Günümüzde adrenalin tutkunu ve heyecan arayan kişiler çeşitli spor aktiviteleri yapmaktadır. Fakat bu sporların bazıları gerçekten adrenalin seviyesini yükseklere çıkarmaktadır. Bu tür macera veya aksiyon sporları ekstrem sporlar olarak adlandırılmaktadır. Diğer sporlara göre daha çok risk ve zorluk barındırdığı için bu tür sportif aktiviteler, size adrenalin dolu zamanlar yaşatacaktır. Yazımızda birçok kişinin sadece izlemeyi tercih ettiği, kolay kolay kimsenin cesaret edemediği ekstrem sporlardan bir kaçını sizin için derledik. Bakalım yapmaya cesaret edebilecek misiniz?

Ekstrem Sporlar Arasında En Popüleri Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü uçmak için kullanılan en basit hava aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekstrem sporlar arasında yamaç paraşütünü denemek istediğinizde ihtiyacınız olan yalnızca; kas, rüzgar gücü ve ağırlıktır. Hiç şüphesiz yeryüzünün güzelliğini birde havadan görmek, gökyüzünden etrafı seyretmek ve boşlukta ayaklarınızı sallandırmak size inanılmaz keyif verecek. Ülkemizde de birçok bölgede yapılan yamaç paraşütü özellikle Kelebekler vadisi, Ölüdeniz ve Kaş bölgelerinde yerli ve yabancı birçok turistten yoğun talep görmektedir.

Hava Dalışı-Serbest Düşüş-Skydiving

Hayallerinizde süper kahraman gibi gökyüzünde süzülmek varsa ve gökyüzü deneyiminizi biraz ileri götürmek isterseniz Skydiving sizin için biçilmiş kaftan. Tabi bu ekstrem sporuyapmak istiyorsanız yükseklik korkunuz olmamalı. Skydiving içinde birçok farklı stili içinde barındıran bir spor dalında tercihinize göre; hedef atlayışı, tandem, wingsuit, free style, BASE jumping, canopy formation ve formation skydiving gibi pek çok farklı atlayış tarzından birini seçebilirsiniz. Türkiye’ de Selçuk-Efes bölgesinde yapılan bu adrenalin dolu spor, dünyada ise Everest, Grand Kanyon ve Cape Town ‘da yapılabilmekte.

Serbest Dalış-Freediving

Su altının muhteşem güzellikleri görmek isterseniz tam size göre bir ekstrem spor dalı olarak karşınıza serbest dalış çıkmaktadır. Dalış yaptığınızda zihninizi dinlendirmek suyun altında yer alan dünyayı görmek için harika bir keşif sizi bekliyor. Bu sporda en dikkat edeceğiniz özellik ise su altında tüple nefes almayı öğrenme ve tehlikeli su altı canlılarına fazla yaklaşmamak olacaktır. Ülkemizde dalış dediğimizde aklımıza ilk olarak Kaş, Ayvalık ve Datça gibi yerler gelmekte. Özellikle son yıllarda Antalya Kaş ilçesi ciddi popüler bölgelerden olmuştur.

Rafting

Su debisi yüksek olan ve akış hızı da hızlı olan nehirlerin üzerinde uygun kıyafetlerle ve küreklerle yapılan ekstrem spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir hafta sonu arkadaşlarınız ile toplanıp yapabileceğiniz aktiviteler arasında yer alan rafting, ekip olarak nehre karşı verdiğiniz bir mücadele sporudur. Hızlı bir akıntıda çok ciddi bir deneyim sizleri beklemekte. Ülkemizde Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde raftingi dönemsel olarak yapabilirsiz.

Motokros

Motokros da ise dağ, tepe, bayır demeden motor üzerinde engelleri aşmak hedefinizdir. Bu tür ekstrem sporlarda nelerle karşılaşacağınız tamamen o günkü koşullara göre değişmektedir. Diğer motor sporlarına oranla daha fazla adrenalin içeren motokros yapmak istiyorsanız denge konusunda üstün yetenek sahibi olmalısınız. Ayrıca motokros yapmaya cesaret edemiyorsanız da seyir zevki de oldukça keyifli bir spor dalı olarak size tavsiye edebiliriz.

Heyacanı Zirvede Yaşatacak Ekstrem Spor Bungee Jumping

Bungee Jumping; yüksek bir yerden esnek halatlara bağlı olarak boşluğa atlayarak yapılan bir spor olarak tanımlanabilir. Bu ekstrem sporu yapanlar;  yüksek seviyede heyecan ve adrenalin ile karşı karşıya zaman geçirmekteler. Bungee Jumping ülkemizde; Çeşme, Kilyos, Ölüdeniz ve Antalya gibi birçok bölgede yapılabilmekte. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra ve lateksten üretilen halatlar kullanıldığında neredeyse tamamen tehlikesiz bir ekstrem spordur. Ancak yine de yükseklik korkunuz olmaması gerekmektedir.

Rotaradar olarak bu tür ekstrem sporları meşhur bölgelerinde denemek isteyenlere uygun fiyata uçak bileti bulmaya yardımcı oluyoruz. Ayrıca siz seyahat severler için güncel yazılarımız blog sayfamızda düzenli olarak yayınlanmakta. Tek yapmanız gereken sitemizi ziyaret edip hem ucuza bilet bulmak hem de birbirinden faydalı bilgiler elde etmek.

0