Fransa Gezi Rehberi inlemeni yaparak sen de ülkeye yapacağın seyahati daha hızlı planlayabilirsin. 

Fransa, Batı Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Liberté, égalité, fraternité; eşitlik, özgürlük, kardeşlik mottosunun benimsendiği bu ülke birçok devrime şahit olmuştur. 1789 Fransız İhtilali sonrasında Avrupa ve Batı dünyasının dönüm noktasının yaşandığı bu ülkenin gördüğü devrimlerden birisi de 68 Devrimidir. Son dönemlerdeyse Fransa, Sarı Yeleklilerin eylemlerine tanık olmaktadır.

Aşıklar şehri olarak bilinen Paris ile, bunun yanı sıra birçok kıyı şehriyle ve üzüm bahçeleriyle ön plana çıkan Fransa, dünyada kesinlikle görmeniz gereken ülkeler arasında bulunmaktadır.

Bu yazımızda Fransa’ya gitmek isteyenler için, ülkenin tarihinden, kültüründen, ülkedeki alışveriş olanaklarından bahsedeceğiz. Bunların yanı sıra Fransa’ya gittiğinizde yapmanız ve yemeniz gereken şeyleri, ülkenin mutfağı, alışveriş yapabileceğiniz önemli ve ucuz noktaları anlatacağız. Son olarak da sizlere bir gezi rehberi sunarak, Rotaradar sayesinde bu eşsiz seyahatinizin daha güzel geçmesini sağlayacağız.

Fransa Gezi Rehberi

Fransa Bayrağı

Fransa’nın ana toprakları Batı Avrupa’da bulunmaktadır. Fakat ülkenin birçok bölgede denizaşırı toprakları vardır. İşte Fransa ile ilgili bilmeniz gereken bilgiler;

 

Fransa’nın BaşkentiParis
Fransa’nın Nüfusu66,9 Milyon
Fransa’nın Para BirimiEuro ve CFP Frangı
Fransa’nın İklimiAkdeniz
Fransa’nın Ana DiliFransızca
Fransa Telefon Kodu+33

 

Bu bilgilerin yanı sıra Fransa’yla ilgili bilmeniz gereken önemli birkaç bilgi de bulunmaktadır. Fransa yarı-başkanlık sistemi bulunan üniter bir devlettir. Fransa’nın ülküleri ve ilkelerin hepsi İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisinde açıklanmıştır. Ülkenin Avrupa’da birçok önemli ülkeyle sınırı bulunmaktadır. Ülkeyle sınırları bulunan diğer ülkeleri yazımızın devamında anlatacağız. Bu bilgilerin yanı sıra Fransa ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de ülkenin uluslararası ilişkilerinin oldukça kuvvetli olmasıdır. Hatta günümüzde ülkenin uluslararası ilişkiler konusunda dünyanın en iyi ülkeleri arasında ve bu alanda önde gelen ülkeler arasında olduğu görülmüştür.

Fransa konum olarak Batı Avrupa bölgesinde bulunmaktadır. Ülkenin komşuları Belçika, Almanya, İspanya, Lüksemburg, İtalya, Andora ve Monako’dur.  Fransa’nın sömürgeleri olduğundan ve bu nedenle denizaşırı ülkelerde toprakları bulunduğundan aslında bununla beraber de birçok ülkeyle komşu haline geldiği söylenebilmektedir. Fransız Guyanasıyla Brezilya ve Surinam’a komşu olan Fransa, Saint Martin Adasıyla da Hollanda’ya komşudur.

Fransa Para Birimi olarak EURO kullanmaktadır. Fransa Para Birimi olan Euro’nun kısaltması EUR’dur.

fransa şehir

Aşıklar şehri olarak bilinen Paris, Fransa’nın başkentidir. Ülkenin önemli birçok şehri bulunmaktadır. Fransa’ya seyahat edecekseniz bu şehirlerin birçoğunu görmeye çalışın. Çünkü her şehrinin ayrı bir güzelliği bulunmaktadır. Aşağıdaki Fransa’nın şehirleri listesine göz atabilirsiniz.

 

 • Paris
 • Lyon
 • Marsilya
 • Nice
 • Bordeaux
 • Strasburg
 • Montpellier
 • Arles
 • Biarritz
 • Cannes
 • Toulouse
 • La Havra
 • Lille
 • Rouen
 • Avignon
 • Grenoble
 • Monako
 • Grasse
 • Toul
 • Ajaccio

Fransa’nın şehirleridir. Bu şehirlerden Paris, aşkın ve Modanın simgesi haline gelmiştir. Marsilya, güzel kıyılarıyla ünlüdür. Nice ise ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Genellikle bu şehirde öğrenci sayısı bir hayli fazladır.  Lyon, Fransız endüstrisinin merkezi haline gelmiş bir şehirdir. Bu şehir genellikle yemekleriyle ünlüdür. Kısacası Lyon için Fransa’nın Mutfağı diyebiliriz. Cannes, belki de yalnızca festivaliyle tanıdığınız bir şehir. Evet Cannes Film Festivali’nin yapıldığı bu şehir de Fransa’ya bağlıdır. Genellikle film festivali döneminde şehrin nüfusu bir hayli artmaktadır. Birçok sinefil bu dönemde şehre akın etmekte ve o eşsiz film festivaline katılmaktadır.

Her Avrupa ülkesinde olduğu gibi Fransa’da da birçok dil konuşulmaktadır. Ülkenin anadili Fransızca olsa da Dünyanın birçok dilini bilen bir sürü insan bu ülkede bulunmaktadır. Genel olarak en yaygın ikinci yabancı dil İngilizce ’dir.  Yaygın olarak Almanca bilen insanlara da rastlanmaktadır. Fakat bütün Fransızlar günlük konuşmalarında Fransızca konuşma eğilimindedirler.

Fransa Konsoloslukları

Fransa’da her ülkede olduğu gibi birçok inanıştan insanın yaşadığı bir ülkedir. Ülke seküler bir yapıya sahiptir. Fransa’da genellikle Katolik nüfusu yoğundur. Ülke nüfusunun %5’lik bir bölümü genellikle kiliseye düzenli olarak gitmektedir. Ülkede Müslüman, Budist, Yahudi ve Musevi inançlarına sahip birçok kişi yaşamaktadır.

Fransa Gezi Rehberi içinde bulunan bu bölüm ülkeye gideceğin tarihi seçmene yardımcı olacak.

Seyahat etme amacınıza göre genellikle seyahat edebileceğiniz dönem değişmektedir. Fransa’ya yaz turizmi için gidiyorsanız eğer, Akdeniz kıyılarında zaman geçirmek ve güneşe doymak için yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kış turizmi için gidecekseniz de Fransız Alplerinde zaman geçirmek için Ocak ve Şubat aylarını tercih edebilirsiniz. Mayıs ve Ekim ayları arasında Fransa’nın güney bölgelerini ziyaret edebilirsiniz. Son olarak ben Bordeaux’a gidip bağ bozumuna katılacağım diyorsanız da Eylül ve Ekim aylarında seyahat etmenizi öneririz.

Fransa Vizesi

Fransa’ya gitmek için havayolu, karayolu ve denizyolunu tercih edebilirsiniz. Günümüzde Türkiye – Fransa ulaşımı için en çok tercih edilen ulaşım yöntemi havayoludur. Ülkemizde İstanbul ve Ankara’dan genellikle haftanın her günü Fransa’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Havayoluyla Paris, Bordeaux, Nice, Marsilya, Nantes ve Lyon’a seyahat edebilirsiniz.

Fransa’ya gittiğinizde özellikle yerli halktan birisiyle iletişime geçerken çok dikkatli olmalısınız. Fransızlar kültürleri gereği resmi insanlardır. Bir Fransız’a yalnızca Selam veya Merhaba demeniz sizin fazla samimi bir havanız olduğunu göstermektedir. Sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız eğer bir Fransızla iletişime geçerken Merhaba Madam, Merhaba Mösyö gibi ifadeler kullanmanız germektedir. Aman Madame ve Monsieur’u (Mösyö) demeyi unutmayın.

Genellikle konuşmalarınızda sen yerine siz öznesiyle konuşmanız Fransızlarla iletişim kurmanızı kolaylaştıracak ikinci bir ipucudur. Bir Fransızla konuştuğunuzda konuşmanızın sonunda Merci diyerek daha kibar gözükebilirsiniz.

Fransa seyahatinizde Edebiyat, Sinema, Resim gibi sanat alanlarına dair birçok önemli kütüphane, sergi ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Kesinlikle ülkedeki tüm müze ve galerileri gezmeyi bitiremeyecek olsanız da ülkeden döndüğünüzde bir süre sanata dur diyebilecek kadar bir doyum alabilirsiniz.

Fransa Mutfağı

Fransa Mutfağı ’nın kökeni genellikle Orta çağa uzanır derler fakat bu kültürün daha öncesi de bulunmaktadır. Fransız Mutfağı dendiğinde genellikle herkesin aklına Şarap ve Peynir gelmektedir. Fakat unutmayın ki bu ülke de Croissant’da oldukça tercih edebileceğiniz bir besindir.

Fransa’da kahvaltıda yenen yemekler arasında en çok Croissant (Kruvasan) vardır. Bunun yanı sıra kahvaltıda baguette ( baget) yiyebilirsiniz. Fransa’da yiyebileceğiniz yemekler;

 • Confit de Canard; Fransız mutfağının en eski yemeklerindendir. Ördek eti yemeyi seviyorsanız herhangi bir öğününde denemenizi öneririz.
 • Ratatouille ; Fransa’da herhangi bir öğününüzde yiyebileceğiniz bir çorba çeşididir. Patlıcan, biber, kabak gibi sebzelerden yapılan bu çorba hafif olduğu için çok tüketilen bir yemektir.
 • Tarte Tatin; Elma ve tarçınla yapılan bu tatlı Fransız mutfağında en çok karşınıza çıkacak bir tart çeşididir.
Fransa Gezi Rehberi içerisinde yer alan bu bölüm sayesinde sen de Fransa’da Ne Yenilir Ne İçilir sorusuna yanıt buldun.
Fransa’ya Nasıl Gidilir?

Fransa’ya seyahat edecekseniz eğer ülkeye gideceğiniz duyan herkes sizden Fransız Şarabı isteyecektir. Paris’e yapacağınız seyahatinizde bölgeye yönelik birçok sembolik eşyayı hediyelik olarak alabilirsiniz.  Genellikle vintage ve antika dükkanları çok yoğun olduğu için hediyelik olarak bu dükkanlardan da bir şeyler alabilirsiniz. Genellikle hediyelik eşya almanız için Fransa’da kurulan bit pazarlarını tercih etmenizi öneririz. Çok farklı hediyeliklere rastlayabilirsiniz.

Fransa Gezi Rehberi

Fransa Gezi Rehberi içinde yer alan vize bölümüyle sen de ülkeye gitmeden önce vize işlemlerini ne zaman başlatacağına karar ver.

Türkiye’den Fransa’ya seyahat edecekseniz seyahatiniz öncesinde Schengen Vizesi almanız gerekmektedir. Bölgenizde bulunan Fransız Konsolosluğu ve Vize Merkezlerinden vize başvurusu yapabilirsiniz.

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu

Şehit Muhtar, İstiklal Cd. No:8, 34435 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

 

Ankara Fransa Büyükelçiliği Adresi

Paris Caddesi N° 70, Kavaklıdere Cd., 06540 Çankaya, Türkiye

 

İzmir Fransa Fahri Konsolosluğu Adresi

Kültür, Cumhuriyet Blv No:153, 35220 Konak/İzmir, Türkiye

0