Belarus Tarihi hakkında bilgi almak için sen de Rotaradar’a gel ve Belarus Tarihi yazısını okuyarak ülke tarihi hakkında bilgi edin. Dilediğin takdirde Belarus Gezi Rehberi içerisindeki bilgileri incele ve ülkeye seyahat etmeden önce ülke hakkında bilgiler edinerek seyahatini kolay bir şekilde planlama fırsatı yakala.

Belarus Doğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Ülke nüfusunun büyük bir kısmını Slavlar oluşturmaktadır. Belarus ’un başkenti ve en büyük şehri olan Minsk’te nüfusun büyük çoğunluğu oturmaktadır. 1991 yılında Sovyetler birliğinin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden ülkede idam cezası hala yasaldır. İdam cezasının geçerli olduğu tek Avrupa ülkesi olarak bilinmektedir.

 

Belarus Tarihine bakıldığında ülkenin bulunduğu coğrafyada daha önceden birçok devletin varlık gösterdiğini söylemek mümkündür. Ülke 1. Dünya savaşı sırasında Alman İşgaline uğramıştır ve burada Beyaz Rusya Halk Cumhuriyeti kurulmuştur.1. Dünya savaşından Almanya yenik olarak ayrıldığı için bu bölgeden çekilmek zorunda kalmışlardır. Bunun sonrasında Belarus Topraklarına SSCB saldırmaya başlamış ve burada Litvanya Beyaz Rusya Sovyet Cumhuriyetini kurmuşlardır. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasından sonra Belarus bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu tarihte Belarus’u tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur.

Yorumlar
0