Avusturalya mutfağı, Avusturalya’nın birçok farklı ülkeden göç alan bir ülke olması nedeniyle birçok kültürün özelliklerini içerisinde barındırmaktadır. Ülke mutfağı hem bu mutfaklardan etkilenmiş hem de bu mutfakları etkilemiştir. Avusturalya’ya seyahat ettiğinizde dilediğiniz takdirde hem Avrupa hem Asya hem de Afrika mutfaklarının lezzetlerini deneyebilirsiniz.  Avusturalya’nın bir okyanus ülkesi olmasından kaynaklı olarak ülke mutfağında deniz ürünlerinin çok önemli bir yeri olduğunu söylemek mümkündür. Avusturalya’da yaklaşık 600 adet yenilebilir balık türü bulunmaktadır. Bu balıkları şehir merkezlerinde bulunan restoranlarda deneyebilir dilediğiniz takdirde ülkede bulunan Fish Marketlerden de satın alabilirsiniz.

  • Avusturalya’da insanlar genellikle sabah kahvaltısında, tahıl, kızarmış ekmek, kahve, yumurta, sosis, domuz pastırması, kızarmış domates gibi besinler tüketmektedir.
  • Öğlen yemekleri ülkede genellikle saat 12 civarında yenmekte ve Avusturalyalılar bu öğünde daha hafif yemekler yemeyi tercih etmektedir. Genellikle salata, sandviç, suşi, makarna veya pizza gibi yemekler Avusturalya’da öğlen vakitlerinde tüketilmektedir.
  • Avusturalya’da akşam yemeği günün en çok özenilen öğünüdür. Bu nedenle bir akşam yemeğinde istediğiniz tüm ürünleri tüketebilirsiniz.

Ülkede yeme alışkanlıklarının en çok bilineni ise barbekülerdir. Avusturalyalılar hafta sonlarında ve tatillerinde açık havada Barbekü eşliğinde piknik yapmaya bayılırlar.

Etli Turta

Avusturalya’nın en meşhur lezzetlerinden birsidir. Etli turta ve sucuk ruloları yemek istiyorsanız bu yemekleri pastanelerde ve futbol maçlarında deneyebilirsiniz.

Balık ve Patates Kızartması

Balık ve Patates Kızartması

Genellikle sahil kenarında bulunan restoranlarda yiyebileceğiniz bu yemek Avusturalya’nın en popüler yemeklerinden birsidir. Sizde günün hangi saatinde olurla olsun bir sahil restoranına gittiğinizde Balık ve Patates Kızartması sipariş edebilir ve ülkeye özgü balık çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Barramundi

Barramundi

Avusturalya’nın en popüler balık çeşitlerinden birisi olan Barramundi, tüm restoranlarda en popüler yemeklerden birisidir. Siz de Avusturalya’ya gittiğinizde ülkeye özgü lezzetlerden olan Barramundi’yi denemeden dönmesin.

0