Herkes film izlemeyi sever fakat izlenecek filme karar vermek herkes için zorunlu bir süreçtir. Sinema filmleri her izleyen de farklı etkiler de bıraksa bazı filmler vardır ki kimsenin dilinden düşmez. Sizlerin keyifli zaman geçirmesini isteyerek ve film seçme sürecini kolaylaştırma amacıyla herkesin izlemesi gereken 35 filmi bu yazıda derledik. 

Siz de bu listede sizlerle paylaşacağımız son yılların en iyi filmler, en popüler filmler, en güzel filmler hakkında bilgi alabilirsiniz. Film önerileri yazımızı sevdiklerinizle paylaşabilir ve onların da keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu listede; Korku, Macera, Aşk, Bilim Kurgu, Komedi, Çocuk, Suç, Aile, Müzikal, Gerilim film türlerinden filmi bulabilir ve bu filmler hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Listede sizlerle paylaşacağımız filmler IMDB puanı en düşük olan filmden imdb puanı yüksek filmlere göre sıralanmıştır. Şimdiden tüm sinefillere keyifli dakikalar dileriz.

Film Önerileri

Platform (2019)

Tür:  Korku, Bilim Kurgu ve Gerilim IMDB: 7 Süre: 1 Saat 43 dakika Ülke: İspanya
Her gün en üst kattan en alt kata doğru hareket eden bir platform üzerindeki yemekler günde yalnızca 1 kere aşağı doğru hareket etmektedir. En üst katta bulunan mahkumlar için oldukça avantajlı olan bu durum alt katlarda yaşayan mahkumlar için hiç de avantajlı değildir. 

Yemeklerin alt katlara gelene kadar bitmesi alt katlarda bulunan mahkumların vahşileşmesine neden olmaktadır. Goreng isimli bir kişi üzerinden anlatılan bu filmi izleyerek sizlerde gerilim dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (2013)

Tür: Dram, Tarih  IMDB: 7,1 Süre: 2 Saat 32 dakika Ülke: ABD ve Güney Afrika

Güney Afrika’nın efsanelerinden birisi haline gelen Nelson Mandela’nın yaşamını alan bu film, Mandela’nın taşra kasabasında başlayan çocukluğundan, Güney Afrika’nın seçimlerle iş başına gelmiş ilk başkanı olmasına dek geçen süreyi konu edinmektedir.

Mandela’nın politikaya karşı ilgisi, 1964 yaşında çarptırıldığı hapis cezası ve 27 yıllık mahkumiyetinin ardından yeniden başlayan mücadelesini açıkça Mandela: Long Walk to Freedom “Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol” adlı filmde açık bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

 Tür: Fantastik IMDB: 7,6 Süre: 2 saat 32 dakika Ülke: ABD ve Birleşik Krallık 

J.K Rowling’in 1995 tarihinde Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı romanından esinlenerek beyazperdeye taşınan bu filmin senaryosu Steve Kloves tarafından yazılmıştır. Ailesini ağır ve şaibeli bir trafik kazasında kaybeden Harry, sığınabileceği tek ev olan teyzesinin evine gider. İdari ailesi tarafından kötü davranışlarla büyütülen Harry, 11 yaşına gelir. Harry’nin hayalleri ve yetenekleri günden güne su yüzüne çıkarken Hogwats büyücülük okuluna davet edilmesiyle film başlar.

Avatar (2009)

 Tür: Bilim Kurgu IMDB: 7,8 Süre: 2 saat 42 dakika Ülke: ABD

Savaş sonrasında yarı-felçli kalan Jake Sully, kendilerine özgü bir kültürü ve dili olan Navi halkının arasına gönderilir. Navi halkı barış ve doğa ile iç içe yaşayan bir halktır. Askeri bir şirket Navi halkının yaşadığı bu gezegeni ve gezegende bulunan kaynakları incelemek amacıyla Avatar adlı bir program oluşturmuştur. Bu program ile insanlar yarı insan yarı Na’bi galine getirilmekte ve Pandora’ya gönderilmektedir.

Savaş sonrasında yarı-felçli karan Jake ve iyi bir botanist olan Dr Frace Agustine bu programa katılan iki gönüllüdür. Jake bu programa katılarak başka bir platformda bedenini kullanabilecektir. Dr Frace ve Jake Pandora’ya gönderilir. Na’vi halkından Prenses Neytiri ile tanışan Jake’in hayatı Neytiri tarafından kurtarıldıktan sonra her şey değişmeye başlar. Na’vi halkı tarafından kabul edilen Jake zamanla Na’vi halkından birisi olmayı yaşadığı maceralar ve tabi kaldığı testler sonrasında öğrenmeye başlar… Film önerileri listemizde yer verdiğimiz Avatar, ailecek izleyebileceğiniz ve çocukların seveceği filmler arasında da yer almaktadır.

Çizgili Pijamalı Çocuk (2008)

 Tür: Savaş, Gerilim, Dram IMDB: 7,8 Süre: 1 saat 34 dakika Ülke: ABD, Birleşik Krallık

Bruno’nun babası Nazi Almanyası döneminde görevli olarak Polonya’ya gönderilir. Buruno, kasabada bulunan toplama kampının tel örgülerinin ardındaki bir çocukla arkadaş olur. Buruno’nun arkadaşı tellerin arkasında kalan bir Yahudi’dir. İki çocuk arasında büyük bir dostluk gelişir fakat 1,5 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü Auschwitz toplama kampının bitişiğinde yaşayan Bruno’nun annesi bu oğlunun gerçeği öğrenmesinden korkarak Buruno’yu bu arkadaşlıktan korur.

Aşk ve Gurur (2006)

 Tür: Savaş, Gerilim, Dram  IMDB: 7,8 Süre: 2 saat 15 dakika Ülke: ABD, Birleşik Krallık

Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı adlı kitabından uyarlanarak 2006 yılında beyazperdeye yansıyan Aşk ve Gurur, toprak sahibi ve seçkinler arasında yer alan bir İngiliz ailesindeki beş kız kardeşin evlilik, kavram ve ahlak ile ilgili yanılgılarını konu almaktadır. Bir gün Bay Darcy, seçkin aileye komşu gelir ve bundan sonra ailenin yaşamı Bay Darcy’nin gelmesiyle tepe taklak olmaya başlar.

The Notebook "Not Defteri" (2004)

 Tür: Romantik IMDB: 7,8 Süre: 2 saat 4 dakika Ülke: ABD

The Notebook, 2004 yılında beyazperdeye Nicholas Sparks’ın ‘’ The Notebook’’ adlı filminden uyarlanmıştır. 1940’lı yılların başında geçen bu film yaşlı bakımevinde yaşayan Duke isimli bir adamın defterinde yazılı olan aşk hikayesini okumasıyla başlamaktadır.

Güney Caronila Seabrook Adası’na Allie Hamilton adındaki bir genç kız ailesiyle beraber tatile gelir. Tatil sürecinde Noah isimli bir gençle yakınlaşmaya başlayan Hamilton ve Noah arasındaki ekonomik ve sınıfsal farklılıklar bu yakınlaşmanın önüne geçemeyecektir. 2. Dünya Savaşı’nın kızışmasıyla beraber beklenen ayrılık gelir.

Titanik (1997)

 Tür: Dram IMDB: 7,8 Süre: 3 saat 30 dakika Ülke: ABD

İnsanlar tarafından yapılan en büyük ve en görkemli yolculuk gemisi Titanik’in yola koyulmasıyla hikaye başlar. Batmasının imkansız olduğu düşünülen bu gemide yolculuk yapmak 20.yy’ın rüyalarından biriydi. Bu geminin yolcuları arasında Avrupa’da birkaç yıl geçirip Amerika’ya dönecek genç adam Jack ve nişanlısı ve ailesiyle Philadelphia’ya gidecek olan genç bir kız Rose’da bulunuyordu.

Bu iki genç tesadüfen karşılaşırlar ve aralarındaki ekonomik ve sınıfsal ayrıma aldırmaksızın yakınlaşmaya başlarlar. Jack ve Rose’un ilişkisi her ne kadar eşsiz olsa da Titanic’in 10 Nisan 1992’de bir buzdağına çarpmasıyla mahvolur…

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004)

 Tür: Dram, Aile IMDB: 7,9 Süre: 1 saat 40 dakika Ülke: Türkiye

2004 yılında beyazperdeye yansıyan ve film önerileri listemizde severek verdiğimiz Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, biri karpuzcunun diğeriyse berberin yanında çırak olarak çalışan iki çocuğun hikayesini anlatır. Bu iki gencin tek amacı köylerinde film oynatmaktır. Sinemaya deli gibi tutkun olan Recep ve Mehmet, gündüz kendi işlerine giderler ve akşam ahırlarında derme çatma bir projeksiyon makinesi yapmaya çalışırlar….

Pi'nin Yaşamı (2012)

 Tür: Dram, Macera  IMDB: 7,9 Süre: 2 saat 7 dakika Ülke: ABD

2001 yılında Yann Martel’in yazdığı Pi’nin Yaşamı adlı kitabından uyarlanarak Ang Lee yönetmenliğinde 2012 yılında beyazperdeye yansıtılan Pi’nin Yaşamı, ülkesinden ayrılan Pi’nin hikayesini anlatır. Ülkesinden ayrılırken yanında hayvanat bahçesindeki hayvanları da götüren Pi ve ailesinin yolculuk yaptığı gemi fırtınaya yakalanır ve batar. Bir sandalda hayatta kalmayı başaran genç çocuk yanındaki sırtlan, zebra, orangutan ve Richard Parker adında bir Benegal Kaplanı ile hayatta kalmaya çalışır….

Her (Aşk) (2013)

 Tür: Dram, Romantik, Bilimkurgu  IMDB: 8 Süre: 2 saat 6 dakika Ülke: ABD

Yalnız ve Depresif bir karakter olan Theodore Twombly, ekmeğini mektup yazarak kazanmaktadır. Mektup yazmak istemeyen kişiler adına mektup yazılan bir şirkette çalışan Theodore, eşinden ayrıldıktan sonra bir apartman dairesinde yalnız yaşamaya başlar. Theodore bir gün bir teknolojiyle karşılaşır ve hayatı değişmeye başlar. Bir yapay zeka programı sunan bir işletim sistemi olan bu reklamda Theodore’ı etkileyecek derecede çekici bir kadın olan Samantha’yı görür. Yalnızca bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’a sorduğu sorular ile onu başka bir gerçeklik ile tanıştırır. Samantha ile hayattan zevk almaya başlayan bu adam ve Samantha arasındaki ilişki tuhaflaşmaya başlar.

Milyoner (2008)

 Tür: Dramatik Komedi, Romantik, Komedi   IMDB: 8,1 Süre: 2 saat 3 dakika Ülke: İngiltere

Vikas Swarup’un Q and A adlı kitabından uyarlanarak 2008 yılında beyazperdeye yansıtılan Milyoner filminin başrollerinde Dev Patel, Anil Kapoor ve Saurabkh Shukla yer almaktadır. Konusu Hindistan’da geçen Milyoner,  Dharavi’de yaşayan genç bir adam Kaun Banega Crorepati’nin Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına katılmasını konu almaktadır. 2008 yılında vizyona giren bu filmde insanların beklentileri, yarışma programını sunan sunucunun ve polisin şüphelenmelerini konu almaktadır.

Benim Adım Khan (2010)

 Tür: Drama IMDB: 8 Süre: 2 saat 45 dakika Ülke: Hindistan

2010 yılında vizyona giren Hint yapımı filmin başrollerinde Rızvan Khan ve Kajol yer almaktadır. Shahrukh Khan, küçüklüğünü annesiyle ıssız bir yerde geçiren bir Müslümandır. Annesinin ölmesiyle Amerika’ya giden Khan, ülkede Mandira’ya aşık olur. Asperger sendromu hastası olan Khan, Mandira ile evlenir. 11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşistler tarafından öldürülür ve öldürülme sebebi annesinin Khan soyadını almasıdır. Bunun sonrasında Mandira, Rızvan Khan’ı terk eder. Rızvan’ın Mandira’ya sorduğu ne zaman geri gelebileceğim sorusununa gelen ‘’ Amerika Birleşik Devletleri başkanına gidip, adının Khan olduğunu fakat bir terörist olmadığını söyle’’ yanıtından sonra Khan’ın yolculuğu başlar…

Persepolis (2007)

 Tür: Animasyon , Biyografi IMDB: 8 Süre: 1 saat 36 dakika Ülke: Fransa

2007 yılında Marjane Strapi’nin Persepolis kitabından uyarlanarak beyazperdeye yansıtılan film, İran İslam Devrimi ile ülkede değişen hayatları, Marjane’nin gözünden anlatmaktadır. Tahran’da ailesiyle beraber yaşamını sürdüren genç kız, işlek zekası ve korku tanımayan yüreğiyle ABBA, Iron Maiden ve Punk müziği keşfeder. Küçük yaşlarda amcasının intiharına tanıklık eden genç kızın hayatı İran – Irak savaşıyla kötüye gider. Marjane 14 yaşına geldiğinde ailesi tarafından Avusturya’ya özel bir okula gönderilir. Hiç tanımadığı bu ülkede oldukça savunmasız ve yalnızdır. Vatan hasreti çekmeye başlayan genç kız İran’a dönerek ailesine yakın olmayı tercih eder. İran döneminde sanat okulunda eğitim alır ve ardından evlenir. Buradaki hayatından memnun olmayan Marjane, ülkesinde daha fazla yaşayamayacağını düşünür ve Fransa’ya yerleşir…

Akıl Oyunları (2001)

 Tür: Dram , Biyografi IMDB: 8,2 Süre: 2 saat 20 dakika Ülke: ABD

2001 yılında beyazperdeye yansıyan yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı Nobel Ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’ın hayatını anlatan A Beautiful Mind’ın başrol oyuncusu Russell Crowe’dur. Kazandığı burs sonrasında John Forbes Nash, Princeton üniversitesinde okumaya başlar. Okuduğu süreçte parlak zekasını he zaman hissettiren ve bir süre sonra çevresindekilerle uyum sorunu yaşamaya başlayan John Forbes, inanılmaz bir teori ortaya sürer ve bu teoriyi kanıtlamaya çalışır. Zamanla şizofrenik belirlilerle mücadele etmeye başlayan genç adamın kurgusal dünyasında yaşadığı şeyler Forbes’in gerçekleri ayırt edemeyeceği bir seviyeye gelmesine neden olur.

V for Vendetta (2005)

 Tür: Savaş, Gerilim, Dram IMDB: 8,2 Süre: 2 saat 13 dakika Ülke: ABD – Almanya

‘’Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var. Ve fikirlere kurşun işlemez’’ sözleriyle ve konusuyla hepimizin aklına kazınmış bir film V for Vendetta. Alan Moore’nun yazdığı ve David Llyod’un çizimlerini yaptığı V for Vendetta adlı kitaptan sinemaya uyarlanan film, geleceğin İngiltere’sinde geçmektedir. Terör olaylarının her geçen gün arttığı ve bu olaylarda büyük kayıpların yaşandığı bir dönem anlatılmaktadır. Film baskıcı bir yönetim tarafından yönetilen İngiliz halkının uyanış öyküsünü anlatmaktadır.

Babam ve Oğlum (2005)

 Tür: Dram IMDB: 8,3 Süre: 1 saat 43 dakika Ülke: Türkiye

Sadık, gazetecilik okumak için Ege’deki çiftliklerinden ayrılan bir gençtir. Babası Hüseyin, oğlunun sürekli Ziraat Mühendisi olmasını istemektedir. Sadık’ın gazetecilik okumayı seçmesiyle baba ve oğulun arası açılır. Üniversite yıllarında politikayla aktif olarak ilgilendiğini duyan babası oğlunu evlatlıktan reddeder. 70’li yıllarda politikayla aktif olarak ilgilenen Sadık, birçok siyasi olaya karışır. 

1980 yılının 12 Eylül gününde karısının doğum sancılarının tutmasıyla genç çift hastaneye gitmeye çalışır fakat bir araç bulamazlar. Oğlunun doğumu esnasında karısını kaybeden Sadık’ın tek yoldaşı oğlu Deniz olur. Darbe döneminde gördüğü işkenceler ve hapis yatması sonucu sağlığı kötüye giden Sadık, bir karar alır ve Ege’deki çiftliklerine geri döner. Sadığın çiftliğe dönmesiyle baba ve oğul arasında gerginlikler, aile içi hesaplaşmalar başlar.

Braveheart "Cesur Yürek" (1995)

 Tür: Dram, Tarih, Biyografi IMDB: 8,3 Süre: 3 saat 2 dakika Ülke: ABD

Mel Gibson’un yönettiği ve boşrolünü oynadığı tarihi ve biyografik film Cesur Yürek, Türkiye sinemalarında yıllarca gösterilen ve büyük başarılara imza atan bir filmdir. Film önerileri listemizde sizler için paylaştığımız bu film 10 dalda Oscar’a aday olmuş ve birçok dalda ödül almıştır. 

13.yüzyılda İngiltere, İskoçya üzerinde egemenlik kurar. İngiltere’de yaşayan soylular yeni evlenmiş İskoç kadınlarıyla ilk gecelerini geçirme hakkına sahiptir. Çocuk yaşta ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace’ın karısı İngilizler tarafından öldürülür. William Wallace’ın intikam almak istemesiyle kısa zamanda bu istek ülkesi için verdiği özgürlük mücadelesine dönüşür.

 

Eşkıya (1996)

 Tür: Dram IMDB: 8,3 Süre: 2 saat 8 dakika Ülke: Türkiye

Hapse düşen bir adamın hapse düşmesine neden olan arkadaşının hikayesini anlatan Eşkıya, 35 yıl önce Cudi dağında yakalanan bir grup eşkıyanın kimisi hastalıktan kimisi de hesaplaşma sonucunda ölür. Fakat bu eşkıyalardan birisi Baran bu grup içerisinden hayatta kalan tek kişidir. Hapishaneden çıkan Baran, ilk iş olarak köyüne döner. Köyüne döndüğünde ilk öğrendiği şey hapse girmesine neden olan kişinin en yakın arkadaşı olduğudur.

 

Baran’ın en yakın arkadaşı onun çocukluk aşkı Keje’yi satın almış ve İstanbul’a gitmiştir. İstanbul’un ne yolunu ne izini bilen Eşkıya arkadaşını ve Keje’yi bulmak için İstanbul’a gider. İstanbul’un karanlık sokakları İstanbul’da başına gelmeyen Eşkıya ve Keje’yi her geçen gün birbirine yakınlaştırır.

A Clockwork Orange "Otomatik Portakal" (1972)

 Tür: Dram, Bilim Kurgu ve Suç  IMDB: 8,3 Süre: 2 saat 17 dakika Ülke: İngiltere         

Film önerileri listemizde yer alan ve izlemekten keyif alacağınız başka bir film Otomatik Portakal. Anthony Burgess’in Otomatik Portakal adlı kitabından Stanley Kubric tarafından sinemaya uyarlanan film, Britanya’da endüstri devremi sonrasında bir şehirde ahlaki değerler birbirine karışmıştır.

Toplumsal hayatta iyi ve kötü birbirinden ayrılamaz ve şehirde bulunan ve gençlerden oluşan bir çete şehirdeki insanlara şiddet uygular. Bu çeteye zaman geçirmek için üye olan Alex, çete ile birçok suça karışır ve bir gün çete ile yolları ayrıldığında ihbar edilerek polisler tarafından yakalanır. Otomatik Portakal, Alex’in süreçlerini ve polis tarafından yakalandıktan sonra beyin yıkama yöntemiyle tekrar topluma kazandırılma sürecini anlatır.

3 İdiots "3 Ahmak" (2009)

 Tür: Dram, Komedi  IMDB: 8,4 Süre2 saat 50 dakika Ülke: Hindistan   

Film önerileri listemizdeki filmlerden biri olan 3 Idiots’a geldik. 2009 yılında beyazperdeye yansıyan 3 Idiots, Hindistan yapımı bir Bollywood filmidir. En iyi mühendislik okulunda okuyan üç arkadaşın dostluğunu konu alırken eğitim sistemini de eleştirmekten kaçınmayan film, Hindistan’da en çok gişe rekoru kıran filmdir. Hem güleceğiniz hem de yer yer eğitim sistemiyle ilgili eksikleri görebileceğiniz bu filmi severek izleyebilirsiniz.

Léon (1994)

 Tür: Aksiyon, Dram IMDB: 8,5 Süre : 1saat 50 dakika Ülke: Fransa       

Léon, 1994 yılı Fransa yapımı bir filmdir. Başrollerini Jean Reno ve Natalie Portman’ın paylaştığı film masum bir kız ve bir katilin hikayesini anlatmaktadır. Mathilda, 12 yaşında New York’ta yaşayan ve ailesi dağılmış genç bir kızdır. Mathilda’nın en değerli varlığı küçük kardeşidir. Mathilda’nn babası uyuşturu işlerine buluşur ve sonrasında mafya, ailenin tüm üyelerini öldürürken genç kız kıl payı o olaydan kurtulur ve Leon’un dairesine saklanır. Jean Reno’nun canlandırdığı Leon ise soğuk kanlı bir katildir…

Ayla (2017)

 Tür: Dram, Tarih, Biyografi IMDB: 8,4 Süre : 2 saat 5 dakika Ülke: Türkiye, Güney Kore         

2017 yılında Türkiye ve Güney Kore ortak yapımıyla beyazperdeye yansıyan Ayla, birçok dalda ödül alan filmlerden birisidir. 1950 yılında Kuzey ve Güney Kore arasındaki savaşta Birleşmiş Milletlerin yaptığı çağrı sonucunda Türkiye, Kore’ye bir tugay asker gönderir. 

Bu tugayın içerisinde bulunan askerlerden birisi olan Astsubay Süleyman’ın, savaş meydanında annesi ve babası öldürülmüş bir kız çocuğu bulmasıyla hikaye başlar. Astsubay Süleyman, bu küçük kıza Ayla adını verir ve aylarca ona bakar. Savaş sonrasında onu Türkiye’ye götürmek ister fakat Kore yasalarını aşmaz. 60 yıl sonra Süleyman Bey, Ayla’yı yeniden görebilmek adına yeniden harekete geçer.

The Pianist "Piyanist" (2002)

 Tür: Biyografi, Dram, Müzik IMDB: 8,5 Süre : 2 saat 30 dakika Ülke:  Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Polonya

2002 yılında gösterime giren Piyanist, 1939 yılında Nazi Almanyası’nın Polonya’yı işgal etmesiyle, Yahudi olduğundan dolayı ailesiyle beraber eziyet gören piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlatan kitabından beyazperdeye uyarlanmıştır. Wladyslaw Szpilman, İkinci Dünya savaşı patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve ülkesinin en parlak piyanistlerinden birisiydi.

Nazi Almanyası, Polonya’yı işgal ettiğinde ülkede bulunan diğer Yahudiler gibi Szpilman da Varşova gettolarına sürülecek ve karaborsacıların ve işbirlikçilerinin sürekli eğlendiği barlarda çalmaya başlayacaktı. Bir gün ailesiyle beraber Szpilman esir kampı trenlerine bindirildiğinde bu barlara çok sık giden bir işbirlikçi tarafından trenden kurtulacaktır…

Saving Private Ryan "Er Ryan'ı Kurtarmak" (1998)

 Tür: Savaş, Dram IMDB: 8,6 Süre : 2 saat 50 dakika Ülke ABD

  1. Dünya savaşını konu alan filmler arasında yer alan Er Ryan’ı Kurtarmak, 1998 yılında beyazperdede yer alan bir filmdir. Er Ryan’ı Kurtarmak, ilk 20 dakikasındaki Normandiya Çıkarması sahneleriyle dünya sineması tarihinde ayrı bir yer almıştır. Bu sahnelerin aşırı gerçekçi olduğunu düşünen eleştirmenler yapıldığı yılda en iyi film Oscar’ını alamaması sonucunda Oscar tarihinin ayıpları listesine eklenmiştir.

3 oğlunun da 2.dünya savaşında öldüğü haberini alan bir anne 4. Oğlunun yaşadığı haberini almak ister. Bunun üzerine Yüzbaşı John H. Miller ve yanındaki askerler James Francis Ryan isimli askeri aramaya çalışır. Er Ryan’ı Kurtarmak, yüzbaşı ve yanındaki askerlerin Er Ryan’ı ararken başlarından geçenleri konu edinen bir filmdir.

Life is Beautiful "Hayat Güzeldir" (1997)

 Tür Dram, Komedi, Romantik IMDB: 8,6 Süre : 2 saat 2 dakika Ülke İtalya

1998 yılında Cannes Film Festivali’nde büyük ödülü kazanan Life is Beautiful, 1930’ların İtalya’sında geçen bir filmdir. Guido, tasası ve kaygısı olmayan genç bir Yahudidir. Genç adam, amcasının çalıştığı otelde garson olarak işe başlar ve bir kitapçı açmayı planlar. Guido, neşeli ve karizmatiktir.

Yerel bir okulda ailesi zengin ve aristokratik olan Dora’ya aşık olur. Dora, nişan töreninde kibirli ve zengin nişanlısını terk ederek Guido ile bir atın üstünde kaçar. Yıllar sonra 2.Dünya Savaşı’nın başlamasıyla, Guido, Eliseo Amca ve Giosue trene bindirilip toplama kampına götürülür.

Dora, Yahudi olmasa da aynı trene binmek ister ve farklı vagonlarda toplama kampına götürülürler. Toplama Kampı’nda Guido, oğlunu Alman askerlerden saklar ve ona olanların bir oyun olduğunu söyler. Oyunun sonunda da ödül olarak doğum gününde almasını istediği tank verilecektir.

Star Wars (1977)

 Tür:Bilimkurgu, Macera  IMDB: 8,6 Süre : 2 saat 5 dakika Ülke ABD

Film önerileri listemizin bu bölümünde Star Wars (1977) yer alıyor. 1977 yapımı bilimkurgu türünde bir filmdir. Galaksi iç savaş halindedir ve İsyancı Güçler’in ajanları Galaktik İmparatorluk’un Ölüm Yıldızı adlı silahına ait planları ele geçirir. 

İsyancı lider Prenses Leia planlara sahiptir, fakat gemisi karanlık Lord Darth Vader‘ın liderlik ettiği İmparatorluk güçleri tarafından ele geçirilir. Bu olaydan önce Leia planları astrometrik droid R2-D2’nun hafızasına holografik kayit yöntemiyle saklar. Bu robot protokol droidi C-3PO ile gemiden çöl gezegen Tatooine’ye inerler.

The Green Mile "Yeşil Yol" (1999)

 Tür: Dram, Fantezi, Suç  IMDB: 8,6 Süre : 3 saat 9 dakika Ülke ABD

John Coffey, iki küçük kızı öldürme suçundan idama mahkum edilir. John Coffey’in görünümü her ne kadar ürkütücü olsa da ince ve karmaşık bir iç dünyası vardır. Coffey, bir gün baş gardiyan Paul Edgecom ile konuşurken gardiyan kendisine suçlu olup olmadığını sorar. Edgecomb hastadır ve Coffey’in doğa üstü güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar gelişmeye başlar. Başgardiyan bu mucizesinin yaşaması gerektiğini düşünmektedir.

The Matrix (1999)

 Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu  IMDB: 8,7 Süre : 2 saat 30 dakika Ülke ABD, Avusturalya

Bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, geceleri Neo nicknameli bir hackerdir. Gecelerini Matrix’i araştırarak geçiren Anderson, Trinity ve Morpheus ile tanışır. Anderson, yaşadığı dünyanın beyninde gerçekleşen bir simülasyondan ibaret olduğunu öğrenir ve kendisini bundan kurtarmak için Morpheus’un önderliğini yaptığı ekibe katılır.

Fight Club "Dövüş Kulübü" (1999)

 Tür: Dram IMDB: 8,8 Süre : 2 saat 31 dakika Ülke ABD

Chuck Palahniuk tarafından yazılan Fight Club adlı kitaptan sinemaya uyarlanan film, Oregon Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapan Chuck Palahniuk’un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club’da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tekdüze yaşamı olan ve kronik uykusuzluk problemi yaşayan adam, ailesinin ve anlatıcı doktorun tavsiyesiyle bir terapi grubuna katılır ve burada Marla ile tanışır.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 1 (2001)

 Tür: Aksiyon, Dram, Macera IMDB: 8,8 Süre : 3 saat 48 dakikaÜlke ABD, Yeni Zelanda

Film önerileri listemizde geldik başka bir filme, Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 1, Peter Jackson’un yönettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk filmidir. 2001 yılında gösterime giren film J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi, yüzük kardeşliği kitabından sinemaya uyarlanmıştır.

 

Elf Demircileri, çok eski çağlarda güç yüzüklerini sihirli ustalıklarıyla yapmış ve Karanlıkların Efendisi Sauron bu yüzükleri kendi gücüyle doldurmuştur. Sauron’dan çalınan ve diğer tüm yüzüklere hükmeden Tek Yüzüğü, Sauron Orta Dünya’da aramasına rağmen bulamamıştır. Yüzük, Shire Bölgesinde yaşamaya devam eden Frodo adında bir hobitte bulunur fakat bu yüzük çok büyük bir güce sahip olduğu için yok edilmelidir. Frodo ve arkadaşları yüzük kardeşliğini oluşturacak ve bu yolcularında büyücü Gandalf’ı izleyecektir.

 

Schindler's List "Schindler'in Listesi" (1993)

 Tür: Biyografi, Dram, Tarih IMDB: 8,9 Süre : 3 saat 17 dakika Ülke ABD

1993 yapımı ABD filmlerinden birisi olan Schindler’in Listesi, 2.Dünya savaşını konu edinmektedir. Nazi Almanya’sında genç bir girişimci olan Oskar Schindler, askeriye için üretim yapan bir fabrika kurar. Yaptığı için gerekli olan sermayeyi ve iş gücünü ise Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’e karşı yapılan ayrımcılığı ve baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste hazırlayacaktır.

12 Angry Men "12 Öfkeli Adam" (1957)

 Tür: Dram, Suç IMDB: 9,0 Süre : 1 saat 36 dakika Ülke ABD

Reginald Rose’un 12 Angry Men adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan film, 1957 yılında beyazperdeye yansımıştır. Filmde yer alan genç bir adam babasını öldürme suçu ile yargılanır. 12 tane jüri suçu tartışmak için bir odada toplanır. Jürilerden yalnızca biri çocuğun suçsuz olduğunu savunmaktadır. 8. Jüri Henry Fonda’ya ne kadar kararını değiştirmesi yönünde baskılar gelse de kararını değiştirmeyecektir. Sadece bir odada da geçen bu filmde tartışmalar alevlenecek ve kararlar değişmeye başlayacaktır.

The Godfather "Baba" (1972)

 Tür: Dram, Suç IMDB: 9,2 Süre : 2 saat 58 dakika Ülke ABD

Mario Puzo’nun yazdığı Baba romanından sinemaya uyarlanan filmin başrollerini Marlon Brando ve Al Pacino paylaşmaktadır. IMDB Top 250 listesinde 2. Sırada yer alan filmin hikayesi, 2. Dünya Savaşı’nın bittiği 1945 yılında başlar ve 10 yıllık bir dönemi anlatır. New York’ta yaşayan güçlü bir İtalyan Mafya ailesinin hikayesini anlatır.

Aile Sicilya’dan Amerika’ya göç etmiş ve buraya yerleşmeye çalışmaktadır. Aile, yerleşme çabalarını sürdürürken kendilerine kaba kuvvet kullanan ve her işlerinden haraç isteyen kimliği belirsiz kişilere karşı kaba kuvvet kullanmaya başlar. Yaptıklarından başarılı olmayınca hiç hayal edemeyecekleri bir hayatın içinde kendilerini bulurlar.

The Shawshank Redemption "Esaretin Bedeli" (1994)

 Tür: Dram IMDB: 9,3 Süre : 2 saat 22 dakika Ülke ABD

Film önerileri listemizi IMDB’nin en çok oy alan filmi Esaretin Bedeli ile sonlandırıyoruz.

Esaretin Bedel, Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği başrollerini Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın paylaştığı 1994 yapımı Amerikan dram filmidir. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankacıdır.

Dufrense, karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilmiştir. Shawshank hapishanesine gönderilen Andy, burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamına ayak uydurmaya çalışan Andy, bilgisi ve kültürü ile etrafında bulunan insanları etkilemeyi başaracaktır.

4