Hava yolu şirketlerinin korona virüs politikaları her geçen gün değişiklik göstermeye başladı birçok hava yolu firması Korona Virüs tehlikesinin bulunduğu bölgelere olan uçuşlarını iptal ederken bir kısmı da sefer sayılarını azaltmayı seçti. Rotaradar olarak bu yazımızda Korona Virüs ile beraber değişen havayolu şirketleri politikalarını inceleyeceğiz.

Türk Hava Yolları

Seyahat güvenliğini ön planda tutmak isteyen Türk Hava Yolları 29 Mart 2020 tarihine kadar Çin’in Xi’An, Şangay ve Guangzhou kentlerine olan tüm uçuşlarını iptal etmiştir. Havayolu firmasının Pekin seferleri ise 9 Mart 2020 tarihine kadar iptal edilmiştir.

Korona Virüse karşı önlem almak isteyen hava yolu firması Mayıs Sonuna kadar olan Güney Kore, Irak ve İtalya seferleri için bilet alan yolculara bazı haklar tanımıştır. Havayolu firması 2 Mart 2020 öncesinde düzenlenen ve 10 Mart- 31 Mayıs tarihleri arasında biletleri olan yolcuların 31 Mart 2020 tarihine kadar işlem yapması durumunda rezervasyon değişikliğini ücretsiz yapacaktır. Havayolu firması hiç kullanılmamış biletler için ücretsiz iade yapacaktır. Kısmi olarak kullanılan biletlerde kullanılmayan seferler için iade işlemi Türk Hava Yolları tarafından ücretsiz iptal edilecektir.

Türk Hava Yolları bu seferler için iade ve değişim işlemlerini ücretsiz yapacaktır. Türk Hava Yolları tarafından aldığınız biletlerin değişiklik ve iptal işlemlerinizi THY çağrı merkezlerinden yapabilirsiniz..

Türk Hava Yolları’nın Korona Virüsüne karşı aldığı önlemler hakkında bilgi almak istiyorsanız eğer Türk Hava Yolları’nın internet sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Türk Hava Yolları ile iletişime geçmek istediğiniz takdirde 0850 333 0849 nolu telefon üzerinden havayolu firması ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Pegasus

Korona Virüse karşı önlem almak isteyen Pegasus Hava Yolları da sefer kısıtları yapan firmalar arasında bulunuyor. Dış hat ve Kıbrıs uçuşları için yolcularına bilet değişikliği ve ücretsiz açığa alma hakkı veren Pegasus hava yolu firması 31 Mart 2020 tarihine kadar başvuru yapan kişilerin 7 Mart 2020 tarihinden önce satın alınan ve 7 Mart – 31 Mayıs tarihleri arasında herhangi bir dış hat veya Kıbrıs uçuşuna bileti olan kişilere 39 Ekim 2020 tarihine kadar olan bir uçuşta değişiklik ücreti ödemeden yalnızca ücret farkı ödeyerek değiştirme hakkı vermektedir.

Pegasus hava yolu firması İtalya, Suudi Arabistan, Irak ve İran uçuşları için de ücretsiz iptal ve değişiklik hakkı vermektedir.

Pegasus Hava Yollarının iptal ve değişiklik koşulları hakkında bilgi almak istiyorsanız eğer Pegasus İnternet Sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Hava yolu firmasının son duyurularını da bu site üzerinden takip edebilirsiniz.

Pegasus Hava Yolları ile iletişime geçmek istediğiniz takdirde 0888 228 1212 nolu telefon numarası üzerinden havayolu firmasını arayabilir ve iptal ve değişiklik işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Air France

Korona virüs COVID-19’un ortaya çıkmasıyla Air France hava yolu şirketi müşterilerine yardımcı olmak amacıyla müşterilerin riski bölgelere planlanan gezilerini ertelemelerine ve iptal etmelerine izin veriyor. Air France’ın bu doğrultuda yaptığı şey ise 31 Mart 2020 tarihinden önce düzenlenmiş 3 Mart ve 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında planlanan yolculukları varış noktasına bakılmaksızın erteleme şansını müşterilerine veriyor.  Seferlerini ertelemek isteyen yolcular Air France’ın web sitesi üzerinden Rezervasyonlarım bölümü üzerinden rezervasyon değişikliğini yapabilmektedir. Air France ile seyahat edecek olan yolcular şunları da göz önünde bulundurmalı ve seyahatini ona göre planlamalıdır;

 • 30 Ocak 2020 tarihinden itibaren Air France Çin’e yapacağı seferleri askıya aldı. Şu dönemde Wuhan’a hizmet vermeyen hava yolu şirketi bu seferleri Hong Kong, Taipei ve Seul’e uyarladı.
 • Air France, İtalya’ya olan seferlerine hala devam ediyor. Fakat yolcular istedikleri takdirde İtalya seferleri için de bilet değişikliği işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.
 • Air France’ın Tel-Aviv’e olan tüm uçuşları 9 Mart 2020 tarihine kadar iptal edilmiştir.

Air France’ın uçuşlar ile ilgili olan tüm güncellemelerini şu linkten takip edebilirsiniz; https://www.airfrance.us/US/en/common/page_flottante/hp/news-air-traffic-air-france.htm

Air France hava yolu firması ile şu numara üzerinden iletişime geçebilirsiniz; +18002372747

Alaska Air

Korona Virüs ile ilgili gelişmelerin her geçen gün artmasıyla Alaska Air Korona Virüse karşı önlem almak amacıyla seferlerden sonra uçakların temizliğine daha fazla önem vermesiyle karşımıza çıktı. Daha çok dezenfekte işlemleri yapmaya başlayan hava yolu şirketi bu işlemlerle yolcularının güvenliğini sağlamayı istiyor. Temizlik prosedürünü geliştiren hava yolu şirketi First Class uçuşlarında verdiği sıcak havlu servisini askıya aldı. Bunun yanı sıra yolcularla teması 0’a indiren firma uçakta verdiği su, portakal suyu ve içecek servisi ürünlerinin geri dönüşümünü durdurdu.

Alaska Air 27 Şubat – 31 Mart 2020 tarihleri arasında yeni bilet alımları için 28 Şubat 2021’ kadar olan seferlerde esnek seyahat seçeneklerini hakkını yolcularına tanıdı. Bu esnek seyahat seçeneklerinden yararlanmak isteyen yolcular;

 • Seyahatleri öncesinde uçuş kalkışından önce biletlerini değiştirmeli ve iptal etmelidir. Bazı seferlerde ücret farklılıkları alacak olan Alaska Air’in internet sitesi üzerinden bilet değişikliğinizi yapabilirsiniz.
 • Alaska Air’in düzenlediği seferler için 27 Şubat – 31 Mart 2020 tarihleri arasında alınan biletler Alaska Air üzerinden alındıysa yolcular direkt olarak uçuşlarını değiştirebilir ve seyahatini Alaska Air internet sitesi üzerinden iptal edebilir.
 • Biletlerini Expedia veya başka bir seyahat acentesi üzerinden alan yolcular bilet değişikliklerini yapmak için bu acenteler ile iletişime geçmek zorundadır.

Alaska Air’in uçuşlar ile ilgili olan tüm güncellemelerini şu linkten takip edebilirsiniz; https://www.alaskaair.com/content/advisories/travel-advisories

Alaska Air hava yolu firması ile şu numara üzerinden iletişime geçebilirsiniz; +18006545669

 

All Nippon Airways

All Nippon Airways müşterileri ve çalışanlarına güvenli bir ortam sağlamak amacıyla seferlerinde birçok önlem almıştır. Hava yol firmasının dezenfekte önlemlerinin yanı sıra uçuşlarında aldığı güncellemelerde bulunmaktadır.

Korona virüsünün yayılmasıyla iç ve dış hat seferlerini geçici olarak askıya alan ve uçuş sayısında küçülmeye giden ANA’nın yaptığı değişiklikler şöyle;

All Nippon Airways’in uçuşlarda yaptığı tüm değişiklikleri şu internet sitesinden kontrol edebilirsiniz; https://www.ana.co.jp/en/jp/topics/notice200127/

All Nippon Airways ile iletişime geçmek için şu telefon numarasını kullanabilirsiniz; +18002359262

American Airlines

Amerikan Airlines Korona Virüse karşı önlem almak için Hong Kong, Güney Kore, Çin ve İtalya’ya yapılan seferleri kapsayan bir seyahat feragatnamesi yayınlamıştır. Hava yolu firması bu feragatnamede 31 Mart 2020 tarihine kadar yeni bir seyahat rezervasyonu yapacak olan kişilerden değişiklik ücreti almayacağını dile getirmiştir. İtalya için American Airlines’in yürüttüğü politika şu şekildedir.

 • Bologna, İtalya (BLQ)
 • Floransa, İtalya (FLR)
 • Milano Linate, Milano, İtalya (LIN)
 • Milano Milapensa, Milano, İtalya (MXP)
 • Milano Orio al Serio, Milano, İtalya (BGY)
 • Napoli, İtalya (NAP)
 • Pisa, İtalya (PSA)
 • Roma, İtalya (FCO)
 • Torino, İtalya (TRN)
 • Venedik, İtalya (VCE)
 • Verona, İtalya (VRN)

Üzerinden seyahat edecek yolcular biletlerini 27 şubat 2020 tarihinden önce satın aldığı takdirde seyahatlerinde değişiklik yapabilmektedir. Yeni seyahat tarihlerini 27 Şubat – 24 Nisan 2020 tarihleri arasında planlayabilen yolcular seyahatlerini 30 Haziran 2020 tarihine kadar gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra istedikleri takdirde ek ücret ödeyerek yolcuların biletlerini farklı bir rotaya çevirme hakları da vardır.

Güney Kore, Hong Kong, Çin gibi ülkeler için de düzenlemeleri bulunan American Airlines’in diğer iptal ve iade koşullarını güncel olarak takip etmek için; https://www.aa.com/i18n/travel-info/travel-alerts.jsp sitesini ziyaret edebilirsiniz.

American Airlines ile iletişime geçmek için de +18004337300 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.

British Airways

Önemli havayolu firmalarından birisi olan British Airways de Korona virüse karşı önlem almak için bazı seferlerinde değişiklikler yaptı. 17 Nisan 2020 tarihine kadar Pekin ve Şangay uçuşlarını iptal eden hava yolu firmasının bu tarihlerde yapacağı seferlerdeki biletlerinizi British Airways internet sitesi; https://www.britishairways.com/ üzerinden değiştirebilirsiniz.

Daha fazla esneklik sağlamak amacıyla yolcuların güvenli rezervasyon yapması için 3 Mart 2020 ve 16 Mart 2020 tarihleri arasında yapılan yeni rezervasyonlardan değişiklik ücreti almayan hava yolu firması yolculara 31 Mayıs 2020 tarihine kadar Hong Kong’a yapılacak uçuşlar için yeniden rezervasyon yapma hakkı da tanıdı.

British Airways’in Korona Virüse karşı aldığı önlemleri incelemek için ; British Airways İnternet Sitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

British Airways ile iletişime geçmek için; +18002479297 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Cathay Pacific Airways

Korona Virüse karşı önlem almak isteyen Cathay Pacific Airways de bu salgına karşı personellerini ve yolcularını korumak için birçok güvenlik önemleri aldı. 3 Şubat 2020 tarihinden önce dünya çapında herhangi bir rotada bilet rezervasyonu yaptıran kullanıcıların biletlerini yeniden düzenleme ve yönlendirme hakkını yolcularına veren hava yolu firması bu işlemlerden herhangi bir şekilde ücret almayacak. 21 Ocak 2020 tarihinden önce alınan biletler için yapılacak olan değişikliklerde bilet ücretleriyle ilgili düzenleme ücretleri alınmaya devam edeceğini açıklayan hava yolu firmasının birçok noktaya olan seferlerde aldığı tedbirler de bulunuyor. Cathay Pacific Airways’in düzenleyeceği seferlerde bileti bulunan yolcular ise bu havayolu firmasındaki biletleri için gerekli düzenlemeleri internet sitesi üzerinden yapabilmektedir.

Ülkeler bazında yapılan kısıtlamalar için şu adresi ziyaret edebilirsiniz ; https://www.cathaypacific.com/cx/en_IN/travel-information/travel-preparation/travel-advisories/notice-regarding-travel-restrictions.html

Cathay Pacific Airways’in son güncellemeleri ile ilgili bilgi almak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz; https://www.cathaypacific.com/cx/en_IN/travel-information/travel-preparation/travel-advisories/novel-coronavirus-information-centre/novel-coronavirus-information-centre.html

Havayolu firması ile iletişime geçmek istediğiniz takdirde şu numara üzerinden iletişime geçebilirsiniz; + 18776092233

Emirates

Emirates Havayolu firması da düzenlediği seferlerde yolcu ve personel güvenliğini sağlamak amacıyla birçok noktaya olan seferlerinde değişiklik yapmaya başladı. Havayolu firmasının değişikliklere izin verdiği rotalar; Bahreyn, Hong Kong, İran, Suudi Arabistan, Çin, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri. Bu ülkelerden veya şehirlerden birisine seyahat edeceğiniz bir biletiniz bulunuyorsa belirli şartları sağlayan biletlerinizde ücretsiz değişim yapabilir ve iade talebinde bulunabilirsiniz.

Bahreyn’e giden seferler için 27 Şubattan önce bilet satın alan yolcular 27 Şubat ve 31 Mart arasındaki tarihlerde bulunan biletleri için yeniden düzenleme ve iade talebinde bulunabilmektedir.

Hong Kong için 25 Şubat’tan önce 23 Ocak – 31 Mayıs tarihleri arasındaki bir sefer için bilet alan yolcular 30 Haziran’a kadar yeniden bilet rezervasyonu yapabilmektedir. Yolcular diledikleri takdirde seyahat çeki veya iade talebinde de bulunabilmektedir.

İran, 26 Şubat – 31 Mayıs tarihleri arasındaki bir sefer için 26 Şubattan önce bilet alan yolcular iade talebinde bulunabilmektedir.

Emirates’in diğer ülkeler için yaptığı son güncellemeleri şu adres üzerinden takip edebilirsiniz; https://www.emirates.com/english/help/travel-updates/

Emirates ile iletişime geçmek ve bilgi almak için şu telefon numarasını arayabilirsiniz; +18007773999

Ryanair

Ryanair havayolu firması ile seyahat edecek olan yolcular Ryanair internet sitesi üzerinden uçuşlarının durumlarını kontrol etmelidir. Ryanair’in bazı uçuşları seyahat kısıtlamaları nedeniyle iptal edilmiştir. Bu nedenle yolcular bu uçuşlarda bilet iadesi talep edebilmektedir. Sizler de Ryanair internet sitesi üzerinden uçuşunuzun güncel durumunu kontrol edebilirsiniz. Korona Virüsten kaynaklı iptal edilen uçuşlar için bilet iadenizi isteyebilirsiniz.

Etihad Airways

Etihad Airways, Korona Virüs şüphesinden dolayı 28 marta kadar olan tüm Hong Kong uçuşlarını askıya aldı. Hava yolu firmasının Korona Virüsten kaynaklı olan iptal ve iade koşullarını öğrenmek için; https://www.etihad.com/en-us/news?page=1 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etihad Airways ile iletişime geçmek istiyorsanız eğer; +18776900767 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Fiji Airways

Fiji Airways’in Korona Virüse karşı aldığı önlemler hakkında bilgi almak için şu linki ziyaret edebilirsiniz.                                                                          

Fiji Airways ile iletişime geçmek istiyorsanız eğer; 011 679 672 0777 nolu telefon üzerinden hava yolu firmasını arayabilirsiniz.

Garuda İndonesia

Garuda İndeonesia virüse karşı önlem almak için tüm seferlerini askıya aldı.

Hava yolu firmasının uçuş güncellemeleri ile ilgili bilgilere internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Jetblue

Jetblue havayolu firması da korona virüse karşı önlem almak için 27 Şubat 2020 ve 11 Mart 2020 tarihleri arasında olan seferleri 1 Haziran 2020 tarihine kadar herhangi bir tarihe ertelemek isteyen yolculardan değişiklik ve iptal ücreti talep etmeyeceğini duyurdu.

Jetblue Airways’in güncel uçuş bilgilerine internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Jetblue Airways ile iletişime geçmek için +18005382583 nolu telefonu arayabilirsiniz.

KLM

KLM havayolu firması da belirli tarihler arasında yapılacak olan değişiklikler için ücret almayacağını duyurdu. İtalya, Çin, Singapur ve Güney Kore’ye seferleri bulunan yolcular 31 Mart 2020 gününden önce düzenlenen 4 Mart 2020 ve 31 Mayıs 2020 arasında 074 kodu ile başlayan seferleri varış noktası ayırt etmeksizin erteleme hakkını yolcularına verdi. Yolcular yapacakları değişiklikleri 31 Mayıs 2020 tarihine kadar gerçekleştirebilmektedir. Bu tarihten sonra seferlere rezervasyon yapmak isteyen yolcular ek ücret ödeyerek bilet değişikliğinden yararlanabileceklerdir.

KLM hava yolu firmasının bilet değişikliği politikaları hakkında bilgi almak için tıklayın.

KLM havayolu firması ile iletişime geçmek için +18006180104 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Oman Air

Oman Air’in korona virüse karşı aldığı önlemleri incelemek için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hava yolu firmasıyla iletişime geçmek için 968 2453 1000 nolu telefonu arayabilirsiniz.

SAS

SAS havayolu firması da Şangay ve Pekin’e yaptığı seferleri 29 Mart tarihine kadar askıya aldı. Bu varış noktalarına biletleri olan yolculara ise havayolu firmasından ücretsiz yeniden rezervasyon hakkı tanındı. Rezervasyon işlemleri kısıtlı olacağı için SAS havayolu firması yolcuların mağdur olmaması için onlara bilet ücretini geri iade etme olanağı veriyor.

Hava Yolu Firması’nın değişiklik koşullarıyla ilgili bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SAS ile iletişime geçmek istediğiniz takdirde +18002212350 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Signapore Airlines

 

Signapore Airlines’in Korona Virüse karşı aldığı önlemler hakkında bilgi almak için havayolu firmasının internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Havayolu firması ile iletişime geçmek istediğiniz takdirde +18007423333 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.

United Airlines

United Airlines 3 Mart – 31 Mart 2020 tarihleri arasında yapılan rezervasyonları 1 yıla kadar ücretsiz değiştirme hakkını yolcularına veriyor.

United Airlines’in değişiklik koşulları ile ilgili bilgi almak için United Airlines internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

United Airlines ile iletişime geçmek için +18008648331 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.

Fin Air

Virüse karşı önlem alma amacıyla Fin Air 1 – 28 Mart 2020 tarihleri arasındaki Pekin ve Şangay uçuşlarını iptal etti. Bu tarihler arasındaki seferlere bileti olan yolcular ise diledikleri takdirde bilet iadesi alabilmektedir.

Fin Air’in değişiklik ve iptal politikaları hakkında bilgi almak için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Fin Air ile iletişime geçmek istiyorsanız eğer +18777577143 numaralı telefon üzerinden havayolu firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Air Canada

Air Canada ile 4 Mart 2020 ve 31 Mart 2020 arasında bir seferde yolculuk yapacak olan kişiler seyahatlerinden 14 gün öncesine kadar değişiklik ücreti ödemeden her uçuşlarında bir defalık değişiklik yapabilecektir.

Air Canada’nın iptal ve değişiklik politikaları ile ilgili bilgi almak için havayolu firmasının internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Havayolu firması ile iletişime geçmek için +18882472262 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.

LATAM

Latam havayolu firmasının iptal ve iade koşulları ile ilgili bilgiyi internet sitesi üzerinden alabilirsiniz.

Havayolu firması ile iletişime geçmek için +18882359826 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Virgin Atlantic

Virgin Atlantic havayolu firması da Korona Virüse karşı önlem almak amacıyla birçok uçuşunda değişiklik yapan hava yollarından birisi. Havayolu firması virüse karşı önlem için belirli destinasyonlarda değişiklik yaptı. İtalya, Çin, Hong Kong, Antigua ve Barbuda, Grenada, Jamaika, St Lucia, Trinidad ve Tobago, Hindistan, Tel Aviv ve Amerika Birleşik Devletleri Virgin Atlantic’in değişiklik yaptığı rotalar arasında yer alıyor.

Virgin Atlantic’in iptal ve iade koşulları ile ilgili gerekli bilgileri havayolu firmasının internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Virgin Atlantic ile iletişime geçmek için +18008628621 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Bu listede bahsetmediğimiz diğer yabancı menşeili havayolları ile ilgili bilgi almak istediğiniz takdirde havayolu firmasının internet sitesi üzerinden bilgi almanızı öneriyoruz. Genellikle birçok havayolu firması bu konuda oldukça hassas davranıp yolcularının güvenliği için alınan kararları anlık olarak paylaşıyor. Sizler de kendi güvenliğiniz için seyahatinizde yapacağınız değişiklikler için ilgili hava yolu firmasının internet sitesini ziyaret edebilir ve yolculuğunuz havayolu firmasının kuralları çerçevesinde daha güvenli tarihlerde gerçekleştirebilirsiniz.

0