Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek Gezi Rehberi incelemeni yaparak sen de ülke hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin. Bosna Hersek Gezi Rehberi sayesinde seyahatini daha hızlı planlayabilirsin.

Bosna Hersek, Balkanlar’da bulunan bir ülkedir. Ülke nüfusunu genellikle Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar oluşturmaktadır.  Ülkede yaşayan insanlara Bosnalı denmektedir. Bosna Hersek yönetim açısından iki etnisiteye bölünmüştür. Bunlardan birisi Bosna- Hersek iken diğeriyse Sırp Cumhuriyeti’dir.

Bosna Hersek’te 1991 yılında yapılan nüfus sayımında ülkede yaklaşık 4,5 milyon insanın yaşadığı kayıt edilmiştir. Fakat bu dönemden sonra yapılan savaşlar ve ülkenin verdiği göçler sonucunda 2013 nüfus sayımında 3,6 milyon insanın yaşadığı tespit edilmiştir.

Bosna Hersek Tarihinde savaşlar ülkenin birçok vatandaşının ölmesine neden olduğu için evlerin duvarlarında bulunan mermi izleri kapatılmamaktadır. Toplumsal hafızada önemli bir yeri olan savaşların izleri böylelikle gelecek nesillere de aktarılmaktadır.

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek Bayrağı

 

BaşkentiSaraybosna
Nüfusu3,6 milyon
Para BirimiBosna-Hersek Markı
İklimiKarasal
 Ana DiliBoşnakça, Sırpça ve Hırvatça
Telefon Kodu+387

Balkanlarda bulunan bir ülke olan Bosna Hersek’in Kuzey, batısı ve güneyinde Hırvatistan bulunmaktadır. Ülkenin doğusunda Sırbistan bulunurken güney kısmından Karadağ ile de komşuluğu bulunmaktadır. Bosna Hersek’in Neum şehrinden denize kıyısı bulunsa da bu şehirde herhangi bir liman bulunmamaktadır.

Bosna Hersek Para Birimi olarak Bosna Hersek Markı kullanmaktadır. Bosna Hersek Markı’nın kısaltması KM’dir.

Bosna Hersek’te Konuşulan Diller

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dır.  Dünyaca ünlü olan Mostar köprüsü Bosna’nın Mostar şehrinde bulunmaktadır. Ülkeye gittiğinizde gezmeye fazla zamanınız olmayacağı için aşağıda size ülkenin en önemli şehirlerini sıralayacağız. Siz de bu listeyi göz önünde bulundurarak kendinize bir seyahat planı hazırlayabilirsiniz. 

 • Mostar
 • Saray Bosna
 • Tuzla
 • Travnik
 • Banja Luka
 • Bihac
 • Livno
 • Neum
 • Zenica

Boşnakların, Sırpların ve Hırvatların yaşadığı bir ülke olan Bosna Hersek’te 3 resmi dil bulunmaktadır. Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça ülkenin resmi dilleridir. Bu diller genellikle etkileşim içerisinde olduğu için genellikle Çekçe ve Slovakça’dan etkilendiği görülmüştür.

Bosna Hersek’te yaşayan insanların %50’sini Boşnaklar oluşturmaktadır. Nüfusun %31’ini Sırplar, %15’ini Hırvatlar oluşturmaktadır. Geri kalan kısmı ise diğer etnik kökenle oluşturmaktadır. Ülkede yaşayan insan yoğunluğunun böyle olduğu düşünüldüğünde genellikle Boşnakçanın en çok konuşulan dil olduğunu söylemek mümkündür.

Bosna Hersek’te 1991 yılında yapılan nüfus sayımı sonrasında ilk nüfus sayımı 2013’de yapılmıştır. Ülkede 3 etnik kökenden insan yaşadığı için bu nüfus sayımında ülkede inanılan din yoğunlukları da belirlenmiştir. Bosna halkının %50’si Müslüman, %30’u Ortodoks, %16’sı ise Katolik’tir. 

Bosna Hersek’e Nasıl Gidilir?

Bosna Hersek Gezi Rehberi içerisindeki en önemli bölümlerden birisi ne zaman gidilir bölümüdür. Bosna Hersek Gezi Rehberi içerisinde bulunan bu bölümle sen de seyahatini daha hızlı planlayabilirsin.

Bosna Hersek dört mevsimin görüldüğü bir ülkedir. Yaz ayları çok sıcak geçerken kış ayları da çok soğuk geçmektedir. Genellikle ülkede turist yoğunluğu ilkbahar ve sonbahar aylarında artmaktadır.  Bosna’ya seyahat edecekseniz eğer ilkbahar ve sonbahar ayları arasındaki bir dönemde seyahatinizi gerçekleştirmenizi öneririz. Seyahatinizi temmuz ayına getirirseniz eğer Kozaro Etno festivaline, ağustos ayına getirirseniz de Banjka Luka Yaz Oyunları’na denk gelebilirsiniz.

Bosna’ya giderken genellikle en çok tercih edilen ulaşım yöntemi havayolu seyahatidir. Havayoluyla ülkeye seyahat etmek istiyorsanız İstanbul kalkışlı ve Saraybosna varışlı direkt uçuşlar bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra İstanbul’dan Mostar’a da direkt uçuşlar bulunmaktadır.

 • Saraybosna
 • Mostar
 • Tuzla
 • Banyaluka

Ülkede havalimanı bulunan illerdir. Pegasus, Türk Havayolları ve Corendon Airlines ülkeye en çok sefer düzenleyen havayolu firmalarıdır.

Karayolu seyahatiyle ülkeye gidecekseniz eğer bunun için Bulgaristan’dan transit vize almanız gerekmektedir.

Bosna Hersek’in Kültürü

Bosna Hersek’in kültünü 3 farklı etnik grubun kültürü oluşturmaktadır. Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar ’ın bir arada yaşaması ülkenin kültürünün gelişmesine etkili olmuştur. Bu gruplar içerisindeki Boşnaklar, geleneklerine be kültürlerine bağlıdır.  Sırplar ise daha milliyetçi bir grupturlar, bu milliyetçilikleriyle ön plandadırlar.

Bosna Hersek’in kültürünün oluşmasında Osmanlı’nın da oldukça etkisi bulunmaktadır. Genellikle ülkede Osmanlı izlerine ve kültürel ögelerine rastlanmaktadır.

Bosna Hersek Mutfağı

Bosna mutfağı yine bu üç etnik grubun birbirlerini etkilemesiyle oluşsa da genellikle bu mutfakta Boşnakların yemekleri ön plana çıkmaktadır. Ülkede çorba olarak en çok tarhana ve işkembe çorbası tüketilmektedir ve yemekler genellikle etli ve suludur. Bosna mutfağının en vazgeçilmez parçası ise genellikle börekler ve hamur işleridir.

 • Begova Supa, havuç, patates ve bezelyeyle yapılan bir çorbadır. Genellikle tavuk suyuyla yapılmaktadır.
 • Cevapi, bir köfte çeşidi olan bu yemekte kıymaya yalnızca soğan ve tuz eklenmektedir. Köftelere parmak şekli verilmekte ve Boşnakların özel ekmeğiyle servis edilmektedir.
 • Briyan, Bayramların vazgeçilmez yemeği olan bu yemek kuzu etinin haşlanmasıyla ve içerisine baharatlı pilav ve soğan doldurulmasıyla yapılan bir yemektir.
 • Boşnak Böreği, genellikle kömür ateşinde pişirilen bir börektir. Patatesli, ıspanaklı, kıymalı ve peynirli çeşidi bulunmaktadır.
 • Boşnak Mantısı, kıymalı olarak yapılan bu mantı genellikle sarımsaklı yoğurt ve sosla servis edilir.

Bosna Hersek Gezi Rehberi içerisinde yer alan bu yemeklerin yanı sıra Bosna’ya gitmişken Rbitsa, Zaparşa ve Bosanski Lonac gibi yemekleri de denemeden dönmeyin.

Bosna Hersek çarşılarında genellikle uygun fiyatlı bir alışveriş yapabilirsiniz. Ülkeden alacağınız hediyelikler alacağınız kişinin zevklerine göre değişebilmektedir.

Yöresel hediyelerden hoşlanan birisine gümüş veya bakırdan yapılmış eşyalar alabilirsiniz. Bölge halkı tarafından yapılan seramik eşyalar da alabileceğiniz hediyeler arasındadır.

Bosna mutfağından özel bir hediye götürmek istiyorsanız Kuru Et, Bal, Bosna lokumu ve balkanlara ait baharat olan Vagetta’yı tercih edebilirsiniz.

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek Gezi Rehberi içindeki en çok merak edilen bölümlerden birisi de vize bölümü.

Türkiye’den Bosna Hersek’e seyahat edecekseniz eğer 60 güne kadar olan seyahatlerinizde vize almanıza gerek yoktur. Ülkeye pasaportunuzla girebilirsiniz. Seyahatiniz 60 günü aşacaksa eğer öncesinde vize almanız gerekecektir.

Bosna Hersek’in ülkemizde Ankara’da büyük elçiliği, İstanbul’da başkonsolosluğu ve İzmir’de de Fahri konsolosluğu bulunmaktadır.

Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği

Gaziosmanpaşa, Turan Emeksiz Sok. Park Blokları B Blok No:3 D:9, 06700 Çankaya/Ankara, Türkiye

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu

Dikilitaş, Yenigelin Sk No:3, 34349 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

Bosna Hersek İzmir Fahri Başkonsolosluğu

Naldöken, Ankara Cd. No:321, 35042 Bornova/İzmir, Türkiye

0