler

Amerika Gezi Rehberi, ülke hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız ve edindiğiniz bilgiler doğrultusunda seyahatinizi planlayabilmeniz için oluşturulmuş bir rehberdir. Siz de bu rehber sayesinde ülkenin konumu, kullandığı para birimi, şehirleri, mutfağı gibi konular hakkında bilgi edinebilirsiniz. Edindiğiniz bu bilgiler ve sunduğumuz önerileri dikkate alarak güzel bir Amerika tatili planlayabilirsiniz.

 

Amerika tarihi incelendiğinde ülkenin bulunduğu toprakların tarihinin yüzyıllar öncesine kadar uzandığını söylemek mümkündür. Tarih öncesi devirlerden Kristof Kolomb’un bu toprakları keşfetmesine kadar olan dönemde ülke topraklarında kızıl derililer yaşamaktaydı. Ülke topraklarının keşfinden sonra bu coğrafyaya Fransa, İspanya ve Büyük Britanya başta olmak üzere Hollanda, İsveç ve Portekiz gibi devler bu topraklarda sömürge devletler kurmuşlardır. Tarih sahnesinde bu devletler zamanla buldukları bölgelerdeki hakimiyeti kaybetmiştir.

Büyük Britanya’nın sömürgesi olan 13 kolonin bağımsızlığını kazanması sonucunda Amerika Birleşik Devletleri kurulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin bulunduğu coğrafyada doğal kaynak zenginliği ve ülkede bulunan genç nüfusa bağlı olarak hızla gelişmiş ve sanayileşmiştir.  19.yüzyılın ortalarında çıkan Amerikan İç Savaşı ülkenin bütünlüğünü tehdit altına almıştır ve bu nedenle ülkede parçalanma tehdidi oluşmuştur. Hızla atlatılan bu dönem sonrasında 20.yüzyılın ilk yarısında çıkan 1. Dünya Savaşı’nın itilaf devletlerinin başarısıyla sonuçlanmasında Amerika’nın önemli bir rolü olmuştur. 2. Dünya Savaşı’nda Almanya, İtalya ve Japonya’ya karşı önemli başarılar kazanan Amerika bu savaştan sonra dünyanın süper gücü haline gelmiştir.

2.Dünya Savaşı sonrasında dünya ülkeleri Amerika kıtasını Kuzey Amerika ve Güney Amerika olarak iki kıtaya ayırmışlardır.  2. Dünya Savaşı sonrasında Soğuk Savaş dönemi atlatıldığında ABD yanlısı olan ülkeler NATO adı altında birleşerek batı bloğunu, Rusya yanlısı olan ülkeler birleşerek de Varşova Paktını kurarak Doğu Bloğunun oluşmasında etkili olmuştur. Bu dönemde Berlin’de yapılan Berlin Duvarı Batı ve Doğu Almanya’nın ayrılmasına neden olan bir yapı haline gelmiştir. Bu yapı Soğuk Savaş döneminin en büyük simgelerindendir.

Amerika Bayrağı

Amerika Bayrağı

Amerika Gezi Rehberi içerisinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler bölümünden sizler de ülke hakkındaki en genel bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu bölümün alt kısmında bulunan detaylar ile daha kolay bir seyahat planlayabilir ve Amerika’nın keşfedilmesi gereken her noktasını keşfedebilirsiniz.

Amerika’nın BaşkentiWashington
Amerika’nın Nüfusu327,2 Milyon
Amerika’nın Para BirimiAmerikan Doları
Amerika’nın İklimiBölgelere göre iklim değişmektedir
Amerika’nın Ana DiliYok
Amerika’nın Telefon Kodu+1
 • Amerika’nın telefon kodu +1’dir.
 • Amerika’da priz girişleri bizimkilerden farklıdır. Bu nedenle ülkeye seyahat etmeden önce Türkiye’den priz dönüştürücü almanız gerekmektedir. Aksi halde ülkede herhangi bir elektronik aletinizi kullanamayabilirsiniz.
 • Amerika’da bahşiş vermek oldukça önemlidir. Genellikle insanlar hesaplarının en az %15’ini bahşiş olarak bırakmaktadır. Bu oranın üzerinde bahşiş bırakırsanız aldığınız servisten aşırı memnun kaldığınızı gösterir. Ülkede herhangi bir restoran ya da barda bahşiş bırakmamanız maddi problem olarak anlaşılmamaktadır. Amerikanlar bunu servis aldığınız kişiye yaptığınız bir saygısızlık olarak değerlendireceklerdir.
 • Amerika’da genellikle Starbucks benzeri hizmet veren mekanlar Türkiye’den oldukça farklı işlemektedir. Türkiye’de herhangi bir mağazada saatlerce oturup keyif yapabilirsiniz fakat bu Amerika’da biraz farklı. Ülkede genellikle bu tarz mekanlar to-go şeklinde gitmektedir. Bu nedenle kahvenizi aldıktan sonra oturacak yer bulmanız imkansızdır.
 • Uzun bir dönem için ülkeye seyahat edecekseniz eğer spor yapamamak veya spor salonlarının pahalı olma ihtimali sizleri korkutabilir fakat bunu önemsemeyin. Amerika’da insanlar genellikle kamusal alanlarda da özgürce spor yapabilmektedir. Bu nedenle ülkede spor yapmak için herhangi bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Uzun caddelerde, parklarda diğer insanlar tarafından yadırganmadan spor yapabilirsiniz.
 • Herhangi bir buluşma esnasında saçınıza bakım yaptırmak, kestirmek veya fön çektirmek isterseniz uzak durmanızı öneririz. Ülkede kadın kuaförleri düşünebileceğinizin aksine oldukça pahalı.
 • Amerika’da giyişi bedenleri bizimkiyle oldukça farklıdır. Bu nedenle ülkede kılık kıyafet alışverişi yaparken bir beden küçük almaya özen gösterin. Aksi takdirde alacağınız kıyafet sizlere bol gelebilir.

Amerika Gezi Rehberinde yer alan Amerika’nın konumu adlı bölümden sizler de ülkenin konumu ve komşuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika Kıtasının ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır. Amerika’nın kuzey bölümünden Kanada ile sınırı vardır. Ülkenin güneyinde ise Meksika bulunmaktadır. Alaska ise Amerika kıtasının kuzeybatısında bulunur. Alaska’nın doğusunda Kanada ve batısında ise Bering Boğazı vardır. Bering Boğazı’nın diğer tarafında bulunan Rusya ile deniz aşırı komşuluğu vardır. Amerika Büyük Okyanus’ta deniz aşırı toprakları da bulunan bir ülkedir.

Amerika’nın Para Birimi

Amerika’nın para birimi ABD Doları’dır. Amerikan Doları’nın uluslararası alandaki kodu USD’dir. Bu para birimi 21 farklı ülkede kullanılır. Ülkede 1 doların altındaki paralar cent olarak adlandırılmaktadır. Amerikan Doları 1 Ocak 1792 tarihinde piyasaya sürülen bir para birimidir. Bu para biriminde 6 adet madeni para bulunmaktadır. 1 cent, 5 cent, 10 cent, 25 cent, 50 cent ve 1 dolar madeni para birimleri içerisindedir. Ülkede 7 adet de kâğıt para vardır. 1 dolar, 2 dolar, 5 dolar, 10 dolar, 20 dolar, 50 dolar ve 100 dolar ülkedeki kâğıt para birimleridir.

Amerika Gezi Rehberi

Amerika’nın Eyaletleri arasında bulunan Washington ülkenin başkentidir. Amerika Birleşik Devletleri 50 farklı eyaletten meydana gelen bir federal birliktir.  Amerikanların büyük bir bölümü şehir merkezlerinde yaşamaktadır. Ülkenin en önemli eyaletleri ise genellikle nüfusun en fazla olduğu eyaletlerdir.

 • New York
 • Los Angeles
 • Chicago
 • Dallas- Fort Worth
 • Houston
 • Philadelphia
 • Washington
 • Miami
 • Atlanta
 • Boston
 • San Francisco

Amerika’nın en önemli şehir merkezleridir.

New York

New York

Amerika’nın en kalabalık şehri olan New York genellikle herkes tarafından New York eyaleti ile karıştırılmaktadır. Fakat New York şehir merkezi birçok kaynakta bu karıştırılmanın önüne geçmek için New York City veya The City of New York adı ile anılmaktadır.

New York City, ülkenin ticaret, finans, sanat, teknoloji, moda, medya, eğitim ve eğlence merkezi olarak bilinmektedir. Bu etkilerinden dolayı ülke ekonomisine oldukça katkı da bulunan şehir küresel bir kent olarak adlandırılmıştır. Siyasi ve kültürel açıdan da birçok merkezi bünyesinde bulunduran New York City, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne ev sahipliyi yapmaktadır. Bu da şehrin uluslararası diplomasi merkezi olmasına olanak sağlamıştır.

Los Angeles

Los Angeles

Amerika’nın önemli şehirlerinden birsi olan Los Angeles adı İspanyolca Melekler anlamına gelmektedir. Amerika’nın eyaletleri arasında bulunan Kaliforniya’nın önemli bir şehri olan Los Angeles ABD’nin en büyük ikinci şehir merkezidir.  Büyük Okyanus’un doğu bölümünde yer alan Kaliforniya eyaletinin güneyinde yer alan şehir merkezi, ülkenin en önemli kültürel ve spor merkezleri arasında gösterilmektedir.  Sinema alanında öne çıkan kurumların bulunduğu şehir bu nedenle Kreatif Başkent olarak adlandırılmaktadır.

Chicago

Chicago

Chicago, Amerika’nın en büyük üçüncü şehridir. İllinois eyaletinde bulunan bu şehir doğal görünümü, park ve bahçeleri ile anılmaktadır. Şehir merkezinde en önemli kulelerden birisi olan Sears Kulesi bulunmaktadır. Chicago, Amerika’nın spor merkezleri arasında gösterilen bir şehirdir.

Washington

Washington

Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında yer alan Washington, herhangi bir eyalete bağlı değildir. Doğrudan federal devlete bağlıdır. Ülkenin siyasi birçok kurumunu içerisinde bulunduran Washington’da genellikle kabine sekreterlikleri, bakanlıklar ve bütün federal kurumlar bulunmaktadır. Özel statülü bölge konumundadır ve Washington kenti dünyada herhangi bir benzeri bulunmayan bir statüye sahiptir.

Amerika Gezi Rehberi

Amerika’da Konuşulan Diller arasında bulunan İngilizce ülkede birçok insan tarafından konuşulmaktadır. İngilizce ülke topraklarında en çok konuşulan dil olsa da Amerika’nın resmi bir dili bulunmaktadır. Amerikan İngilizcesinin konuşulduğu ülkede en çok konuşulan ikinci dil ise İspanyolca’dır. İspanyolca’nın en çok konuşlan ikinci dil olmasında ise Meksika ve Küba gibi Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerin etkisi oldukça büyüktür. Amerika’nın Eyaletlerinden birisi olan Hawaii’de ise Hawaiice ve İngilizce resmi dil olarak kabul edilmiştir. Louisiana eyaleti Fransız sömürgeleri tarafından kurulan bir eyalet olduğu için bu eyalette de Fransızca yaygın olarak konuşulmaktadır.

Amerika Gezi Rehberi

Amerika’da Dini İnançlar ülkedeki insanların kültürünün gelişmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki gelişmiş devlet arasında en dindar ülkelerden birisi konumundadır. Ülkede yaşayan insanların büyük bir bölümü Hristiyanlığa inanmaktadır. Ülke nüfusunun %70’e yakını Hristiyanlık inancına sahiptir. Ülkede Hristiyanlık Katoliklik, Ortodoksluk ve Protestanlık olmak üzere üç kola ayrılsa da ülkede yaşayan insanların %33’ü Katoliklik mezhebindendir. Amerika’da en yaygın olan ikinci inanış ise Ateistliktir. Ülkenin büyük çoğunluğu herhangi bir tanrıya veya herhangi bir dine inanmamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ki en yaygın diğer inançlar ise Musevilik, İslam, Budizm’dir. Ülkede yaşayan insanların %2’si Yahudiliğe, %1’i İslamiyet’e, %1’İ Budizm’e, %1’i ise Hinduizm’e inanmaktadır. Herhangi bir dine bağlı olmadan yaşayan insanların yoğunluğu ise %24’tür.

Amerika

Amerika Gezi Rehberi içerisinde yer alan Amerika’ya Ne Zaman Gidilmelidir bölümü ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin Amerika’nın Hava Durumu ve İklimi hakkında bilgi alabileceği bir bölümdür. Amerika’ya seyahat tarihinize karar vermeden önce sizler de bu bölümü inceleyin ve bu bölümde sunduğumuz önerileri göz önünde bulundurarak daha kapsamlı bir seyahat planı hazırlayın.

Amerika’nın iklimi seyahat edeceğiniz bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişikliğin kaynaklanmasındaki en önemli etkenler; ülkedeki enlem farklılıkları, dağlar, çöller ve diğer coğrafi özelliklerdir. Amerika’nın güzey ve kuzey bölümlerinde farklı hava koşulları hakimdir. Ülkenin güney bölümlerinde bulunan eyaletler yaz aylarında genellikle sıcak ve nemlidir. Ülkenin güneybatısında bulunan eyaletler ise bu mevsimde genellikle sıcak ve kurudur. Kış mevsimi güney eyaletlerinde ılıman iken, kuzey ve kuzey doğu bölümlerinde ise oldukça soğuk geçmektedir. Bu mevsimde Amerika’nın kuzey eyaletlerinde kar yağışları görülmektedir.

Amerika’ya gidecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ise ülkede görülen kasırgalardır. Genellikle kasırgalar Amerika’da bahar ve yaz mevsimlerimde görülür. Amerika’nın orta bölümüne bu mevsimlerde gidecekseniz eğer kasırgalarla karşılaşmanız daha olası olacaktır.

Amerika’nın gideceğiniz bölümüne göre gidilmesi gereken tarihler değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle ülkenin doğu ve batı kıyılarına gitmek için en güzel mevsim ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ülkedeki turist yoğunluğu ise mayıs ve eylül ayları arasında artmaktadır.

Amerika

Amerika Gezi Rehberinde yer alan Amerika’ya Nasıl Gidilir bölümünden sizler de Amerika Vizesi, Amerikan Konsoloslukları ve Amerika’ya Seyahat hakkında bilgi edinebilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda seyahatinizi daha kolay bir şekilde planlayabilirsiniz.

Amerika’ya seyahat edecek olan kişilerin en çok kafasını kurcalayan nokta Amerika Vizesi işlemleridir. Çünkü genellikle bu işlemler oldukça meşakkatlidir. Amerika Vizesi genellikle yaşanan bölgesel olaylardan ve politik nedenlerden dolayı zor çıkan bir vizedir. Çok zor vize veren ülkeler arasında bulunan Amerika’ya gitmek için vize başvurusu yapacaksanız eğer vize evraklarınızı düzgün bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

 • Amerika Vizesi almak için öncelikle bordrolu ve sigortası ödenen bir çalışan olmanız oldukça önemlidir.
 • Vize başvurularınız esnasında vereceğiniz pasaportunuzun en az beş yıllık olmasına da özen gösterin.
 • Amerika’ya seyahat edecek kişilerin sabıka kaydı ülke açısından oldukça önemlidir. Kısa süreli turist vizesi için başvuru yapacaksanız eğer Sabıka kaydınızın temiz olması oldukça önemli.
 • Pasaportunuzda daha önce seyahat ettiğiniz ülkelerin bulunması da vize alabilmeniz açısından artı bir puan sağlamaktadır. Özellikle Avrupa’da schengen ülkeleri arasında bulunan ülkelerden vizeler bulunuyorsa Amerika Vizesi almanız daha da kolaylaşacaktır.

Amerika Vizesi başvurularınızı Amerikan Konsolosluklarından ve anlaşmalı vize merkezlerinden kolayca yapabilirsiniz.

Amerika’ya Türkiye’den seyahat edecek olan kişiler ülkemizden yapılan direkt veya aktarmalı uçuşlar ile ülkeye ulaşabilmektedir. Amerika yolculuğunuz için aktarmalı uçuşları tercih ettiğiniz takdirde Amsterdam, Londra, Madrid ve Roma gibi şehirlerden aktarma yaparak ülkeye erişebilirsiniz.

Amerika Mutfağı diğer ülke mutfaklarından oldukça etkilenmiş bir mutfaktır. Ülke her yerden göç aldığı için Amerika’ya gittiğinizde her ülkenin lezzetlerinden deneme şansı elde edebilirsiniz. Amerika dendiğinde herkesin aklına genellikle fast-food yiyecekler gelse de ülke genelinde popüler olan geleneksel tatlar da mevcuttur. 

Mac&Cheese

Mac&Cheese

Amerika’nın en ünlü yemeklerinden birsi olan Mac&Cheese’i birçok Amerikan filminde görmüş olabilirsiniz. İtalya’dan gelen makarnalar ve İngilizlerin eşsiz lezzeti olan cheddar peynirinin birleşimiyle ortaya çıkan bu makarna türünü ülkeye gittiğinizde kesinlikle denemeniz gerekiyor.

Barbekü Soslu Kaburga

Barbekü Soslu Kaburga

Barbekü dendiğinde Avusturalya gibi akla gelen bir başka ülke de Amerika’dır. Amerika’da genellikle barbekü sosu ile yapılan birçok yemeği yiyebilirsiniz ama ülkeye gittiğinizde kesinlikle eşsiz bir lezzeti olan Barbekü Soslu kaburgayı denmeden dönmeyin.

Hindi

Hindi

Amerikanların şükran gününde yaptıkları yemeklerden birisi olan hindi ülkenin farklı eyaletlerinde farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu yemeğin yapılmasının altında yatan asıl neden ise Hindinin oldukça bereketli bir yemek olması. Sizler de ülkeye gittiğinizde bir restoranda Hindi deneyebilirsiniz.

Clam Chowder

Clam Chowder

Deniz ürünlerini sevmiyorsanız eğer Clam Chowder yemenizi önermeyiz. Bir çorba çeşidi olan Clam Chowder ülkenin kıyı bölgelerinden çıkarılan midyeler ile yapılan ve patates ile koyulaştırılan bir çorbadır. Genellikle farklı eyaletlerde içine domates eklendiğini görebilirsiniz. Clam Chowder bir ekmeğin içinde servis edilmektedir.

Amerika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika’ya seyahat edecek olan kişilerin kolayca hediyelik eşya seçebileceği Amerika’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar bölümünde sizler de birçok hediyelik eşya önerisini bulabilirsiniz.

Amerika, birçok ülkeden gelen göçmenin yaşadığı bir ülke olduğu için genellikle ülkeden her kültüre ait hediyelik eşyayı bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Fakat ülkeye turistik amaçlı giden çoğu kişi yöresel hediyeler yerine ülkeden elektronik eşyalar almayı tercih etmektedir. Çünkü genellikle Amerika’da elektronik eşyalar diğer ülkelere göre daha uygundur.

Iphone, Türkiye’den fiyatları oldukça pahalı olan Iphonelar, Amerika’ya giden turistler için en gözde hediyelik eşyalar. Ülkede daha uygun fiyatlarla satışa sunulduğu için kendiniz için bir tane almışken sevdiklerinizi de düşünerek ikinci bir Iphone da alabilirsiniz.

Apple Watch, Türkiye’de fiyatları oldukça fazla olan bir diğer elektronik ürün ise Apple Watchlar, Amerika seyahatin esnasında sen de bir Apple Watch alabilirsin.

0