Dünya’nın en güzel tren yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız? Flam Demiryolları’nın evi olan tablo gibi bu köy Norveç’te en çok ziyaret edilen fiyort destinasyonlarından biridir. Flam, Norveç’in Sogn og Fjordane bölgesinde yer alan, Aurlandsfjord’un en derin kıyısında bulunmaktadır. Toplam nüfusun 400 – 500 kişi olmasına rağmen özellikle Haziran ve Temmuz aylarında gelen turistler sayesinde yılda yaklaşık 450 bin kişinin ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir. Kuzey ikliminin kendini fazlasıyla hissetirdiği köyde sonbahar, kış, ilkbahar ayları soğuk, karlı ve buzlu geçerken yazın özellikle Temmuz ayında 20 dereceyi bulan sıcaklıkları nedeniyle gezi için daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanında eğer ziyaretinizi yaz dönemine denk getirirseniz günde ortalama 20 saat boyunca güneşten faydalanabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi sonbahar ve kış aylarında ise bu durum tam tersi şekilde yaşanmaktadır.

Flam, 204 km uzunluğu ve 1308 m derinliği ile dünyanın en derin ve uzun ikinci fiyarduna ev sahipliği yapmaktadır. En dar yeri 250 m olan 17 km uzunluğundaki Nærøyfjord fiyorduyla Flam, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Ayrıca tipik bir Norveç köyü olan Flam’ı ziyaret etmek ufak bir lokasyonda tüm Norveç’i görmüş olmaya eş değer tutuluyor. Etrafı heybetli dağlar ve şelalelerle çevrili bu masalsı köyün fiyordlarından ayrı olarak dünyanın en güzel tren yolculuklarından birine de ev sahipliği ediyor olması görülmesi için değerini biraz daha artırıyor. Flam’a ulaşım yollarını birazdan daha detaylı anlatacak olsak da dillere destan olmuş bu tren yolcuğu hakkında biraz bilgi verelim. Tren ile Oslo’dan veya Bergen’den Myrdal durağına ulaştığınız zaman sizi Flam’a götürecek Flam Demiryolları’nın trenine binebileceğiniz noktaya ulaşmış oluyorsunuz. Flamsbana Tren Yolculuğu olarak bilinen bu yolculuk Myrdal istasyonundan başlıyor ve Flam’da sona eriyor. Trenin gidiş geliş bilet fiyatları ise 2018 yazı için 550 Kron. Yolculuk ise toplamda bir saat sürüyor.

Norveç Flam’da Yapılacak En Güzel 5 Şey

Tren yolculuğundan bolca bahsettiğimize göre Flam’a gittiğiniz zaman yapabileceğiniz diğer güzel şeylerden de kısaca bahsedelim dedik.

  1. Nærøyfjord Gemi Gezisi – Naeroyfjord

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldığından bahsetmiş olduğumuz Nærøyfjord, Norveç’in en güzel fiyortlarından biridir. Dar fiyort, deniz seviyesinden 1800 metreye kadar tırmanan dağlar ile çevrilidir. Hayatınızda görebileceğiniz en fazla şelaleyi bir arada sanıyoruz ki Naeroyfjord’da görebilirsiniz. Manzarayı süsleyen rengarenk evler ile tam bir tablo görüntüsüne sahip bu inanılmaz manzara, Flam’ı Norveç’teki en doğal fiyortlardan biri haline getiriyor. Yaz aylarında bu gemi gezisi için iki seçenek bulunmaktadır. Bir tanesi daha uygun fiyatlı olan standart eski tip tekne turu diğeri ise daha hızlı, konforlu ve tabi doğal olarak daha pahalı olan premium hibrit teknelerdir. Teknelerin pek çok uğrak noktası olsa da bir gezi için aldığınız biletle tüm duraklarda inip binmemiz mümkün olmamaktadır. Bunun detaylarını lütfen biletlerinizi alırken iyice öğreniniz. Bu turlar için en güzel saatler olarak sabahın ilk seferlerini ya da akşamüstü kalkışlarını önermektedirler.

  1. Viking Vadisi Njardarheimr – Gudvangen

Viking Vadisi Njardarheimr – Gudvangen

Gudvangen’de yeni açılan Viking Vadisi bir müze değil otantik bi Viking köyü’dür. Gerçek Vikinglerle tanışabilir, yaşam tarzları, el sanatları ve tarihleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Düzenli rehberli turlar sayesinde günümüzde de Viking yaşam tarzını seçmiş bu kişilerle vakit geçirebilirsiniz. Bu gezinin Flam bölgesinde yapılacak en iyi şeylerden biri olduğu söylenmektedir. Bu gezi için gününüzün en az 2-3 saatini ayırmanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Bu köyün ziyareti Haziran ve Eylül ayları arasında gerçekleştirilebilmektedir.

  1. Stegastein Seyir Tepesi

Stegastein Seyir Tepesi

Dar yollar ve keskin virajları aşarak çıkacağınız Stegastein Seyir Tepesi’nde açık bir günde bölgedeki tüm fiyordları görebileceğiniz muhteşem bi manzara sizi bekliyor olacak. Araba ile en az yarım saatlik bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz bu noktaya yanınızda bir rehber olmadan gitmemeniz tavsiye edilmektedir.

  1. Brekkefossen Şelale Yürüyüşü

Brekkefossen Şelalesi

Eğer Flam’da biraz yürüyüş yapmak isterseniz Brekkefossen Şelalesi muhtemelen en kolay erişebileceğiniz seçeneklerden biridir. Bu yürüyüş için ihtiyacınız olacak haritayı Turist Danışma bölgelerinden temin edebilirsiniz. Eğer tüm yolu yürümeye niyetliyseniz en az 2-3 saat vaktinizi alacağını unutmayın. Tırmanış oldukça dik olduğundan iyi bir yürüyüş ayakkabısı giydiğinizden emin olmalısınız. Eğer yağışlı bir hava ile karşı karşıyaysanız da çamur ihtimalini göz ardı etmeyin. Eğer daha önce kuzeyin herhangi bir şelalesi ile yakından tanışmadıysanız bu şelale sizi kesinlikle büyüleyecektir.

  1. Flam Demiryolları Müzesi

Flam Demiryolları Müzesi

Flam tren istasyonunda yer alan ve girişi ücretsiz olan müzedir. Flam’a, özellikle de o dillere destan tren yolculuğu ile ulaşan, herkesin gezisine başlamadan önce gezmesi tavsiye edilen müzede o göz alıcı demir yollarının inşası ve tarihi hakkında çok daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Norveç Flam’a Nasıl Gidilir?

Flam’a en yakın havaalanı Songdal Haukasen Havaalanı’dır. Buradan araba ile yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuk ile Flam’a varabilirsiniz. En ucuz Songdal uçak biletlerini bulabileceğiniz adres ise:

https://www.rotaradar.com/sogndal-ucak-bileti

Ayrıca İstanbul’dan iki saatlik direk uçuşlarla Oslo’ya gidebilir ve buradan tren ile ortalama üç saatlik bir yolculuk ile Myrdal’a geçip oradan Flamsbana Tren Yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Bunun yanında Norveç’in herhangi bir noktasına uçtuktan sonra araba kiralayarak da yolculuğunuza devam edebilmeniz mümkün.

Siz iyisi mi rotaradar.com’a gelin sizler için birbirinden uygun fiyatlarla sunduğumuz uçak biletlerinden gitmek istediğiniz tarihlere en uygun olanını seçin ve bu masalsı köyü görmekten geri kalmayın. Ayrıca bütün kampanyalarımızdan zamanında haberdar olmak için Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından Rotaradar’ı takip edin. Çünkü Rotaradar, hayallerinizden bir fazlası.

0