Amerika Gezi Rehberi içerisinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler bölümünden sizler de ülke hakkındaki en genel bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu bölümün alt kısmında bulunan detaylar ile daha kolay bir seyahat planlayabilir ve Amerika’nın keşfedilmesi gereken her noktasını keşfedebilirsiniz.

Amerika’nın BaşkentiWashington
Amerika’nın Nüfusu327,2 Milyon
Amerika’nın Para BirimiAmerikan Doları
Amerika’nın İklimiBölgelere göre iklim değişmektedir
Amerika’nın Ana DiliYok
Amerika’nın Telefon Kodu+1
  • Amerika’nın telefon kodu +1’dir.
  • Amerika’da priz girişleri bizimkilerden farklıdır. Bu nedenle ülkeye seyahat etmeden önce Türkiye’den priz dönüştürücü almanız gerekmektedir. Aksi halde ülkede herhangi bir elektronik aletinizi kullanamayabilirsiniz.
  • Amerika’da bahşiş vermek oldukça önemlidir. Genellikle insanlar hesaplarının en az %15’ini bahşiş olarak bırakmaktadır. Bu oranın üzerinde bahşiş bırakırsanız aldığınız servisten aşırı memnun kaldığınızı gösterir. Ülkede herhangi bir restoran ya da barda bahşiş bırakmamanız maddi problem olarak anlaşılmamaktadır. Amerikanlar bunu servis aldığınız kişiye yaptığınız bir saygısızlık olarak değerlendireceklerdir.
  • Amerika’da genellikle Starbucks benzeri hizmet veren mekanlar Türkiye’den oldukça farklı işlemektedir. Türkiye’de herhangi bir mağazada saatlerce oturup keyif yapabilirsiniz fakat bu Amerika’da biraz farklı. Ülkede genellikle bu tarz mekanlar to-go şeklinde gitmektedir. Bu nedenle kahvenizi aldıktan sonra oturacak yer bulmanız imkansızdır.
  • Uzun bir dönem için ülkeye seyahat edecekseniz eğer spor yapamamak veya spor salonlarının pahalı olma ihtimali sizleri korkutabilir fakat bunu önemsemeyin. Amerika’da insanlar genellikle kamusal alanlarda da özgürce spor yapabilmektedir. Bu nedenle ülkede spor yapmak için herhangi bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Uzun caddelerde, parklarda diğer insanlar tarafından yadırganmadan spor yapabilirsiniz.
  • Herhangi bir buluşma esnasında saçınıza bakım yaptırmak, kestirmek veya fön çektirmek isterseniz uzak durmanızı öneririz. Ülkede kadın kuaförleri düşünebileceğinizin aksine oldukça pahalı.
  • Amerika’da giyişi bedenleri bizimkiyle oldukça farklıdır. Bu nedenle ülkede kılık kıyafet alışverişi yaparken bir beden küçük almaya özen gösterin. Aksi takdirde alacağınız kıyafet sizlere bol gelebilir.
0