Ermenistan Gezi Rehberi içinde yer alan Ermenistan’a Ne Zaman Gidilir? Bölümü seyahatiniz öncesinde Ermenistan’ın iklimi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak. Bu bölümü inceleyerek sizler de ülkeye gidiş önerilerimize dikkat ederek Ermenistan seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Ermenistan Güney Kafkasya’da yer alan ve Karasal iklim tipinin görüldüğü bir ülkedir. Ülkede doğu ve batı kültürlerinin etkisi görülmektedir. Ermenistan’da karasal iklim tipi görüldüğü için yaz ayları sıcak ve kurak iken kış ayları ise soğuk geçmektedir. Ülkedeki yaz sıcaklıkları ortalama 23 derece ile 36 derece arasında değişmektedir. Sonbahar sıcaklıkları 14-21 derece arasında değişirken bu mevsimde yağışlar başlamamaktadır. Kış aylarında ise Ermenistan’ın sıcaklıkları -3 ile -30 derece arasında değişiklik göstermektedir.

Ermenistan’a seyahat tarihiniz seyahat amacınıza göre şekillenmelidir. Eğer ülkeye kayak turizmi için gitmek istiyorsanız eğer kış aylarında gitmenizi öneririz. Fakat turistik bir gezi için seyahatinizi gerçekleştirmek istiyorsanız sonbaharın eylül ve ekim aylarında Ermenistan’a gidilmelidir. Çünkü bu aylarda sıcaklıklar normal değerine düşmekte ve bu sıcaklıklar ülkeyi gezmeniz için idealdir.  Turistik gezinizi yapmak için belirleyeceğiniz tarihi Kasım ayında planlamamanızı öneririz. Çünkü kasım ayı Ermenistan’ın en çok yağış aldığı dönem olduğu için güzel bir tatil geçiremeyebilirsiniz.

0