Efsane filmler; artık hayata ve kendimize farklı açılardan bakmamızı sağlayan birer sanat eserleri. Sadece senaryoları ile değil, çekildikleri yerlerle de efsane filmler ufkumuzu genişletiyorlar. En iyi yabancı filmleri ve çekildikleri yerleri derlediğimiz bu yazımıza gelin beraber göz atalım.

1) Inception

Inception; efsane filmler listemizde ilk sırada. İnsanların rüyalarına dolayısıyla bilinçaltlarına sızabilen Rüye ekibinin o zamana dek denenmemiş bir şeyi başarması gerekiyor: FİKİR AŞILAMA. Bir fikrin ya da güçlü bir düşüncenin bilincimizde oluşumu nasıl daha iyi anlatılabilirdi ki? Sadece kurgusuyla değil, varoluşu anlamlandırmasıyla da öne çıkan en iyi filmlerden. Filmi beş kez izlediği halde sonunu anlamayanlar ve farklı sonuçlar çıkaranların olması Inception’ı özgün kılıyor.

Efsane filmlerden olan Inception’ın çekildiği yerlere de gösterilen ilgi büyük. Filmin farklı ülkelerde çekilmesi filmde büyük görsel zenginlikler oluşturuyor.

IL Russo Restaurant – Patlayan Kafe           

Karakterlerin sakin sakin konuşurken etraflarının patlayarak yok olduğu kafe, Paris’te bulunuyor. 1905 yapımı bu binayla yapımcılar klasik Fransız mimarisini göstermek istemişler. Filmde adını Cafe Debussy olarak görsek de, şu anda ismi IL Russo restaurant. Eskinin kafesi yeninin Restaurantı IL Russo’da, İtalyan mutfağına ait yemekler çok beğenilmekte.

Galliera Müzesi

Galliera Müzesi, Inception filminde; Mimarlık Üniversitesi olarak yer almakta. Başrolümüz Cobb buraya zaman zaman gelir ve yetenekli öğrencileri takımına katar. Cobb fikir aşılamak amacıyla oluşturduğu yeni ekibi için aradığı genç yeteneği de yine burada bulacak.

Galliera Müzesi;  efsane filmlerden Inception’a ev sahipliği yapmakla kalmıyor, Paris’in Moda ve Kostüm Müzesi olarak da biliniyor. Müzede bulunan Gabrielle Chanel odası, sizi 18.yüzyıldan bugüne  elbise ve kostüm yolculuğuna çıkaracak. 

Mark Taper Forumu

Mal ve Cobb’un kendileri için dizayn ettikleri yenidünya tam olarak burası. Los Angeles’da bulunan forum; tiyatro olarak hizmet veriyor. Oldukça ilgi gören bu tiyatronun oyunları da çok beğeniliyor.

Nijo Kalesi

Japonya’da bulunan Nijo Kalesi, Unesco tarafından belirlenen Antik Kyoto Tarihi anıtları arasında. Kaleye girerken ayakkabılar çıkartıldığı için yanınızda çorap götürmenizi tavsiye ederiz.

Bir Hakeim Köprüsü

Paris’te, Seine nehrinin üzerinde bulunuyor. Köprünün ismi Alman ve İtalyanlara karşı yapılan “Bir Hakeim“ savaşından gelmekte. Köprüden geçerken Eyfel Kulesi görülebiliyor. Balzac’ın evi ve Şarap Müzesinin buraya yakın olması da ayrı bir güzellik.

Fortress dağı

Kayak turizmine ev sahipliği yapan Fortress Dağı, Kanada’da. Filmde ekibimizin, fikir aşılaması için seçtiği güvenli bölge burası.

Leo Carrillo Sahili

Mal ve Cobb’un kumdan kaleler yaptığı sahil Los Angeles da bulunuyor. Sörf ve dalış yapanlar için ideal bir yer.

En iyi filmler listemizde bulunan Inception’ın Japonya, Kanada, Fransa ve Amerika’da çekilen sahneleriyle minik bir dünya turu yaptık. Şimdi sırada efsane filmler listemizin ikincisi…

 2) Efsane Filmler Denince Harry Potter

Harry Potter, büyülü dünyasıyla fantastik kurgu kategorisindeki efsane filmlerden. Sadece senaryosu değil, çekildiği yerler de büyülü. En iyi Harry Potter filmlerinin çekildiği yerlere beraber bakacak olursak:

King’s Cross Tren İstasyonu

Hogwarts’a giden kahramanlarımız King’s Cross Tren İstasyonunun tuğla duvarlarının arasından süzülürler. Buraya gelip 9¾ platformunda geçiş pozu vermeyeni dövüyorlar.J Eğer Harry Potter turuna çıkacaksanız,  bu istasyon York şehrinde bulunuyor. Londra’ya oldukça uzak olduğu gerçeğini de unutmayın.

Goathland Tren İstasyonu

Hogwarts’a Goathland durağından ulaşılıyor. Bu durak biz Muggle’ların dünyasında Kuzey Yorkshire’da bulunmakta.

Durham Katedrali

Hogwarts avlusu çekimleri burada yapılmış.  İngiltere’nin kuzeyinde yer alıyor. Derin tarihi ile Unesco Dünya Mirası listesine girmiş.  Buraya kadar geldiyseniz yakınında bulunan Durham Kalesi ve Palace Green’i de ziyaret etmeyi unutmayın.

Gloucester Katedrali

Sırlar Odasının açıldığını bu koridorların duvarlarından öğrenmiştik. Katedral, Oxford Üniversitesine ait.

Alnwick Şatosu

İngiltere – İskoçya sınırında bulunan şato bin yıllık tarihe sahip. Hogwarts’ın ünlü uçma dersleri burada yapıldı.

Lacock Manastırı      

İngiltere’nin Lacock köyünde bulunan manastırın odaları ilk iki filmde Hogwarts’ın derslikleri olarak kullanıldı. Ayrıca Harry’nin Kelid Aynası’na baktığı oda da bu manastırda. Filmde geçen yerleri gezmek isterseniz yarım saatlik bir tur yeterli. Tüm mekanı gezmek ise birkaç saat sürebiliyor.

Duke Humphrey Kütüphanesi

Harry Potter filminin kütüphane bölümleri burada çekilmiş. Görünmezlik pelerini takarak kütüphanede dolaştığı kısımlar en etkileyici sahneler.

Divinity School

Oxford Üniversitesi’nde bulunan Divinity School filmde revir olarak kullanılmış. Üniversite içerisinde yapılacak bir turda burayı da görebilirsiniz.

Glenfinnan Viyadüğü

Hogwarts treninin geçtiği güzergâhta bulunuyor. Bu etkileyici tren manzarası İskoçya’da.

Leadenhall Çarşısı

Leadenhall, Kraliçe Viktorya döneminden kalan bir kapalı çarşı. Harry ve arkadaşlarının ilk filmde okul alışverişlerini yaptıkları Diagon yolu burasıdır.

3) Efsane Filmlerden Melekler ve Şeytanlar –Roma

Melekler ve Şeytanlar; Dan Brown’un aynı isimdeki kitabından sinemaya uyarlandı. Haliyle, en iyi kurguya sahip efsane filmler arasında. Film, CERN’in ünlü ‘hadron çarpıştırıcısı’nın bulunduğu tesiste işlenen bir cinayetle başlıyor. Bu cinayeti çözmek üzere çağrılan tarih profesörü Robert Langdon olayların ardında gizli bir örgütün bulunduğunu fark ediyor ve cinayetlerin süreceği öngörüsünde bulunuyor. Daha da önemlisiyse tesisten çalınan anti-maddenin atom bombası etkisi yaratabilecek güçte olması. Kahramanımız maktülün kızıyla aydınlanma yolu adı verilen tarihi eserleri takip edip katili bir sonraki cinayeti işlemeden önce ele geçirmek ve anti-maddeyle Vatikan’ı yok etmesini engellemek zorunda. Efsane filmlerden olan bu filmi izlediyseniz gelin filmin mekanlarına bir göz atalım.

Aziz Petrus Bazilikası

Roma Katoliklerinin hac noktası olan bu yer, Roma’daki en büyük 4 bazilikadan biridir. Michelangelo tarafından 15. Yüzyılın sonlarında yapılmıştır. İçinde Baldaken, Pietra ve Aziz Petrus heykelleri bulunmakta. Bu sanat eserlerinin biri dahi bu yeri gidip görmek için yeterli. Giriş ücreti: 29,50 €. Ancak bazı akşam ayinleri sırasında ücretsiz olarak girmeniz mümkün. Kubbe kısmına çıkarak Roma manzarasının güzelliğine kendinizi kaptırabilirsiniz.  Filmdeki aydınlanma yolunun öğelerinden biri bu bazilikanın bulunduğu meydandaki dikilitaştadır. 

Piazza Navona ve Dört Nehir Çeşmesi

Roma’da bulunan meydan ve meydandaki 4 başlı çeşme. 4 kıtanın 4 büyük nehrini temsil eder: Ganj, Tuna, Rio de la Plata ve Nil. Filmdeki aydınlanma yolunun öğelerinden biri bu çeşmedir.

Piazza del Poppolo

Halk meydanı olarak dilimize çevrilebilir. Yılbaşı kutlamaları ve konserler burada yapılır. Yakınındaki ispanyol merdivenleri, aşk çeşmesi ile panteon gezilebilir.

Santa Maria del Poppolo Bazilikası            

Erken Rönesans dönemi kilisesidir. Bir efsaneye göre imparator Neron’un hayaletini kovmak için inşa edilmiştir. İçinde ünlü sanatçılar Rafael ve Bernini’ye ait eserler bulunmaktadır. Poppolo meydanının kuzeyinde yer almakta. Filmdeki aydınlanma yolunun öğelerinden bir diğeri ise bu bazilikada bulunan bir heykeldir.

Sistin Şapeli

Filmde kardinallerin yeni papayı seçmek üzere toplandıkları ve papayı seçene kadar kilit altında kalmayı kabul ettikleri yerdir.  Bu şapelin en önemli özelliği tavanında bulunan Michelangelo’nun yaptığı fresklerdir. Sanatçı 4 yılda tek başına tamamladığı freskleri bitirene kadar kimseye göstermemiş.

En iyi Roma filmleri arasında Melekler ve Şeytanlar favoriniz olacak efsane filmlerden. Siz de Melekler ve Şeytanlar filminin büyüleyici atmosferine kendinizi kaptırmak isterseniz hemen Roma’ya gitmeli ve aydınlanma yolu arayışında Roma sokaklarında kaybolmalısınız. Rotaradar sayesinde bulabileceğiniz ucuza uçak bileti sayesinde tatilinizde bütçenizle daha fazla yer gezebilirsiniz.

4) Yüzüklerin Efendisi Efsane Filmler Arasında Olmazsa Olmazlardan 

En iyi filmlerden yüzüklerin Efendisi serisinde; hobbitler için her şey ne kadar da huzurlu başlamıştı. Ama kara haberi getiren büyücü her şeyi değiştirdi.

Efsane filmler, içinde kendimizi hayal ettiklerimizdir. Shire’ın küçük evlerinde yaşama hayalini hangimiz kurmadık ki? Ya da hüküm dağının alevlerinde içimizi ısıtmayı :)? En iyi filmlerden Yüzüklerin Efendisinin çekildiği yerleri gezerek o atmosferi biraz olsun soluyabiliriz.

Matamata

Yeşiline hayran kaldığımız Shire aslen Yeni Zelanda’nın kuzey adasında ye alan Matamata kasabasıdır. Shire’ın sakinliğinde kendinizi bulmak istiyorsanız kasabada bir de Hobbit köyü bulunuyor.

Wellington Victoria dağı

Bu dağda yürüyüşe çıkın ve efsane filmlerden Yüzük Kardeşliği’nde Frodo’nun Kara Süvari’den saklandığı oyuğu ziyaret edin.

Kaitoke Bölge Parkı

Rivendell nam-ı diğer Ayrık vadi çekimlerinin yapıldığı yer. Yeni Zelanda’nın kuzey adasının güneyinde yer alan bu park Hutt vadisinin 45 kilometre kuzeydoğusuna konumlanmış bulunmakta. Hobbit diyarından sıkılanlar için elf diyarı iyi bir alternatif olabilir.

Canterbury

Biraz da Rohanlılarla at sürelim derseniz,  Canterbury güzel bir tercih olacak. İki kule filmindeki başkent; Cantenbury Şehrindeki Sunday Tepesinde kurulmuş.

Glenorchy Köyü

Bir diğer elf diyarı Lothlorien’de dolaşıp Işığın hanımı Galadriel’in geçtiği imtihandan geçmek isteyenler için adresimiz Qeenstown yakınlarındaki Glenorchy Köyü.

Fiordland Ulusal Parkı         

Efsane filmler arasında olan İki kule de Yüzüklerin Efendisi serisinin bir parçası. Bu filmin çekildiği, Fangorn ormanı olarak bildiğimiz yer Fiordland Ulusal Parkı’ndan başkası değil. Siz de Entler’le sadece Ent dilinde selamlaşmak için birkaç saatinizi harcamak istiyorsanız bu ormanı ziyaret edebilirsiniz. Bu arada, Ent hanımlarını göreniniz duyanınız varsa bu parka yönlendirebilirseniz bir toplumun saadetine giden kapıyı aralamış olacaksınız.

Bir yazımınızın daha sonuna geldik. Umarız efsane filmler ve çekildikleri yerler derlememiz dikkatinizi çekmiştir. Birçok güncel konuda yazılarımızın olduğu blog sayfamızdan ayrıca en iyi yabancı diziler ve çekildikleri yerler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere…

3