Avusturya Mutfağı, Avusturya’nın ulusal mutfağı olarak bilinen mutfaktır. Genellikle Avusturya- Macaristan imparatorluğu döneminin izlerini taşıyan bu mutfak Osmanlı Mutfağından etkilenmiş ve bu şekilde zenginleşmiştir.  Bunun yanı sıra İtalyan, Alman ve Macar mutfaklarından da oldukça çok etkilendiği bilinmektedir.

Avusturya’ya seyahat ettiğinizde ülkede yiyeceğiniz birçok yemek bizlerin damak tadına uygun ve temiz bir şekilde hazırlanmaktadır.

Şnitzel

Avusturya’nın ilk akla gelen yemeklerinden birisi Şinitzeldir. Ülke genelinde bulunan birçok restoranda Şinitzel bulabilirsiniz. Genellikle Avusturya’da oldukça fazla tüketildiği için restoranlardaki fiyatlarının da uygun olduğunu söylemek mümkün. Şinitzel ülkede patates kızartması veya haşlaması ile servis edilmektedir.

Rauchfleisch

Dana ve domuz etinin tütsülenerek yapıldığı Rauchfleisch genellikle ülkede bezelye ile servis edilen bir yemektir. İslamiyet’e inanan bir kişiyseniz ülkede Rauchfleisch yemeden önce ne eti kullanılarak yapıldığını sormanızda yarar var.

Tafelspitz

 Sığır eti kullanılarak yapılan Tafelspitz genellikle ülkede yaban turbu, patates ve elma püresi ile beraber servis edilen bir yemektir. Avusturyalıların oldukça sevdiği bu yemeğe ülkedeki birçok restoranda rastlayabilirsiniz.

 Apfelstrudel

 Türkiye’deki elmalı turtaya benzeyen bu tatlı türü genellikle krema ile beraber servis edilmektedir. Gittiğiniz restorana göre içerisisindeki malzemeler değişebileceği için sipariş etmeden önce içinde nelerin bulunduğunu sormanızda fayda var.

0