Arnavutluk Gezi Rehberi

Arnavutluk Gezi Rehberi içerisinde ülke kültürüne ve ülkede yapabileceklerine dair birçok bilgiyi bulabilirsin. 

Arnavutluk, Balkanlarda bulunan bir ülkedir. Arnavutluk tarihi incelendiğinde ülkenin bulunduğu topraklarda daha önce birçok devletin varlık gösterdiğini söylemek mümkündür. Pelaglaslar, İllirilyalılar, Epir Despotluğu, Bulgar İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu bu bölgede varlıklarını gösteren kavimler ve devletlerden bazılarıdır.

Ülke, parlamenter demokrasiyle yönetilmektedir. Ülkenin başkenti Tirandır. Arnavutluk’un yüz ölçümü 28. 748 kilometrekaredir. Ülkenin denize da kıyısı bulunmaktadır. Arnavutluk’ta sağlık hizmetleri, ilk ve orta okul öğretimi ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Ülkede en çok faaliyet gösteren sektör hizmet sektörüdür fakat tarım ve sanayi sektörünün de gelişimi sürmektedir. Ülkede bulunan en büyük sorunlardan birisi alt yapı sorunudur. Devlet bu konuyla ilgili çalışmalar yapsa da hala bununla ilgili problemler yaşanmaktadır.

Arnavutluk Bayrağı

Arnavutluk Gezi Rehberi

Arnavutluk hakkında bilgiler bölümünde sizler ülkenin başkenti, nüfusu, iklimi vb. konularda bilgiler vereceğiz. Sizde aşağıdaki tablodan Arnavutluk hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Başkenti

Tiran

Nüfusu

2.886 milyon

Para Birimi

Arnavut Leki

İklimi

Akdeniz

Ana Dili

Arnavutça

Telefon Kodu

+355

Balkanlarda bulunan Arnavutluk birçok ülkeyle komşudur. Ülkenin konumu gereği deniz sınırı bulunmaktadır. Batı bölgesinde Adriyatik ve İyon denizine sınırı bulunmaktadır. Ülkenin kuzey komşusu Karadağ’dır. Kuzeydoğusundaysa Kosova bulunmaktadır. Arnavutluk’un kuzey komşusu Makedonya’dır.  Ülkenin güney bölümünden Yunanistan ile komşuluğu bulunmaktadır. Stratejik konum olarak Arnavutluk balkanların önemli bir yerinde bulunmaktadır. Bu konumundan dolayı tarih sahnesinde ülkede birçok devletin kurulduğunu söylemek mümkündür.

Arnavutluk Para Birimi olarak Arnavutluk Leki kullanmaktadır. Arnavutluk Para Birimi olan Arnavutluk Leki’nin kısaltması ALL’dir.

Arnavutluk’un Şehirleri

Arnavutluk’un başkenti Tirandır. Ülke idari olarak bölge, il, ilçe ve köylere ayrılmıştır. Ülkenin idari yapısında toplam 12 birimin olduğu bilinmektedir. Ülkede toplam 35 adet ilçe bulunmaktadır. Arnavutluk’un illeri 2000 yılında kurulmuştur. Aşağıdaki tabloda 2000 yılında kurulan Arnavutluk’un illerini görebilirsiniz.  

 

İl

İlçeler

Berat

Kuçova, Berat ve İskarapar

Dıraç

Dıraç ve Akçahisar

Elbasan

Elbasan, Libraş, Grameç ve Peklin

Fier

Fİer, Malkasra ve Loşna

Ergiri

Ergiri, Permedi ve Tepedelen

Görice

Devoll, Göriceü Kolonya ve Pogradaş

Kökes

Kökes, Has ve Tropoja

Leş

Leş, Kurbin ve Merdita

Debre

Bulqiza, Mat ve Devre

İşkodra

Malesia e Madhe, İşkodra ve Puka

Tiran

Kavalye ve Tiran

Avlonya

Avlonya, Delvin ve Ayasaranda

 

Ülkenin en büyük yüz ölçümüne sahip ili Görice’dir. Görücede yaşayan insan sayısı 230 bin civarındadır. Ülkenin başkenti Tiran’ın ise yüz ölçümü 1586 kilometrekaredir. Nüfusun büyük çoğunluğu Tiran’da yaşamaktadır. Tiran’da yaşayan insan sayısı yaklaşık 800 bindir.

Arnavutluk’un ana dili Arnavutça ’dır. Genellikle ülkede yaşayan insanlar ikinci yabancı dili de bilmektedirler. Ülkede yaygın olarak İngilizce, Yunanca ve İtalyanca ikinci yabancı dil olarak konuşulmaktadır. Ülkedeki insanlar Fransızca da bilmektedirler fakat Fransızca bilen insan yoğunluğu diğer dillere nazaran daha azdır. Bu dillerin yanı sıra Sırpça, Türkçe ve Romence dilleri de konuşulmaktadır.  Fakat genellikle Arnavutlar Sırbistan ile siyasi sorunlarından dolayı Sırpçayı neredeyse hiç konuşmamaktadır.

Ülke din bakımından seküler bir devlettir. Ülkede nüfus yoğunluğunun büyük kısmı İslam dinine mensuptur. Aşağıdaki tabloda ülkede inanılan dinleri ve nüfus yoğunluğunu görebilirsiniz.

Din

Yoğunluk

İslam

%56,7

Roman Katolik

%10.03

Arnavut Ortodoks

%6

Herhangi bir dine bağlı değil

%5

Ateist

%2,6

Bektaşi

%2

Protestan

%0.14

Yukarıdaki oranlar 2011 nüfus sayımında insanların beyanına göre oluşturulmuştur.

Arnavutluk Gezi Rehberi içerisindeki bu bölüm seyahatini planlamana yardımcı olacak .

Ülkede Akdeniz iklimi görülmektedir. Bu nedenle ülkenin kıyı kesimlerinin oldukça sıcak olduğunu söylemek mümkündür. Kışın ise ülke ılık ve yağışlıdır. Yılın en soğuk ayı Ocak ayıdır. Genellikle bu nedenle sizlerin Arnavutluk’a Ne Zaman Gidilir sorusuna ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında gitmeniz gerektiği cevabını verebiliriz. Genellikle yaz aylarının ortalama sıcaklığı 23 dereceyken sonbahar aylarında bu sıcaklığın 21 dereceye düştüğünü söylemek mümkündür.  Bu dönemlerde ülkeye giderseniz eğer aşırı sıcaklardan ve yağmurdan etkilenmeden güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Arnavutluk’a Nasıl Gidilir?

Arnavutluk’a seyahat etmek için havayolu, karayolu ve denizyolu seçeneklerinden birisini tercih edebilirsiniz. Deniz yolunu tercih edecekseniz eğer ülkenin batı bölümüne seyahat edebilirsiniz. Karayoluyla yapacağınız seyahatlerde ise genellikle yolculuğunuz biraz zaman alabilmektedir. Bu yüzden ülkeye seyahat etmek için en ideal ulaşım yöntemi havayoludur.

Arnavutluk’ta yalnızca Tiran havaalanı bulunmaktadır. Ülkemizden direkt uçuşlar ile 1,5 saat süren bir yolculuk sonrasında Arnavutluk’a seyahat edebilirsiniz.

Arnavutlar oldukça misafir insanlardır ve bu özellikleri onların gurur kaynağı olmuştur. Ülkenin genelinde sürekli yürüyüş yapan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle gençler arasında kahve kültürü de baya yaygındır. Genel olarak Arnavutluk’un gece hayatı da oldukça eğlencelidir. Halk eğlenmeyi ve dans etmeyi bir hayli sevmektedir. Avrupa ülkeleri arasında güvenilir ülkeler listesinde belki de ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Ülkede insanların birbiriyle tanıştığı esnada el sıkıştığını ve birbirini öptüğünü görebilirsiniz. Bu genellikle ikili cinsiyetlerin tanışmasında yaygındır. Kadınlar kadınlarla ve erkekler erkeklerle tanışırken birbirlerini öpebilmektedir. Fakat bir kadın erkek tanışmasında öpüşmek çok da yaygın bir ritüel değildir. Ülkede yaşayan insanlar fikirlerini beyan etmeyi sevmektedir. Genellikle her sohbette konu din veya politikaya kadar uzanabilmektedir.

Arnavutluk Gezi Rehberi içerisinde en önemli yerlerden birisi mutfak. Arnavutluk’ta kahvaltı bir hayli önemli bir öğündür. Genellikle bu öğünde hafif beslenen Arnavutlar kahvaltıda peynir, reçel, ekmek, zeytin gibi gıdaları tüketilir.

Arnavutluk’ta öğle yemeğinde gjelle dene bir et yemeği ve sebzelerle yapılmış Arnavut salatası tercih edilen yemeklerdir. Gjelle, kısık ateşte pişirilen bir et yemeğidir.

Arnavutlar Akşam yemeğini pek önemsemezler. Fakat bu öğünde de kırmızı et, deniz mahsulü veya sandviç yendiği görülmektedir.

Arnavutluk’a gittiğinizde dönmeden kesinlikle tatmanız gereken yemekler şunlardır;

  • Fergese, geleneksel bir Arnavut yemeğidir ve genellikle et içermemektedir.
  • Japrak, bildiğimiz yaprak sarmasından bir farklı olmayan bu yemek genellikle sıcak servis edilmektedir.
  • Tavë Kosi, Arnavutlar ’ın milli yemeğidir. Kuzu eti, pirinç ve yoğurt ile ikram edilen bir yemektir.
  • Panettone, yılbaşı veya Noel’de Arnavutluk’a gidecekseniz ekmekten yapılan bu tatlıyı her yerde görebilirsiniz.
Arnavutluk’tan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Arnavutluk Gezi Rehberi içerisindeki önemli bölümlerden birisi olan Hediyelik Eşyalar bölümündeki bilgilerle sevdiklerini sevindirebilirsin.

Arnavutluk’tan alınacak hediyelikler dendiğinde herkesin aklına üzüm rakısı ve Arnavut konyağı gelmektedir. Bunların yanı sıra ülkeden birine hediye almak istiyorsanız şehir merkezinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından biblolar, el yapımı yöresel kıyafetler ve motifli örtüler alabilirsiniz.

Arnavutluk’a seyahat edecek Türk Vatandaşlarının vize alma problemi bulunmamaktadır. Seyahatiniz 90 günü aşmayacaksa eğer Arnavutluk vizesine başvurmanıza gerek yoktur. Fakat bu süreyi aşacak seyahatlerde Arnavutluk vizesi için başvurmanız gerekecektir.

Türkiye Arnavutluk konsoloslukları ülkemizde İstanbul’da ve Ankara’da bulunmaktadır.

 

İstanbul Konsolosluğu Adresi

Adnan Saygun Caddesi, Uydu Sokak, Gündeş Apartmanı No:4/14 Ulus/İstanbul

Ankara Büyük Elçiliği Adresi

Ebu Ziya Tevfik Sokak, No: 17, Çankaya / ANKARA

0