Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi sayesinde sen de ülke hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve seyahatini planlayabilirsin.

Birleşik Arap Emirlikleri Orta doğuda bulunan ve 7 emirlikten oluşan bir ülkedir. Abu Dabi, Acman, Şarika, Resü’l Hayme, Dubai, Ummül-Kayveyn ve Füceyre ülkeyi oluşturan emirliklerdir.  Ülkede yaşayan insanların büyük çoğunluğu Müslümandır fakat Hristiyan ve Hindu dinlerine inanan insanların yoğunluğu da bir hayli fazladır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi ülkenin merkezi haline gelmiştir. Genellikle bu emirlik endüstri, siyasi ve kültürel bir merkez konumundadır.

Birleşik Arap Emirlikleri monarşi ile yönetilen bir ülkedir.  Ülkenin en büyük şehri şöhreti dünyaya yayılmış olan Dubai’dir. Dubai ülkenin ticaret ve turizm merkezi olarak bilinen emirliğidir.

Petrol rezervleri oldukça fazla olan ülkenin ekonomisi Petrole dayalıdır. Eğitim sisteminde ise ilköğretim zorunlu ve ücretsizdir. Birleşik Arap Emirlikleri üniversitesi ülkenin tek üniversitesi konumundadır. Genellikle kültür merkezleri haline ve eğitimin merkezi olan el-Ayn şehrinde büyük araştırma kurumları bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı

 BaşkentiAbu Dhabi
 Nüfusu6 milyon
Para BirimiBirleşik Arap Emirlikleri Dirhemi
İklimiTropik altı İklimi
Ana DiliArapça
Telefon Kodu+791

Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi olarak Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi kullanmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Para Birimi olan Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’nin kısaltması AED’dir.

Birleşik Arap Emirlikleri Ortadoğu’da bulunan bir ülkedir. Arap Yarımadasında bulunan ülke Umman ve Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin Acman hariç her emirliğinin denize sınırı bulunmaktadır. Ülkenin en büyük emirliği Abu Dhabi’dir. Birleşik Arap Emirlikleri dendiğinde ise genellikle herkesin aklına ilk gelen emirlik Dubai’dir.

Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük şehri Dubai’dir. Nüfus olarak en yoğun insan sayısının bulunduğu Dubai’den sonra gelen en büyük şehir ise Abu Dhabi’dir. Abu Dhabi Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentidir. 7 farklı emirliğin bulunduğu ülkede Ajman, Fujairah, Um Al Quwain, Ras al Khaimah ve Sharaj emirlikleri bulunmaktadır. Aşağıda liste halinde emirlikleri görebilirsiniz.

 • Abu Dhabi
 • Dubai
 • Sharjah
 • Umm al-Qalwain
 • Ras al-Khaimah
 • Fujairah
 • Ajman

Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi dili Arapça ’dır. Genellikle Birleşik Arap Emirliklerindeki okullarda eğitim İngilizce olarak verilmektedir. Ülke çok göçmen aldığı için Hintçe, Enonezce ve Urduca da yaygın olarak konuşulmaktadır. Arap Emirliklerinde genel olarak ticaret dili İngilizce ve Fransızcadır. Fakat ticarette Arapça ve Farsça da kullanılmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışmak isteyen biriyseniz özellikle İngilizceye oldukça hâkim olmanız gerekmektedir. Çünkü ülkede iş hayatında genellikle İngilizce yaygın olarak kullanılan bir dildir.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsoloslukları

Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi dini İslam’dır. Nüfusun %77’si İslam dinine inanmaktadır. İslam’ın yanı sıra ülkenin %12 Hristiyanlığa %4’ü ise Hindu dinine inanmaktadırlar.

Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi içindeki önemli bir bölüm olan Ne Zaman Gidilir bölümü sayesinde sen de ülkeye yapacağın seyahatini planlayabilirsin.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat edecekseniz eğer bu ülkenin yılın her döneminde turist yoğunluğun olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Sizler de seyahat amacınıza göre bir seyahat planı hazırlayarak ülkeye seyahat edebilirsiniz. Seyahatiniz öncesinde bir festival veya etkinliğin olup olmadığını kontrol ederek de seyahatinizi daha verimli bir hale getirebilirsiniz. 

Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi

Ülkeye seyahat edecekler genellikle havayolunu tercih etmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 7 tane havaalanı bulunmaktadır.

 • Dubai havaalanı
 • Abu Dhabi havaalanı
 • Sharjah havaalanı
 • Al Ain havaalanı
 • Delma havaalanı
 • Sir Bani Yas Adası havaalanı
 • Al Ain havaalanı

Ülkede bulunan havaalanlarıdır. Türkiye’den seyahat edecekseniz İstanbul’dan Dubai’ye her gün direk aktarmalı uçuşların bulunması seyahatinizi kolaylaştıracaktır. Diğer havaalanlarına seyahat etmek istiyorsanız da aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz.

Sizde Dubai uçak bileti satın almadan önce Rotaradar üzerinden bilet fiyatlarını karşılaştırabilir ve uygun fiyatlı uçak bileti satın alabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin kültürel temeli aileye ve çocuğa dayanmaktadır. Ülkede yaşayan yaşlı nüfus daha muhafazakâr bir kesimdeyken gençler daha açık bir konumdadır. Misafirperverlik BAE kültürü için oldukça önemli bir unsurdur. BAE’de yaşayan insanlar genellikle kibarlardır.

 

Birleşik Arap Emirlikleri kültürünün oluşmasında Kuran-ı Kerim’in rolü oldukça büyüktür. Genellikle bu coğrafyada yaşayan insanlar buradaki her sözü Allah’ın sözü olarak görmektedir. Ülkede ramazan ayında genellikle Müslüman dinine inanan insanların büyük çoğunluğu oruç tutmaktadır. Oruç tutulan saatlerde genellikle kafeler ve restoranların kapalı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu zaman dilimlerinde toplumsal alanda yemek yememeye, su ve sigara içmemeye özen göstererek siz de bölge halkına saygı gösterebilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri Mutfağı

Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi içinde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Mutfağı bölümünü oku. Sen de Birleşik Arap Emirliklerinde ne yenilir ne içilir sorusuna yanıt bul.

Ülkede İslam dinine inanıldığı için özellikle Birleşik Arap Emirlikleri Mutfağı da buna göre şekillenmiştir. Emirliklerin mutfağında domuz eti ve alkol bulunmamaktadır. Ülkeye gelen turistlere alkol kullanımı serbest olsa da yerli halkın alkol kullanması yasaklanmıştır.

Emirlikler çok turist ve göçmen aldığı için mutfaklarının gelişmesinde onların payı da oldukça büyüktür. Genellikle lüks batı kültürünün geliştiği Emirliklerde diğer Arap yarımadası ülkelerinin etkisi de gözlemlenmektedir. Burayı ziyaret ettiğinizde; Kızarmış tavukları, Khubz, Shawarma ve humus yemeden dönmemenizi öneririz.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Alınacak Hediyelik Eşyalar

Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiğinizde özellikle elektronik eşyaları hediye olarak alabilirsiniz. Ülke genelinde vergisiz satış yapıldığı için genellikle giden turistler Lüks eşyalar ve Elektronik malzemeler almayı tercih etmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Gezi Rehberi içerisinde bulunan Vize bölümü seyahatin öncesinde ne zaman vize işlemlerini başlatman gerektiğine yanıt bulmanı sağlayacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidecek olan kişiler ülkeye gitmeden önce vize almalıdır. Vize işlemlerinizi Ankara Büyükelçiliğinden veya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapabilirsiniz. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportları bulunan kişilerin 90 güne kadar vize alma zorunluluğu yoktur.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ankara’da büyükelçiliği İstanbul’da ise başkonsolosluğu vardır.

İstanbul Başkonsolosluğu

Konaklar, Meşelik Sk. No:11, 34330 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

Ankara Büyükelçiliği

İlkbahar, Medine Müdafii caddesi, Fahrettin paşa sokak No:13, 06550 Çankaya/Ankara, Türkiye

Yorumlar
0