Bebekle uçak yolculuğu gözünüzü korkutmasın. Birkaç ufak ip ucu ve ön araştırma sonucunda bebeğinizle seyahatinizi oldukça rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Seyahat tutkunuysanız ya da şehirler arası yolculuklarınızda uçak konforundan vazgeçemeyenlerdenseniz bebeğinizin sizi bunlardan alıkoymasına hiç gerek olmadığını bilmenizi isteriz. Size en uygun fiyatlarla indirimli uçak biletini sunan Rotaradar ailesi bebeğinizle yapacağınız uçak yolculuğunuz için işinize yarayabilecek önerileri ile yine yanınızda.

Bebekli yolculuklarda uçak bileti sorununu nasıl çözebilirim?

Bebeğiniz iki yaşın altında ise uçak bileti fiyatı normal biletlere göre ya çok daha ucuz ya da ücretsiz olacaktır. Bu uçuş firmasına, uçacağınız mesafeye, yurt içi ya da yurt dışı uçuşlara göre farklılık gösterebilmektedir. Yalnızca iki yaşından küçük bebekler için özel fiyat tarifesi uygulanmasından dolayı yanınızda bebeğinizin yaşını kanıtlayan belgeleri almayı unutmayın. Bunun dışında eğer bebeğinizi uçuş süresince kucağınızda oturtmak istemiyorsanız koltuk satın almanız ve bu koltuğa bebek araç koltuğunuzu monte etmeniz gerekmektedir. Bu amaçla eğer iki ya da daha kalabalık bir yetişkin grubu ile seyahat ediyorsanız uçağa binerken birbirinizden ayrılıp önden gidenin bebek için koltuğu hazırlamasını tercih edebilirsiniz. Böyle biner binmez bebeğinizi koltuğuna oturtabilirsiniz.

Uçakta bebeğimi nasıl besleyeceğim?

Kabin içine sokulabilecek sıvıların dünya genelinde bir sınırlaması olduğunu geçmiş yazılarımızı takip eden Rotaradar blog okuyucularımız zaten bilmektedir ama bu sınırlama bebek mamaları için geçerli değildir. Bebek mamasını şefaf,ağzı çıt çıtlı bir poşette kontrole sunmanız gerekmektedir. Ayrıca bazı havayolları uzun yolculuklar için bebek maması servisi yapmaktadır. Eğer bunu tercih edecekseniz biletinizi alırken bebek maması isteğinizi belirtmeniz gerekmektedir ki mama da sizinle beraber uçağa yüklenebilsin. Bunların hepsinin yanında annesiyle birlikte seyahat eden bebeklerin emzirilmesiyle ilgili de bir yasak ya da sınırlama da bulunmamaktadır.

Bebekle uçak yolculuğu günün hangi saatinde olmalı?

Bu konuda bebeğinizin genel uyku alışkanlığının dikkate alınmasının yanında genel olarak özellikle uzun bir uçak yolculuğuna çıkıyorsanız gece uçuşlarını tercih edebilirsiniz. Gündüz uçmayı seviyorsanız akşam üstüne doğru bebeğinizin daha yorgun olacağı saatleri tercih ederseniz bebeğiniz yolculuğunu uyuyarak geçirebilir.

Uçağın kalkışı sırasındaki kulak tıkanıklığını nasıl engelleyebilirim?

Bildiğiniz gibi uçağın havalanması esnasında pek çoğumuzun kulakları tıkanır. Kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber çözümü temel olarak bir şeyler çiğnemek ya da yutkunmaktan geçmektedir. Bebeğiniz için de durum aşağı yukarı aynıdır. Kalkış esnasında tıkanacak kulaklarının yolculuk boyunca bebeğinizi rahatsız etmesini istemiyorsanız yutkunmasını sağlamanızı tavsiye ederiz. Annesiyle beraber seyahat eden bebeklerin kalkış esnasında emzirilmeye başlaması ya da biberonu ile beslenmeye başlanması çenesinin hareket etmesine, yutkunmasına doğal olarak da kulaklarının tıkanmamasına sebep olacaktır.

Bebekle uçak yolculuğu hakkında yararlı olabilecek ilave bilgiler

Uçuş öncesinde görevlilerden bebeğiniz için emniyet kemerini istemeyi sakın unutmayın. Siz kucağınıza alıp sarılacak dahi olsanız iniş ve kalkışlar esnasında bebek kemerinin mutlaka takılması gerekmektedir.

Kabin içi hava sıcaklığının normalden daha düşük olabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Yanınızda mevsim yazda olsa bebeğiniz için daha kalın giyecekler ya da battaniye bulundurmanız yararlı olacaktır.

Kabin basıncı ya da yüksekliğin etkisi ile bebeğinizin normalden daha sık tuvaletini yapması mümkündür. Bunu göz önünde bulundurarak yanınıza normalden biraz daha fazla bez almanız gerekebilir. Bez değiştirmenizi daha rahat hale getirmesi açısından koltuğunuzu tuvalete yakın yerde tercih edebilirsiniz.

Bebek arabanızı kabin içine sizin almanıza izin verilmez. Uçağa binmeden önce görevlilere teslim etniz gereklidir. İnişte uçağın kapısının yanında hemen geri alabileceksiniz.

Uçuş esnasında görevliler bebeğiniz için oyuncak verebilir ama siz de bebeğinizin sevdiği oyuncaklarını yanınızda getirirseniz uyumadığı sürelerde sıkılmadan dikkatinin dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Uçuş bilgilerinizi kontrol ederken bu maddeleri de gözden geçirirseniz bebeğinizle rahat ve keyifli bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

Rotaradar ailesi olarak online uçak bileti ihtiyacınızı karşılamanın yanında seyahatlerinizde hayat kurtarıcı bilgilerimiz ile her zaman yanınızdayız. Kampanyalarımızdan haberdar olmak için Facebook, İnstagram ve Twitter hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Çünkü Rotaradar, hayal ettiğinizden bir fazlası.

 

0