Yabancı diziler; kaliteli senaryoları, Oscar’lık oyunculukları ve etkileyici sahneleriyle gönlümüzü fethetti. “Abi hala Game of Thrones izlemedin mi?”, “Hacı Breaking Bad diye bir dizi var harika, ya bak şimdi bir kimya öğretmeni var… J” tarzı konuşmalar artık günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. En iyi yabancı diziler; harika hikâyeleri, efsane oyunculukları ve mükemmel kurguları ile farkını ortaya koyuyor. Bazı diziler çekildikleri yerler ile de hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Dahası, seyahat alışkanlıklarımıza bir yenisini daha ekledi. Gelin, en iyi yabancı dizileri ve mekânlarını birlikte gezelim. Uyarımı yapmadan geçmeyeyim; yazımız bir tutam “spoiler” içermektedir.

1)  GAME OF THRONES

Game of Thrones; kuşkusuz en iyi yabancı diziler arasına adını yazdırdı. Bu günlerde; final sezonunun hayal kırıklığı yaşatmasıyla gündemde. Ama yine de; seyircisini böylesine heyecanlandıran bir dizi çok az gelir. Game of Thrones (Taht oyunları) dizisi; doğal ve tarihi dokuya sahip şehirlerde çekildi. Saraylar, görkemli kaleler ve cenneti andıran bahçeler; dizinin fantastik dünyasını içimize işledi.  Dizi; Kuzey İrlanda, İskoçya,  İzlanda, İspanya, Malta, Fas ve Hırvatistan’da çekildi. Neredeyse tüm dünyayı, bir dizi setine dönüştürdü desek abartmış olmayız. Asıl ilginç ayrıntı ise; farklı ülkelerdeki şehirlerin harmanlanması. Örneğin; Kralın Şehri (King’s Landing)’nin kapıları Malta’da bulunan bir yerde; ama Cersei’nin penceresinden gözüken şehir manzarası Hırvatistan’da yer alıyor.  Bugün çekim yapılan yerlerde “Game of Thrones turları” başlatıldı. Bu turların en büyük ziyaretçi payını; Dubrovnik şehri alıyor. Ünlü utanç merdivenlerinde yürüyenler, “Utan! Utan!”(Shame! Shame!) çığlıklarının kulaklarında yankılandığını söylüyorlar. Dubrovnik’te Kralın Şehri’ni gezerken, Game of Thrones konseptli elbiseler ve ejderha aksesuarlarının satıldığı mağazalar da görebilirsiniz.

2) En İyi Yabancı Diziler Denince Akla Gelenlerden Bir Diğeri BREAKING BAD

Nam-ı diğer 35 Br ve 56 Ba elementleri. Kimya bilimini bu kadar benimseyen ve zeki göndermelerle işleyen bir diziye az rastlanır. En iyi yabancı diziler kapsamında olmanın hakkını fazlasıyla vermekte. Başrol oyuncumuz kanser hastası olan bir kimya öğretmeni. Başrolümüz; ölümünün ardından, ailesinin ekonomik sıkıntı yaşamasını istemez. Kimya bilimini saf meth hazırlamak için kullanmasıyla da olaylar başlar. Mükemmel kurgusu, ince düşünülmüş psikolojik tahlilleri ve bilimi en doğru miktarda harmanlanmasıyla Breaking Bad; en iyi yabancı dizilerden. Dillere destan final sahnesiyle en iyi sona sahip serilerden olduğunu artık sağır sultan bile duydu.

Diziyle birlikte çekildiği şehir de popüler oldu. Dizi, daha önce pek bilinmeyen Albuquerque isimli şehirde çekildi. Aslında; California’da çekilmesi planlanıyordu. Ancak masrafları azaltmak için Albuquerque şehri tercih edildi. Masrafların azaltıldığını söyledik amma velâkin; dizinin bir tek bölümü ortalama 3 milyon dolar maliyetinde. Albuquerque şehri, Amerika’nın New Mexico eyaletinde bulunuyor. Dizinin sahneleri şehrin farklı noktalarında çekildiği için diziyi izleyenler şehre oldukça vâkıf. Dizi karakterlerinin ikamet ettiği evler ise çok daha fazla ilgi görüyor. Öyle ki; bazı hayranları, başrol oyuncusunun çatıya pizza fırlatma sahnesini denemek istemiş.

Kendini bu harikulade dizinin içinde hissetmek isteyenler çok fazla. Bu ihtiyaç; çevredeki turizm şirketlerince düzenlenen Breaking Bad turlarını ortaya çıkarmış. Şehir, ekim aylarında yapılan Uluslararası Albuquerque Balon Festivali ile de biliniyor. Otuz yıldan uzun süredir yapılan festivale ilgi, Breaking Bad sonrasında artmış durumda.

3) En İyi Yabancı Diziler Denince WESTWORLD

Bilim kurgu dizilerinin en kaliteli ve hayrette bırakanlarından. Doktor Robert Ford ve arkadaşı Arnold Weber tarafından; 3-D yazıcı ile oluşturulan insan benzeri robotlar, hayvanlar ve mekanları konu alıyor. Park adı verilen bu kurgu dünyaya gerçek insanlar eğlenmek amacıyla geliyor ve burada hiçbir ceza yaptırımı olmadan istediklerini yapabiliyorlar. Haliyle; bu sınırları olmayan dünyanın bir parçası olmak oldukça pahalı bir eğlence.

WestWorld, henüz ilk sezonu yayınlanırken bile en iyi yabancı diziler arasında yerini aldı. Vahşi Batının bir teknoloji kurgusuna bu kadar iyi ev sahipliği yapacağını kimse beklemiyordu. Dizi, Amerika Birleşik Devletleri, California eyaleti ve Doğu Utah eyaletinin çeşitli vadilerinde çekilmekte.

Parkın başlangıç noktası olan bu sokak; Paramount Ranch/California’ da bulunmakta. Paramount Ranch, Ulusal Park kapsamında yer alıyor.  Eşsiz rotalarıyla hem yürüyüş yapmak isteyenlerin hem de dağ bisikletçilerinin ilgi odağı.

Fisher Valley ve Castle Valley ise  Utah bölgesinde yer almakta ve diziye o gizemli doğa manzaralarını sunmakta. Dizinin görsel ağırlığını şüphesiz ki; uçsuz bucaksız kanyonlar oluşturmakta. Utah bölgesi özellikle yaz aylarında çok sayıda konuğu ağırlıyor. Doğu Utah Milli parkları ılık iklimiyle, tracking yapmak isteyenler için ideal bir rota oluşturuyor. Yine Utah da bulunan Colorado nehrinin eşsiz manzarası ise; kesinlikle görülmeye değer.  Siz de WestWorld dünyasına adım atmak istiyorsanız; öncelikle Amerika uçak bileti alarak ilk adımı atabilirsiniz. Bizim önerimiz ise Eylül ve Ekim aylarını tercih etmeniz. “WELCOME TO WESTWORLD!” (WESTWORLD’E HOŞ GELDİNİZ!)

4) CHERNOBYL

Chernobyl; 2019 yapımı beş bölümlük bir mini dizi. Bu yılın en iyi ve iddialı yabancı dizilerinden. Yakın dönemin en büyük facialarından birini işliyor. Dizi 1986 yılında Ukrayna’nın Pripyat şehri yakınlarında bulunan Çernobil Nükleer Reaktörünün patlamasını ve ardından yaşananları anlatıyor. Aradan geçen onca zamana rağmen Çernobil etkileri hala devam etmekte. Ülkemizin kuzey kıyılarının da patlamadan etkilenmesi vakti zamanında epey gündem olmuştu. Bu dizinin çekildiği yer olan Pripyat şehri, Çernobil felaketi sonrasında tamamen tahliye edilmiş ve bir hayalet şehre dönüşmüş. Ama; doğa, Pripyat’ta kendinin olanı geri almış, her yer yeşilliğe bürünmüş. Bugünlerde ise; bir açık hava müzesini dönüşmüş durumda. Son yıllarda ise; özel Pripyat seyahat turları düzenlenmekte. Böylesine beğenilen bir dizinin ardından Pripyat şehri daha popüler olacak gibi duruyor. Onca yaşanan acının ardından, Pripyat için güzel bir dönemin başlaması sizce de umut verici değil mi?

5) PEAKY BLINDERS

Dizinin konusu; Birinci Dünya Savaşı sonrası yükselen şiddet olayları ve İngiltere’deki çete savaşları. Başrol Cillian Murphy’nin oyunculuğu ise; her zamanki gibi muazzam. Sezon başına sadece 6 bölümden oluşuyor. Seri az bölümden oluşsa da en iyi yabancı diziler arasında yerini aldı. Peaky Blinders serisi; İngiltere’nin Liverpool şehrinde çekildi. Liverpool’da dizinin hayranlarına hitap eden bir konsept kafe bile var. Burada Peaky Blinders temalı giysiler giyebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca tur şirketleri tarafından düzenlenen Peaky Blinders seyahat turlarına da katılabilirsiniz. St. Georges Hall ve Liverpool Lime Street Station, Wirral bölgesi, Mersey Nehri tur kapsamında gezebileceğiniz yerlerden.

En iyi yabancı diziler ve çekildiği yerlere yaptığımız gezinin bugünlük sonuna geldik. Seyircisini sarmalayan en iyi yabancı diziler; konsept kafe, seyahat, giyim ve aksesuarlara ilham olmakta. Boynunuzda Daenerys’in ejderha kolyesiyle Dubrovnik sokaklarında çekilecek fotoğraflar en güzel hatıralarınız olarak kalacaktır. Bu fikri bir adım ileriye taşıyıp bahsi geçen mekanlarda düğün dış çekimi yaptıranlar da azımsanmayacak sayıda. Hadi, biz de favori dizimizin bir kahramanına dönüşerek unutulmaz bir tecrübe yaşayalım. Sizce de heyecan verici değil mi? Tüm bu ülkelere ve şehirlere Rotaradar sayesinde ucuza bilet bulabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

0