Balkanlar para birimleri konusuna girmeden önce bölge hakkında kısa bir bilgi verecek olursak; Balkan ülkeleri  Avrupa’nın doğusunda bulunan, tamamen toprakları Balkanlar’da olan veya bir kısmı Balkanlar’da olan ülkelerin genel adıdır. Toplamda 12 tane Balkan ülkesi vardır. Bunlar; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Yunanistan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Romanya ve Türkiye’dir. Bu ülkelerden Romanya’nın yüzde 9’u, Türkiye’nin yüzde 5’i, Slovenya’nın yüzde 27’si, Sırbistan’ın yüzde 73’ü ve Hırvatistan’ın yüzde 49’u Balkanlar’dadır.

Bu ülkeler 1991-2001 yılları arasındaki Yugoslav Savaşları’nda bağımsızlık için mücadele vermiş ve Yugoslavya’nın dağılması sonucu yeni ülkeler olarak ayrılmışlardır.

Bahsedilen ülkeler; genel olarak sınıflandırılmış olsa da Balkan ülkeleri para birimleri birbirinden farklıdır. Bu yazımızda Türkiye dışında kalan Balkanlar para birimleri ve değerleri hakkında bilgilendirme yapacağız.

 

Balkanlar Para Birimleri - Arnavutluk Leki

Balkan Ülkeleri para birimleri arasında Türk Lirasının en değerli olduğu yer, Arnavutluk

Arnavutluk para birimi Lektir. Lek’in kısaltması ALL ve sembolü ise L’dir. Türkiye para birimi Türk lirası bu ülkeye göre değerli olup 1 Türk lirası 19.90 ( Nisan 2019 ) Lek etmektedir.

Bosna Hersek

Bosna Hersek para birimi Bosna Hersek Markıdır. Bosna Hersek Markının kısaltması BAM ve sembolü ise KM’dir. Türkiye para birimine göre daha değerlidir.1 Türk lirası 0.31 ( Nisan 2019 )  Bosna Hersek Markıdır.

Bulgaristan

Bulgaristan para birimi Bulgar Levasıdır. Bulgar Levasının kısaltması BGN ve sembolü ise ɲВ’dir. Türkiye para birimi ise burada değersizdir.1 Türk lirası 0.31 ( Nisan 2019 )  Bulgar Levası yapmaktadır.

Makedonya

Makedonya para birimi Makedonya Dinarıdır. Makedonya Dinarının kısaltması MKD ve sembolü ise
ден’dir. Türkiye para birimi bu ülkede değerlidir.1 Türk lirası 9.78 ( Nisan 2019 ) Makedonya Dinarı yapmaktadır.

Sırbistan

Sırbistan Para birimi Sırp Dinarıdır. Sırp Dinarının kısaltması RSD ve sembolü ise РСД ‘dir. Türkiye para birimi Sırbistan’da değerlidir. 1 Türk lirası 18,74 (Nisan 2019) Sırbistan Dinarıdır.

 

Balkanlar Para Birimleri - Hırvatistan Kurnası

Balkanlar para birimleri arasında Türk Lirasına en yakın para birimi Hırvatistan’ın

Hırvatistan para birimi Hırvatistan Kurnasıdır. Hırvatistan Kurnasının kısaltması HRK ve sembolü ise kn’dir. Türk parası ile arasında büyük bir fark yoktur.1 Türk lirası 1.19 (Nisan 2019) Hırvatistan Kurnasına eşdeğerdir.

Slovenya

Slovenya para birimi Slovenya Tolarıdır. Slovenya Tolarının kısaltması ve sembolü de SIT’tir. Türk parası bu ülkede değerli olup 1 Türk lirası 38,23 (Nisan 2019) Slovenya Tolarıdır.

Romanya

Romanya para birimi Roman Leyi iken 2005 yılından itibaren yeni adıyla Yeni Rumen Leyidir. Yeni Rumen Leyinin kısaltması RON ve sembolü ise L’dir. Türk lirasının karşısında değerli olan Yeni Rumen Leyidir. 1 Türk lirası 0,76 (Nisan 2019) Rumen Leyi yapmaktadır.

Yunanistan

Avrupa Birliği ülkesi olan Yunanistan’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Karadağ

Karadağ Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Türk para birimi karşısında değerlidir. 1 Euro 6.28 Türk Lirası’dır.

Kosova

Kosova para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Genel olarak ortak Balkanlar para birimleri bulunmamakla beraber, ülkelerin genelinde Avrupa Birliği ülkelerinin kullandığı ortak para birimi Euro kullanılmaktadır. Balkanlar’a gitmeden önce bilinmesi gereken bir konu da paranızı bozdurduktan sonra kalan paraları başka yerde kullanamayacağınızdır. Bu yüzden harcama yapacağınız hesaba göre, para bozdurmanız avantajlı olacaktır.

Balkan ülkelerinin bazılarına vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz gibi tüm bu ülkelere Rotaradar uçak bileti arama sitemiz sayesinde hesaplı bir seyahat rotası da oluşturabilirsiniz.

 

0