Fas gezi rehberi sayesinde siz de bu ülkede neler yapabileceğinizi keşfedebilir ve buna göre seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Fas Tarihine bakıldığında ülkedeki ilk yerleşimlerin Cilalı Taş Devrinde başladığını görmek mümkün. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda bulunan eserler o dönemde bu coğrafyada kuraklık yaşandığını göstermektedir. Bunun yanı sıra bölgede tarımın başlangıcının da Amazingh halkının buraya geldiği dönemde başladığına inanılmaktadır.

Fenikeli kolonilerin bu coğrafya gelmesinin ardından Roma Devletinin buraya olan ilgisi artmış ve 5. Yüzyılda Roma Devleti’nin elinden çıkıp Vandalların eline geçmiştir.  Ortaçağ döneminde Emeviler tarafından alından Fas bu dönemde İslamiyeti kabul etti. İslamiyeti kabul etmesinin ardından Arap kültürünü tanıyan ve benimseyen Fas, Kuzey Afrika’da bulunan bir ülkedir. Ülke belirli bir dönem boyunca Fransız ve Portekizlerin sömürgesi olarak kalmıştır. Bu nedenle ülkede hala Fransızca konuşan insan sayısı bir hayli yaygındır. Ülke Fransa’dan bağımsızlığını 2 Mart 1956 tarihinde kazanmıştır. İspanya’dan bağımsızlığını ise 7 Nisan 1956 tarihinde elde etmiştir.

Fas Gezi Rehberi

Fas Bayrağı

Fas Gezi Rehberi içerisinde bulunan Fas Hakkında Bilgiler bölümünden ülke hakkında daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz.

 

Fas’ın Başkenti

Rabat

Fas’ın Nüfusu

36 milyon

Fas’ın Para Birimi

Fas Dirhemi

Fas’ın İklimi

Akdeniz ve Çöl İklimi

Fas’ın Ana Dili

Arapça

Fas Telefon Kodu

+212

Fas’ın konumu gereği ülkenin Kuzey Afrika’da yer alan bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Fas’ın konumundan kaynaklı olarak stratejik bir önemi de bulunmaktadır. Atlantik Okyanusu’nu ve Cebeli Tarık Boğazını çevreleyen bir sahil şeridine sahip olan ülkenin kuzeyden İspanya ile sınırı vardır.  Fas’a İspanya dışında Batı Sahra, Cezayir ve Moritanya da komşuluk yapmaktadır.

Fas Gezi Rehberi

Fas’ın para birimi Fas Dirhemi’dir. Fas haricinde Batı Sahra’da da Fas Dirhemi kullanılmaktadır. Fas Dirhemi’nin kodu MAD’dır.

Fas’ın Konumu

Fas’ın başkenti Rabat’tır. Ülke 16 bölgeye ve 16 bölgenin altında da 62 vilayete ayrılmaktadır.

 • Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
 • L’Oriental
 • Fès-Meknès
 • Rabat-Salé-Kénitra
 • Béni Mellal-Khénifra
 • Casablanca-Settat
 • Marrakech-Safi
 • Drâa-Tafilalet
 • Souss-Massa
 • Guelmim-Oued Noun
 • Laâyoune-Sakia El Hamra
 • Dakhla-Oued Ed Dahab

Fas’ın bölgeleridir. Ülkenin en büyük nüfusuna sahip olan bölgesi Tanger-Tétouan-Al Hoceïma’dır. Fas’ın en büyük şehri ise Kazablanka’dır.

Fas’ın ana dili Arapça’dır. Fakat ülkenin uzun yıllar boyunca Fransız sömürgesi altında olmasından kaynaklı olarak Fransızca konuşan insan yoğunluğu da bir hayli fazladır. Günümüzde hala devlet dairelerinde kullanılan dil Fransızca’dır. Ülkede yaşayan Berberiler bulunduğu için Shelha dili de konuşulmaktadır. Fas’ın kuzey kesiminde İspanyol etkisi olduğu için ülkenin Kuzeyi’nde İspanyolca da konuşulmaktadır.

Fas Tarihi

Fas’ta devletin dini ve ülkenin kabul ettiği resmi din İslam’dır. Fas’ta yaşayan Müslümanların çoğu Sünni’dir ve Maliki mezhebindendir. Ülkede inanış yoğunluğu bakımından en çok nüfusa sahip olan ikinci din ise Hristiyanlıktır. Ülkenin İslamiyetten önceki dini olan Hristiyanlık günümüzde hala Fas’ta etkisini sürdürmektedir. Bir dönem ülkede Yahudi nüfusu yoğunken günümüzde ülkede bulunan Yahudilerin İsrail’e göç etmesi nedeniyle nüfus yoğunluğu azalmıştır.

Fas, her dinden insana özgürlük ve ibadet hakkı tanıyan bir devlettir.

Fas Gezi Rehberi içerisinde yer alan Fas’a Ne Zaman Gidilir? Bölümü seyahat tarihinizi daha kolay planlamanıza yardımcı olacak.

Afrika’nın kuzeyinde yer alan Fas’a ziyaret edecekseniz ülkede hem çöl hem de Akdeniz ikliminin görüldüğünü bilmeniz gerekmektedir.  Fas’ta en popüler yer Marakeş’dir. Genellikle yabancı turistler Marakeş’i görmek için ülkeye seyahat etmektedirler. Ülke genelinde nisan-mayıs ve eylül-ekim aylarında turist yoğunluğu artmaktadır. Hem havanın ılıman olması hem de bunaltıcı sıcakların olmaması bu bölgeye seyat eden insanların bu tarihte seyahatlerini planlamalarını sağlamıştır.

Siz de aşırı sıcaklardan etkilenmek istemiyorsanız eğer Fas’a ilkbahar ve sonbahar aylarında seyahat edebilirsiniz.

Fas kültürüne özel festivalleri de görmek istiyorsanız eğer mart ayının başında giderek Uluslararası Nomadlar Gestivaline, mayıs ayında giderek TANJazz Festivaline katılma şansı da elde edebilirsiniz.

Fas’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Fas’a gidecek kişiler İstanbul’dan direk uçuşlar ile Kazablanka’ya seyahat edebilmektedir. Fas’a aktarmalı uçuşlar ile de seyahat edebilirsiniz.

 • Rabat
 • Beni Mellal
 • Marakeş Menara
 • Fes- Saiss
 • Quarzazate

Ülkede havaalanı olan şehirlerdir. Fas’a en çok sefer düzenleyen havayolu firmaları da; Türk Hava Holları, Air France, Emirates ve Qatar Airways’dir. Bu hava yolu firmalarından kolay bir şekilde Fas Uçak Bileti bulabilirsiniz.

Fas kültürel açıdan çok geniş yelpazeye sahip olan bir ülkedir. Araplar’dan önce ülkede yaşayan Berberiler, kuzey afrikada bilinen etnik gruplar arasında yer almaktadır. Berberilerin göçebe ve yarı göçebe yaşamaları ülkedeki kültürel çeşitliliğin artmasına olanak sağlamıştır. Bunun yanı sıra ülkenin Fransız sömürgesi olması da ülke kültürünün çeşitlenmesine olanak sağlamıştır.

Fas kültüründe genellikle nane ve şekerli yeşil çay içmek oldukça yaygındır. Bu çay genellikle ülkenin her bölgesinde tüketilmektedir. Alışılanın aksine Fas’ta yasın rengi beyazdır. Kadınlar eşlerini kaybettiğinde yas tuttukları için 40 gün boyunca beyaz giyinirler. Ülkede yemekler genellikle baharatlar kullanılarak yapılır. Bu bölge halkının göçebe kültürün etkisinde kaldığını göstermektedir.

Fas Mutfağı

Fas Gezi Rehberi içerisinde yer alan Fas Mutfağı bölümü ülkenin yeme alışkanlıkları ve ünlü yemekleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak.

Fas Mutfağı kullanılan malzemeler açısından Türk mutfağına benzemektedir. Fas’ta en önemli öğün öğle yemeğidir. Fas’da yaşayan insanlar öğle yemeğine özen göstererek genellikle kendilerine krallara layık bir sofra hazırlarlar.  Fas’a seyahat edecekseniz eğer ülkedeki birçok yemeği denemeden dönmeyin.

Fas'ta Ne Yenilir Ne İçilir?

 • B’ssara, kuru bakla ile yapılan bir çorba türüdür. Genellikle Fasta yaşayan insanlar bu çorbayı üstüne zeytinyağı ve kimyon dökerek kahvaltıda içerler.
 • Tagine, Fas’a özgü baharatlar kullanılarak yapılan bir yemektir. Genellikle ülkedeki her restoran ve kafede Tagine yiyebilirsiniz.
 • Harira, Yeşil mercimek, nohut ve kuzu eti kullanılarak yapılan bir çorba türüdür. Fas’ta yaşayan insanlar genellikle Harira Çorbasını orucunu açarken içmektedir.
 • Kuskus, sebze ve etler haşlanarak servis edilen bir makarna türüdür.
 • B’stilla, Fas’a özgü olan bir börek çeşididir. Safran, tarçın ve güvercin eti kullanılarak yapılmaktadır.
 • Nane Çayı, Naneden yapılan bir çay türüdür ülke genelinde tüketilmektedir.
Fas’ın Şehirleri

Fas Gezi Rehberi içerisinde bulunan Fas’tan alınacak hediyelik eşyalar bölümü ülke seyahatiniz esnasında hediye olarak ne alsam sorunuzun önüne geçecek.

Fas’da kültürel olarak alabileceğiniz birçok hediyelik eşya bulunmaktadır. Ülke kültürü içinde neredeyse her şehirde bulunan SUK adındaki çarşılardan alışveriş yapabilirsiniz. Ülkeden nane çayı, argan yağı, tajin kapları ve babuş adı verilen terlikleri hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz. Fas’a kadar gitmişken ülkede bulunan etnik desenli şallardan almayı da unutmamanızı öneririz.

Fas Gezi Rehberi içerisinde yer alan Fas Vizesi bölümü ülkeye seyahat edecek olan kişilerin seyahatleri esnasında Fas Vizesi alırken neye dikkat etmeleri gerektiğinin paylaşıldığı bölümdür.

Türkiye vatandaşıysanız ve pasaportunuz 6 ay süreyle geçerliyse Fas’a giderken 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz. İkamet süreniz 90 günü geçiyorsa eğer Fas Vizesine başvurmanız gerekecektir.

Fas Konsoloslukları ülkemizin iki kentinde bulunmaktadır. Ankara’da büyük elçiliği bulunan Fas’ın İstanbul’da ise Başkonsolosluğu vardır.

Fas Ankara Büyükelçiliği

Fas İstanbul Başkonsolosluğu

0