Fransa’da ne yenir sorunun cevabını vermeden önce Fransa’nın konumunu, şehirlerinin konumunu ve insanlarının alışkanlıklarını incelemek zorundayız. Çünkü Fransa hem Avrupa ülkelerine hem de okyanusa sınır ülkelerden biridir. Yüz ölçümü yaklaşık 643 bin km2 olup 67 milyon nüfusa sahiptir.

İnsanları sadece açlığını gidermek için değil de tamamen keyif amaçlı yemek yemeyi sevmektedir. Bu zevkleri de ortaçağa kadar uzanan kültürleri ile birleşince 2010 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültür Miraslar listesine mutfağı ile girmiştir.

Fransızlarda da gün içerisinde 3 öğün beslenme kültürü hâkimdir. Yemek yemekten aşırı zevk aldıkları için ara öğün beslenmesi yapmazlar. Çünkü ara öğünün, ana öğün zamanı geldiğinde yemekten alınacak zevki azaltacağını düşünürler ve bu yüzden de ara öğün konusunda hassas davranırlar. Fransa’da ne yenir konusunu kısaca özetleyecek olursak, Fransızlar kahvaltıda İtalyanlar gibi kruvasan, hamur işleri, kahve ve çikolata tüketirken; öğle ve akşam yemeklerinde çorba, salata, et ya da balık gibi yemekleri yedikten sonra peynir tabağı ile öğünü tamamlarlar. Öğünlerde az miktarda alkol almanın yemek sonrası rahatlattığına inandıkları için, genelde öğlen ve akşam yemeklerinden sonra alkol tüketimi de yapmaktadırlar.

Yukarıda yüzölçümünün büyük olduğu ve denize / Avrupa’ya sınırının olduğundan bahsetmiştik. Bu coğrafik konumu her bölgesinde farklı mutfak oluşmasına sebebiyet vermiştir. Ülkenin kuzey doğu bölgelerinde etler ve jambonlar, deniz kıyısında deniz mahsullerinin hepsi, güneyinde mantar, koyun eti ve başkent Paris’te tüm bölgelerin mutfaklarını bulabileceğiniz Fransız mutfakları yerli ve yabancı turistlere Fransa’da neler yiyebilecekleri konusunda hizmet vermektedir.

Fransız Şarapları - Fransa'da ne içilir? - Fransa'da ne yenir?

Fransa’da Ne Yenir? Ne İçilir? Tabi ki Dillere destan Fransız şarapları

Fransa’da ne yenir diye düşünürken yemeklerin yanına özgü şaraplardan bahsetmeden geçmemeliyiz. Fransa’nın dillere destan bir şarap kültürü vardır. Fransa’nın 17 şarap bölgesi ve şaraplarının farklı farklı özelliklerini vardır.  Fransa, dünya çapında şarabın en popüler ülkesi olarak kabul edilmektedir. Fransızlar şaraplarına farklı farklı ve olağanüstü lezzetler katarak, birçok çeşitte şarap üretmektedirler. Şarapların dokusu üzüm çeşidi, iklim ve toprak gibi etkenlerin olmasından dolayı farklıdır. Burada üretilen şaraplar; üzümlerin yetiştirildiği yer, kullanılan üzüm türü ve şarabın yapıldığı yer belirtilerek ayrı ayrı etiketlenir. Her yemeğin yanına ayrı ayrı şarap seçeneği sunan Fransız kültüründe, şişelerin arkasında neler ile tüketilebileceğine dair yazılar da yer almaktadır. Mesela kırmızı şarap türü olan Pessac-Léognan şarapları; Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc ve bazen Petit Verdot ve Malbec’in karışımlarından oluşmaktadır. Bu şaraplar üzerinde genellikle geyik eti, sığır eti ile tüketiniz diye tavsiyeleri yer almaktadır. Yine örneklemeye devam etmek gerekirse beyaz şarap türü olan Chardonnay şarapları; bol miktarda mineral ve narenciye aromalıdır. Bu şarapların, asitli yapısı gereği soslu makarnalar ve istiridye ile içilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Fransız Peynirleri - Fransa'da ne içilir? - Fransa'da ne yenir?

Fransız Peynirleri

Peynir severler için dünyanın en mükemmel şehri kesinlikle Fransa’dır. Fransa çok eski dönemlerden beri peynir üretimi yapmaktadır ve yaklaşık 400 tane peynir çeşidini barındıran bir kültürdür.

Fransa’ da klasik yapılan inek, keçi, koyun sütlerinin yanı sıra bu sütlerin karışımlarından da yapılan peynirler vardır. Peynirlerin diğer ayırt edici özellikleri ise; her bir çeşidin kendine özgü kaynatılma ısıları, dinlendirilme süreleri ve üretim süreçleri olarak sayılabilir.

Fransız kültüründe peynirler sadece bizdeki gibi tüketilmekle kalmayıp; şarapla, fondüde ve salatalarda da kullanılmaktadır.

En çok tercih edilen Fransız peynirleri ise; Rokfor (Roquefort), Brie, Mimolet, Camembert ve Salers çeşitleridir.

 

Fransa’ya Gitmişken Ne Yemeli?

Fransız şarapları ve peynirlerinden başka Fransa’da ne yenir sorusunun cevabı olarak popüler birkaç ana yemekten bahsedelim.

Soupe à l’oignon - Fransa'da ne içilir? - Fransa'da ne yenir?

Soupe à l’oignon

Fransa’da ne yemeli sorusunun ilk cevabı Fransa’nın geleneksel çorbası olan Soupe à l’oignon, soğan ve dana etinden yapılan üzerine de eritilmiş Fransız peyniri ile servis edilen bir soğan çorbasıdır. Çorbanın Romanlardan geldiği düşünülmekte ve eskiden fakir çorbası olduğu rivayet edilmektedir. Fakat Fransa’da pişirme yönteminin değiştirilmesi, soğanların daha karamelize edilmesi ve et suyu ile pişirilmesi sonucu çok başarılı bir hale gelmiştir.

Coq au vin - Fransa'da ne yenir? - Fransa'da ne içilir?

Coq au vin

Fransa’da ne yenir sorusuna diğer bir alternatif ise çok sevilen bir tavuk yemeği olan Coq au vin; şarap sosunda, domuz ya da domuz pastırması, mantar, soğan ve sarımsak ile servis edilmektedir.

 

 

Cassoulet - Fransa'da ne yenir? - Fransa'da ne içilir?

Cassoulet

Cassoulet, etli ve beyaz fasulyeli keyifli ve hafif bir yemektir. İçeriğinde et olarak domuz, ördek, sosis, kaz, koyun eti kullanılabilir.

 

 

 

Ratatouille - Fransa'da ne yenir? - Fransa'da ne içilir?

Ratatouille

Temelde bir sebze yemeği olan ratatouille, ana yemek ya da yan yemek olarak tercih edilebilir. Sebzeler, yüksek ısıda az yağlı bir şekilde fırınlanarak baharatlı bir şekilde servis edilir. Vejetaryenler için eşsiz bir yemek olsa da et severler için de çok başarılı bir yemek olduğu aşikardır.

 

 

Beef Bourguignon - Fransa'da ne yenir? - Fransa'da ne içilir?

Beef Bourguignon

Beef Bourguignon; sarımsak, soğan, mantar ve taze sebzeler ile kırımızı şarapta bekletilen biftek etinden hazırlanmış eşsiz bir Fransız yemeğidir. Bu yemek Bourgogne bölgesinin yerel tadıdır ve Paris’te bolca bu yemeği yapan restoranlar bulabilirsiniz.

 

Peki Tatlı?

Yemekleri, şarapları, peynirleri dışında Fransa’da ne yemeli sorusuna cevap tabi ki tatlılardır.

Beef Bourguignon - Fransız tatlıları - Fransa'da ne yenir?

Creme Brulee

Tüm dünyadaki en meşhur Fransız tatlısı olup, anlamı da yanık krema demektir. Yumurta, şeker, yağ, krema, süt ve vanilya karışımından yapılan Fransız tatlısı Creme Brulee, Türkiye’deki kazandibine benzemektedir.

 

 

Sufle - Fransız tatlıları - Fransa'da ne yenir?

Sufle

Suflenin anavatanı Fransa’dır ve çikolata seviyorsanız bu tatlıyı birde Fransa’da yemenizi öneriyoruz. Son yıllarda Türkiye’de de oldukça popüler olan bu tatlıyı da ana yemekten sonra tercih edebilirsiniz.

 

 

Enfes yemek, içecek ve tatlılarıyla popüler olan Fransa’dan başka baharda Avrupa’da nereye gidilir düşüncesinde iseniz sayfamızdaki seyahat tavsiyelerini okuyabilirsiniz. Ayrıca Rotaradar ile kolayca ucuza Fransa uçak bileti bulabilirsiniz.

0