Uçaklarda bagaj hakkı genel bir kurala tabi olmamakla birlikte hava yolu firmaları tarafından belirlenen şartlar ile taşınmaktadır. Bu şartlar da her uçuşa göre farklılık göstermekle birlikte en doğru bilgiye rezervasyon bilgileriniz ve bilet üzerinde yer alan bagaj bilgilerinden her zaman ulaşabilirsiniz. Biz burada genel bagaj kurallarından değil, yolculuğa bebeğinizle çıkmayı planlıyorsanız bebek yolcu bagaj hakkı konusunda yardımcı olacak bilgilerden bahsedeceğiz.

Havayolu firmaları bebek yolcu bagajı konusunda da genel bir kural belirlememişlerdir. Fakat düşük tarifeli havayolu firmaları genellikle bebek yolcular için ayrı bagaj kabul etmemektedir. Bebekler için gerekli tüm eşyaların kendi el çantalarınıza alınması gerektiği belirtilmektedir. Kabine sadece bebek maması ve sıvı olan mamalar özel şişesinde, katı mamalar ise orijinal paketlerinde olarak kabul edilmektedir. Katı mamalar sadece kabin görevlileri tarafından hazırlanmaktadır.

Düzenli tarifeli havayolu firmalarında ise, kabine ayrı bebek çantası taşınmasına izin verilmektedir, ancak çantanın boyu, ağırlığı yetişkin bagajı sınırından oldukça azdır.

Bunların dışında bebeklere yani 2 yaşından küçüklere genel itibariyle 10 kilogram uçakta bebek bagaj hakkı tanımlanmıştır ve bu sınır ekstra bagaj hakkı alınıp artırılamamaktadır.

Peki, bebek arabaları ve koltukları için ayrı uygulama var mı?

Bebek yolcu bagaj hakkı dışında kalan ve genellikle ücretsiz taşınan bebek arabaları ve koltukları ile ilgili de firmalar değişik uygulamalar yapmaktadırlar. Bu kapsamda havalimanında kontuarda bebek arabanız olduğunu bildirdiğinizde uçağa yüklenmesi ve size geri teslim edilmesi konusunda personeller size yardımcı olacaktır. Bebek arabanız ile uçağın kapısına kadar gidebilmektesiniz ve çıkarken de kapıdan geri teslim alabilmektesiniz.

Düzenli havayolu firmaları ve düşük tarifeli çoğu havayolu firması bebek arabalarını ücretsiz taşımaktadır. Bebek arabanız tamamen katlanmış bir şekilde uçağın bagaj bölümünde taşınmaktadır. Bazı düşük tarifeli firmalar ise kabinde koltuk ve bebek arabası için ekstra ücret talebinde bulunmaktadırlar.

Genel olarak bebek yolcu bagaj hakkı için birkaç firmayı değerlendirdiğimizde;

Anadolu Jet Bebek Bagaj Hakkı: Firmada bebek yolcu bagaj hakkı 10 kilogram ve buna ek olarak da 8 kilogram el bagajı hakkı tanımlanmıştır. Kabinde taşınmasına izin verilen bebek arabalarına check-in sırasında bagaj etiketi takılır; izin verilmeyen bebek arabaları ise, kayıtlı bagaj işlemi görmektedir ve taşınması ücrete tabi değildir.

THY Bebek Bagaj Hakkı: THY bebek yolcu bagaj hakkı yurt içi uçuşlarda 10, kabin bagaj hakkı ise 8 kilogramdır. Kabine bebek arabasının taşınmasına izin verilmez. Bebek arabaları uçağın kapısına kadar getirilebilir; ancak kabin içine sadece araba tipi bebek puseti alınır. Pusetin taşınması ücrete tabi değildir.

Pegasus Bebek Bagaj Hakkı: Bebek bagaj hakkı firmada genel 10 kilogram olarak belirlenmiştir. 0-24 ay arasında yer alanlar bebek olarak değerlendirilme olup 24 ay sonrası çocuk yolcu olarak değerlendirilmektedir. Bebek arabasının kabinde taşınmasına izin verilmez, sadece kargo bölümünde taşınmaktadır. Bebek arabasının check-in esnasında değil, kabine girerken görevli personele teslim edilmesi gerekir.

SunExpress Bebek Bagaj Hakkı: Diğer firmalardan farklı olarak Sunexpress firmasının yurtiçi uçuşlarda ücretsiz bebek yolcu bagaj hakkı 15 kilogramdır. Yurtdışı uçuşlarda ise bu hak 20 kilogram olmaktadır. Kabinde çocuk koltuğu taşınmasına izin verilir, ancak havayolu şirketinin koşul ve şartlarına uygun olmalıdır. Kabinde 1 adet bebek taşıma çantası taşınmasına izin verilmektedir. Ayrıca Bebek arabaları/pusetler, çocuk seyahat yatakları ve çocuk araba koltukları ek olarak fiyat farkı alınmadan kargo bölmesinde taşınmaktadır.

Rotaradar sitemiz yukarıda bahsettiğimiz tüm hava yolu firmaları için ucuza uçak bileti bulma konusunda yardımcı olmakla beraber yurtiçi ve yurtdışı seyahatleriniz için işinize yarayacak birçok bilgiyi sitemizin blog kısmında bulabilirsiniz.

 

0