Çanakkale denilince herkesin aklına bir tek şey geliyor. O da Çanakkale zaferi. Yolu Çanakkale’ye düşecekler için bir öneri rotamız var. Buyrun gidelim.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Eğer İstanbul’dan gidecek iseniz Trakya üzerinden gitmenizi öneriyoruz. Çünkü Çanakkale’deki ilk durak Gelibolu Yarımadası’daki şehitlikler olacak. Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden gelecek olanlar ise Lapseki’den ya da Çanakkale merkezden Gelibolu’ya geçebilirler.

Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu’yu aslında şöyle 1 günde gezmek pek mümkün değil. Her yeri detaylı ve tüm noktalara gitmek istiyorsanız. 2 gün ayırmanız gerekebilir. 1. Gün Gelibolu’nun kuzeyini 2. gün ise güneyini yani Seddülbahir ve Kilitbahir’i de içine alacak şekilde gezebilirsiniz. Biz bu böyleyi tek tek ayrıntılı olarak gezdik. Eğer siz belli başlı yerlere giderim diyorsanız. Mutlaka gitmeniz gereken yerleri yazalım:

Eceabat

57. Piyade Alay Şehitliği

Anzak Koyu ve Kitabesi

Bigalı Köyü

Conkbayırı

Şehitler Abidesi

Kilitbahir Kalesi

Dur Yolcu Yazısı ve tabyalar

Ertuğrul Tabyası

Gelibolu Kalesi

Hastane Bayırı Şehitliği

İlk Şehitler Anıtı

Seyit Onbaşı Anıtı

Soğanlıdere Şehitliği

Şahindere Şehitliği

Yahya Çavuş Şehitliği ve buralarda yer alan ufak müzeleri gezmenizi öneriyoruz.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Şehitlik gezilerini tamamladıktan sonra Çanakkale merkezde birkaç nokta var. Bunlar Çimenlik Kalesi, Saat Kulesi ve Askeri Deniz Müzesi bu noktalara mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Merkeze gelmişken Peynir Helvası’nın tadına bakın derim sahilde güzel yapan yerler var.

Çanakkale’de şehitlikler dışında gezilecek tarihi birçok nokta var. Bu noktaların başında, Adatepe Köyü ve Zeus Altarı, Gürpınar’daki Apollon Smintheus Örenyeri. Assos Antik Kenti ve Hüdavendigar Camii, Assos Limanı. Babakale, Troya Örenyeri ve Troya Müzesi. Bu noktaları mutlaka görün. Ayrıca Çanakkale’ye bağlı Bozcaada ve Gökçeada’ya da planınızı dahil etmeyi unutmayın.

Kültür gezilerini seviyorsanız özellikle Türkiye’de gezilecek yerleri ayrıntılı bir rota oluşturmak istiyorsanız gezginrehberler.com‘u ziyaret etmeden yola çıkmayınız.

Eğer havayolu ulaşımını tercih ediyorsanız. 1995 yılında hizmete açılan Çanakkale Havaalimanı’nı kullanabilirsiniz. Bu uçuş için uçak bileti aramanızı Rotaradar.com üzerinden yapıp, en uygun uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Yorumlar
0