Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi incelemenizi yaparak sizler de ülke hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Gezi Rehberinde yaptığımız öneriler ile seyahatinizi planlayabilir ve ülkeyi daha rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti tarihi incelendiğinde ülke coğrafyasına ilk yerleşenlerin Keltler olduğunu söylemek mümkündür. Keltlerden sonra ise bölgeye Cermenler yerleşmiştir.  Çeklerin atalarının Güney Slavlar olduğu bilinmektedir.

1.Dünya Savaşı’ndan sonra Avusturya- Macaristan imparatorluğunun yıkılmasıyla 1918 yılında Çekoslovakya kurulmuştur. Slovakya, Bohemya, Silezya ve Moravya’nın birleşiminden oluşan Çekoslovakya’da birçok azınlık grubunda insan yaşamaktaydı. 2. Dünya savaşı sırasında Macaristan Slovakya ve Karpat bölgesini kazanarak Slovakya’nın Çekoslovakya’dan ayrılmasına neden olmuştur.

1989 yılında Çekoslovakya’da kadife devrimi başladı. Bu devrim sonrasında demokrasiye dönül yapıldı ve 1993 yılında Çekoslovakya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya adında iki ülkeye ayrıldı.

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi içerisinde yer alan Çek Cumhuriyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler bölümünden siz de ülke hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nin BaşkentiPrag
Çek Cumhuriyeti’nin Nüfusu10,58 milyon
Çek Cumhuriyeti’nin Para BirimiÇek Korunası
Çek Cumhuriyeti’nin İklimiKıtasal İklim
Çek Cumhuriyeti’nin Ana DiliÇekçe
Çek Cumhuriyeti’nin Telefon Kodu+420

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi içinde yer alan Çek Cumhuriyeti Nerede bölümünden sizler de ülkenin konumu ve komşu ülkeleri hakkında bilgi alabilir ve seyahatinizi daha geniş planlayabilirsiniz.

1 Ocak 1993 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Polonya bulunmaktadır. Ülkenin batı ve kuzeybatı bölümünde Almanya, güneyinde Avusturya, doğusunda ise Slovakya bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin Coğrafi konumu nedeniyle herhangi bir denize kıyısı bulunmamaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nin Para Birimi

Çek Cumhuriyeti’nin para birimi Çek Korunası’dır. Kč işareti ile gösterilen Çek Korunası’nın uluslararası alandaki kodu CZK’dır. Çek Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan etmesinden sonra 8 Şubat 1993 tarihinde piyasaya sürülen Çek korunası 100 haler birimine bölünmektedir. Çek Cumhuriyeti para biriminde 6 madeni para ve 6 kağıt para bulunmaktadır.

- Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Çek Cumhuriyeti’nin Şehirleri arasında bulunan Prag ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Çek Cumhuriyeti’nde 13 tane viyalet bulunmaktadır.

 • Prag
 • Merkez Bohemya
 • Güney Bohemya
 • Pilsen
 • Kalovy Vary
 • Usti nad Labem
 • Liberec
 • Hradec Kralove
 • Pardubice
 • Olomouc
 • Moravta
 • Güney Moravya
 • Zlin
 • Vysocina

Çek Cumhuriyeti’nin vilayetleridir.

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Prag

Aşıklar şehri olarak bildiğimiz Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük ilidir. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği bu şehir 1992 yılından beri UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Prag seyahatinizde Çek Kültürünü yakından tanıyabileceğiniz birçok unsurlar karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle ülkedeki mimari yapılanmanın dudak uçuklatacak şekilde güzel olduğunu söylemekte de fayda olduğunu düşünüyoruz. Prag seyahatinizde şehrin tadını çıkarmadan dönmemenizi öneririz.

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Brno

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci şehri olan Brno, Güney Moravya’da yer almaktadır.  Yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı bu şehirdeki Çek kültürüne ait bir çok binayı gezebilirsiniz.

 
Çek Cumhuriyeti’nden Alınacak Hediyelik Eşyalar

Çek Cumhuriyeti’nde Konuşulan Diller arasında bulunan Çekçe ülkenin resmi dilidir.  Ülkede yaşayan insan nüfusunun % 95,1’i Çekçe konuşurken %2’si Slovakça % 0,5’i de Almanca konuşmaktadır.

Çekçe öğrenilmesi en zor olan ikinci dildir ve Hint-Avrupa ailesinin Batı Slav grubunda yer almaktadır. 12 milyondan fazla insanın konuştuğu Çekçe, Slovakya, Kanada, Almanya ve ABD gibi ülkelerde resmi dil olarak kabul edilmiştir.

Çek Cumhuriyeti’nde Dini İnançlar arasında en yaygın inanışın Ateizm olduğunu söylemek mümkündür. Din ve inanç bakımından Çek Cumhuriyeti’nin büyük bölümü tanrıya inanmamaktadır. 20. Yüzyılın başlarına kadar ülkede Hristiyanlık egemen bir din olsa da bu zamanla değişmiş ve insanlar Ateizmden büyük ölçüde etkilenmiştir. Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan insanların %10,5’i Katolik kilisesine bağlıdır. %1’i de Protestanlığa inanmaktadır.

 
Çek Cumhuriyeti’nde Dini İnançlar

Çek Cumhuriyeti gezi rehberi içerisinde bulunan Çek Cumhuriyeti’ne Ne Zaman Gidilir bölümünden ülkenin hava durumu ve iklimi hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu şekilde seyahatinizi daha kolay planlayabilir ve ülkeyi gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Karasal iklimin hakim olduğu Çek Cumhuriyeti’nde genellikle kış ayları soğuk ve sert, yaz ayları ise kısa ve sıcak geçmektedir.  Ülkede yaz ayları ortalama sıcaklık değerleri 17 ve 19 derece arasında değişiklik gösterse de bu dönemde fırtınaya rastlamak mümkündür. Çek Cumhuriyeti’nin en sıcak ayı temmuz ayıdır. Ülkeye seyahat etmek istediğiniz takdirde seyahatinizi mayıs ve ekim ayları arasında planlayabilirsiniz. Ülke kış turizmi için de uygun bir ülke olduğu için genellikle Çek Cumhuriyeti’ne giden insanlar her mevsim buranın ziyaret edilmesi gerektiğini söylemektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne Ne Zaman Gidilir?

Çek Cumhuriyeti gezi rehberi içerisinde bulunan Çek Cumhuriyeti’ne Nasıl Gidilir? Bölümünden sizler de ülkenin vize politikaları ve ulaşım yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’ne gidecek olan kişiler Schengen vizesi almak zorundadır. Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzu Çek Cumhuriyeti konsolosluklarından veya vize merkezlerinden yapabilirsiniz.

Ülkemizden Çek Cumhuriyeti’ne giden kişiler genellikle ulaşım olarak havayolunu tercih etmektedir. Türkiye’den Antalya ve İstanbul’dan Çek Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar bulunmaktadır. Genellikle yapılan uçuşlar 2 saat sürmektedir.

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Smart Wings ülkemizden Çek Cumhuriyeti’ne en çok sefer düzenleyen hava yolu firmalarıdır.

Çek Cumhuriyeti Mutfağı genellikle et ağırlıklı bir mutfaktır. Genellikle ülkede yemek yerken önce çorba sonra ana yemek ve tatlı tüketilmektedir. Aşağıda bahsedeceğimiz önerilerden sizler de Çek Mutfağı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

gulaş

Gulaş

Macar mutfağının temelinde bulunan Guláš sebze ve etle hazırlanan bir yemektir. Yemek yapıldıktan sonra üstüne et sosu dökülerek servis edilen bu yemeği birçok Çek Restoranında bulabilirsiniz.

 
domatesli et

Domates Soslu Et

Çek mutfağının temelinde et ürünlerinin bulunduğunun altını çizmiştik. Seyahatiniz esnasında alışık olduğunuz tatların dışında olan Domates Soslu Eti Çek Cumhuriyetinde deneyebilirsiniz.

 

Çek Cumhuriyeti’nden Alınacak Hediyelik Eşyalar bölümünde verdiğimiz önerilerden siz de sevdikleriniz için hediyelik eşya seçebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Tarihi Bohemya Kristallerinin üretildiği ülke olduğu için ülkeye giden insanlar tarafından en çok tercih edilen hediyelik eşya da Tarihi Bohemya Kristalleri’dir. Bunların yanı sıra çocuklar için Prag’da bulunan hediyelik eşya dükkanlarından kuklacık, ahşap oyuncaklar gibi eşyaları satın alabilirsiniz. Ülkede bulunan marketlerde bulunan kehribardan yapılan ürünler ve kozmetik malzemeleri de alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasındadır.

 
0