Azerbaycan Gezi Rehberi

Azerbaycan Gezi Rehberi ülke hakkında bilgi edinebileceğin birçok özel bilgiyle dolu.

Azerbaycan Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Genellikle Azerilerin konuşmaları bir hayli popülerdir. Zengin kültürel bir mirasa sahip olan ülkede genellikle sahne sanatlarının geliştiğini söylemek mümkündür. 1918 yılında kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 1920 yılında kızıl ordu tarafından işgal edilmiştir. Azerbaycan tarihine bakıldığında bu dönemden itibaren ülkede Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin kurulduğunu söylemek mümkündür.

Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanması da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin yıkılmasından sonra olmuştur. 1991 yılında bağımsızlığını kazanan ülke üniter ve anayasal bir cumhuriyet haline gelmiştir. Azerbaycan’ın diplomatik ilişkilerinin de bir hayli kuvvetli olduğunu söylemek mümkündür. 1992’de Birleşmiş Milletlere üye olan Azerbaycan’ın ana yasasında resmi din kavramı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra ülkedeki okuma ve yazma oranın, ekonomik gelişimin bir hayli arttığını söylemek de mümkündür. Ülkedeki işsizlik oranları düşüktür. Ülkede genellikle müzik, halk dansları, mimari, heykel, sinema, mutfak, edebiyat ve spor alanlarında başarılı insanların ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Ülkenin ekonomisine can katan büyük unsur ise doğal gaz ve petroldür. Yeraltı kaynakları bakımından zengindir.

Azerbaycan Gezi Rehberi

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan seyahatinizden önce aşağıdaki bilgilere göz atmanızda oldukça fayda bulunmaktadır. Aşağıdaki tablodan ülkenin başkenti, nüfusu, para birimi ve iklimi hakkında bilgi sahibi olarak seyahatinizi planlayabilirsiniz.

 

Azerbaycan’ın Başkenti

Bakü

Azerbaycan’ın Nüfusu

10 milyon

Azerbaycan’ın Para Birimi

Manat

Azerbaycan’ın İklimi

Karasal

Azerbaycan’ın Ana Dili

Azerice

Azerbaycan’ın Telefon Kodu

+994

Azerbaycan Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin doğusunda Hazar Denizi yer almaktadır. Azerbaycan’ın kuzeyinde Rusya, kuzey batısındaysa Gürcistan bulunmaktadır. Ülke batı bölümünden Ermenistan ile güneyinden ise İran ile komşuluğu bulunmaktadır.  Azerbaycan’ın özerk bölgesi olan Nahcivan cumhuriyetiyle de Türkiye ile sınırı vardır. Azerbaycan Türkiye sınır uzunluğu 17 kilometre karedir.

Azerbaycan Para Birimi olarak Azerbaycan Manatı Kullanmaktadır. Azerbaycan Para Birimi olan Azerbaycan Manatı’nın kısaltması AZM’dir.

Azerbaycan’da Dini İnançlar

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. Ülkede 77 şehir vardır. Bu şehirleri küçük rayon ve özel statülü şehirler oluşturmaktadır. Azerbaycan’ın en büyük şehirleri Bakü, Gence ve Sumgayıt’dır. Aşağıda Azerbaycan şehirlerini görebilirsiniz.

 • Bakü
 • Gence
 • Sumgayıt
 • Lenkeran
 • Ağcabedi
 • Şamahı
 • Sirvan
 • Şemkir
 • Şeki
 • Yevlah
 • Füzuli
 • Salyan
 • Nefçala
 • Berde
 • Mingeçevir
 • Nahçivan
 • Haçbaz
 • Ağdam
 • Celilabad
 • Hankendi

Azerbaycan’ın ana dili Azerice ’dir. Ülke nüfusunun yaklaşık %93’ü Azerice konuşmaktadır. Ülkede yaşayan insanlar ikinci yabancı dil olarak genellikle Türkçe ve Türkmenceyle ilgilenmektedirler. Ülkenin eğitim sisteminde ve iletişiminde farklı yabancı diller bilmekte oldukça önemlidir. Genellikle ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak kişilere Rusça ve İngilizce öğretilmektedir. Anadile oranla düşünüldüğünde ülkede birçok farklı dilin konuşulduğunu da söylemek mümkündür. Ermenice, Krızca, Tatça, Talışça, Gürcüce, Cuhuri dili, Buduhça dillerde ülkede yaşayan azıklık halklar tarafından konuşulmaktadır. Dağlık Karabağ bölgesinde yaygın olarak Ermenice konuşulduğunu görebilirsiniz.

Ülkenin birçok farklı ülkeyle komşuluğunun bulunması kişilerin dillerini geliştirmesinde yardımcı olmuştur. Özellikle Rusça, Ermenice, Gürcüce ve Türkçe dillerine hâkim ve bu dilleri anadil seviyesinde konuşan insan sayısı bir hayli fazladır.

Azerbaycan Gezi Rehberi

Azerbaycan din ve devlet işlerini birbirinden ayırmış laik bir devlettir. Ülke nüfusunun büyük kısmı Müslümandır. Müslümanlar ülkenin %95’ini oluşturmaktadır. Bu kesimin %85’lik bölümü Şii Müslümanken %10’luk bir bölümü de Sünni Müslümanlardır. Ülkede yaşayan Hristiyan nüfusu da bulunmaktadır. Ülke nüfusunun %4’ü ise Hristiyan’dır. SSCB yönetimi esnasında ateizm propagandasına karşı oluşan tepkilerden dolayı Azerbaycan’da din genellikle kültürel bir etkinlik olarak görülmektedir.

Azerbaycan Gezi Rehberi içerisindeki önemli bir bölüm olan Ne Zaman Gidilir bölümüyle sen de seyahatini kolay planla.

Azerbaycan’da karasal iklim hâkim olduğu için genellikle kış ayları oldukça soğuk geçmektedir. Bahar ayları ve yaz aylarındaysa hava sıcaklıkları normale dönmektedir. Azerbaycan’a seyahat edecekseniz eğer havaların ısınmaya başladığı Nisan ve Mayıs döneminde ülkeye gidebilirsiniz. Yaz ayları ve sonbahar ayları da ülkeyi ziyaret etmek için oldukça uygun dönemlerdir. Kışın seyahat etmeyi seviyorsanız eğer ve kış turizmine meraklıysanız ocak ayı gibi de ülkeye seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Azerbaycan’da Konuşulan Diller

Azerbaycan’a Türkiye’den seyahat etmek isteyenler genellikle havayolu ulaşım şeklini tercih etmektedir. Ankara ve İstanbul’dan ülkeye diret uçuşlar bulunmaktadır. Dilediğiniz takdire ülkeye seyahat etmek için aktarmalı uçuşları da tercih edebilirsiniz. Azerbaycan’da toplam 5 havaalanı bulunmaktadır.

 • Bakü
 • Gence
 • Nahçivan
 • Qabala
 • Lankaran

Hava alanları varışlı uçak biletleri arayabilirsiniz. Azerbaycan Uçak Bileti almak için birkaç firmaya başvurabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Aeroflot, Azerbaijan Airlines ve ülkeye en sık uçuşları düzenleyen firmalardır. Sizler de bu havayolu firmalarından uçak bileti araması yaparak daha kolay bilet bulma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Dilediğiniz takdirde Rotaradar üzerinden Azerbayan uçak bileti araması gerçekleştirebilir ve varacağınız yere uygun fiyatlı uçak bileti satın alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Azerbaycan’ın kültürü genellikle Türk kültürüne çok benzemektedir. Azerbaycan’ın kültürel yapısının oluşmasında özellikle Avrupa ve Orta Doğu topraklarını birbirine bağlayan bir konumda olması çok etkilemiştir. Kültürel olarak Azerilerin iki merkezi bulunmaktadır. Güney Azerbaycan ve Aşağı Karabağ ülkenin kültürel merkezleridir.

Azeriler de Türkler gibi oldukça misafir bir halktır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olduğu için dini ritüeller de birbirine benzemektedir.

Azerbaycan da genellikle sanat bir hayli gelişmiş bir alandır. Mimari, heykel, halkoyunları Azerilerin en çok ilgi duyduğu sanat alanlarıdır. Bunların yanı sıra Edebiyat ve Müzik gibi alanlarda da bir hayli gelişim gösterdiklerini söylemek mümkündür. Azerbaycan’a gittiğinizde müzeleri ziyaret edebilir ve bu kültüre ait ögeleri görebilirsiniz.

Azerbaycan Mutfağı

Azerbaycan Gezi Rehberi içerisindeki herkesin severek okuduğu mutfak bölümünden sen de Azerbaycanda ne yenir ne içilir sorusuna yanıt bulabilirsin.

Azerbaycan Mutfağı hem Ortadoğu hem de Avrupa mutfaklarından etkilenmiştir. Bu mutfaklardan etkilenirken büyük oranda onları da etkilemiştir. Azeri mutfağının yörelere göre farklılık gösterdiğini de söylemek mümkündür.

Azerbaycan’da genellikle etli ve sebzeli yemekler çok sık tüketilmektedir. Bunun yanı sıra Azeri halkının sütlü ürünlere ve hamur işlerine de düşkün olduğunu söylemek mümkündür. Azerbaycan’a gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken birçok yemeği sizlere anlatacağız.

 • Şah Pilavı, koyun eti, erik ve kayası kurusu, kestane, pirinç ve kuru üzümden yapılan bir pilav çeşididir.
 • Piti, Azerbaycan’a özel bir yemektir ve genellikle Şeki şehrinde baya popülerdir. Kuzu eti, erik ve domates kurusu, patates, nohut ve baharat karışımının özel bir güveç kabında pişirilmesiyle yapılmaktadır.
 • Düşbere, ufak ufak kesilen yufkaların içine kuzu veya dana eti koyulmasıyla yapılır. Bu yemek genellikle sirke ve sarımsakla servis edilir.
 • Şekerbura, Azerbaycan’ın en ünlü tatlısıdır. Genellikle Azeriler öğütülmüş fındık ve cevizden yaptıkları bu tatlıları en çok Nevruz bayramında yapmaktadırlar.
 • Qağal, Nevruz bayramına özel yapılan bir poğaça türüdür.

Azerbaycan dükkanlarında genellikle Türkiye’de olan birçok ürünü görebilirsiniz. İş böyle olunca hediyelik eşya seçmek de bir hayli zorlaşmaktadır. Fakat yine de Azerbaycan’a gittiğinizde ülkeye özel el dokuma kilimlerden, ibriklerden ve bakır işleme kaplardan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bunların yanı sıra gittiğiniz yöreye ait farklı el işi ürünler gördüğünüzde bunlardan da satın almanızı öneririz.

Azerbaycan Gezi Rehberi içerisindeki önemli bölümlerden birisi de vize bölümü.

1 Eylül 2019 tarihine kadar Azerbaycan’a seyahat edeceksen vize alman gerekmektedir.  Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından 25 Temmuz günü yapılan açıklamayla 1 Eylül 2019’dan sonra Azerbaycan’a seyahat edecekler için vizesiz seyahat döneminin başladığı duyuruldu.

Azerbaycan Gezi Rehberi

Azerbaycan’ın Ankara’da büyükelçiliği İstanbul ve Kars’ta da başkonsolosluğu bulunmaktadır.

Ankara Büyükelçiliği Adresi

Diplomatik Site, Bakü Sok. No: 1, 06450 Oran, Ankara

İstanbul Başkonsolosluğu Adresi

Beşiktaş, Akatlar Mahallesi, Zeytinoğlu caddesi no 65. İstanbul

Kars Başkonsolosluğu Adresi

Sukapı mah., Eski Erzurum cad. Dostluk Sitesi, No: 123, 36100 Kars

0