Herkes hazır iftar menüleri aramaya başlamışken biz de size ramazan iftar menüsü yapabileceğiniz yemek listesi oluşturduk. Akşama iftara ne pişirsem, hangi yemeğin yanına ne gider, menü nasıl oluşturulur diye düşünmekten bıkanlar için size günün iftar menüleri olabilecek 5 menü önerisi veriyoruz.

Malatya’dan Iğdır’a Kadar Uzanan Doğu Anadolu Lezzetleriyle İftar Menüsü

Ülkemizin en zengin kültürlerinden birine sahip olan Doğu Anadolu Bölgesi, gerek adetleri gerekse yaşam tarzlarıyla ve damak tadı ile Türkiye’ye bambaşka bir renk katıyor. Biz de ilk iftar menümüzü Doğu Anadolu bölgesinden sizin için derledik. İşte menümüz; Erzurum’un Ayran aşı çorbası, Van’ın çiriş pilavı, Bitlis’in Büryan kebabı, bol sarımsaklı cacık ve yine Erzurum lezzeti olan kadayıf dolma. Klasik malzemelerden yapılan yemekler olan Doğu Anadolu iftar menüsünü hazırlamakta pek zorlanmayacaksınız. Ayran aşı çorbası yoğurt, buğday ve nohut gibi pratik malzemelerin uyumundan oluşuyor.

Yoğurt çorbası aslında bir nevi tek farkı ise aş otu yani bizim bildiğimiz adı ile kişnişin olması. Van’dan seçtiğimiz pilav ise bulgur ve çiriş otundan yapılıyor. Yanına en güzel uyum ise et yemeğinden olur dedik ve Bitlis’in Büryan kebabını yakıştırdık. Büryan kebabının özelliği ise kuzu gerdan etinden yapılıp, yavaş yavaş eti pişirmekten geliyor. Yemeklerimizin yanına birde sarımsaklı bir cacık yaptığımızda lezzetli ve tadı damağınızdan gitmeyecek bir iftar menüsü ile soframız hazır.

Hem Etli Hem de Zeytinyağlı Yemekleri İle Öne Çıkan Ege yemekleri ile iftar menüleri

Ramazan ayında iftar menüsü denildiğinde önerilen hafif yiyecekler tüketilmesi. Ege mutfağı denilince akla ilk gelen zeytinyağlı hafif yemekler olsa da biz iftar menülerimizi meşhur yemekleri ile hazırladık. Kütahya’nın tekke çorbası, Bodrum’un çökertme kebabı ve İzmir lokması ile hazırlanmış bir iftar menüsü. Çorba pratik ve hafif bir lezzet; ana yemeğimiz ise patates, yoğurt ve etin mükemmel üçlemesi olarak menümüzde yerini alıyor. Çökertme kebabı ben kebap sevmem diyenlerin bile bir şans verdiği ince dilimlenmiş patatesler, yoğurt ve et ile yapılmış enfes lezzet. Yemek olarak sade bir menü belirlediğimiz iftar menüsünde tatlıyı da yine yöreye ait İzmir lokma ve çay ile sonlandırabiliriz.

Güneydoğu Anadolu’nun Bayram Ettiren Yemeklerinden İftar Menüleri

Gaziantep’in Yuvalama çorbası, Urfa’nın üzlemeli pilavı ve künefe ile hazırlanan harika bir iftar menüsü fikrine de dersiniz? Yuvalama çorbası, içinde nohut tanesi büyüklüğünde kıyma ile pirinçten yapılan küçük köfteler ve yoğurdun terbiyelenmesi ile hazırlanan Gaziantep’ in leziz çorbası. Şanlıurfa’dan seçtiğimiz üzlemeli pilav ise pirinç, nohut, kuşbaşı et ve pekmezden yapılıyor. Güneydoğu yöresinin yemekleri biraz ağır ve yapımı zahmetli olduğundan iki çeşit yemek ve salata ile menümüzü hazırladık. Yemekten sonra çay keyfi yaparken; Hatay’ın meşhur tatlısı künefeyi unutmamalı.

Karadeniz mutfağından bahsetmesek olmazdı, Karadeniz İftar menüsü

Karadeniz bölgesi yöresel yemekleri ile ünlü bir bölgemiz ve herkes tarafından bilinen lezzetleri sahip. Karadeniz mutfağı genel itibariyle Ramazan ayı için ağır yemekler olarak kabul edilen çeşitliliğe sahip. Bu yüzden iftar menüsünü az çeşit ile doyurucu menü olarak ayarladık. Ordu’nun karalahana çorbası, Trabzon’un hamsili pilavı ve hamsi köy sütlacı ile hazırlanan bir menü ile misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Karalahana, barbunya ve mısır gibi malzemelerden yapılan çorba yanına taze mi taze hamsi ile yapılmış bir hamsili pilav ne güzel de yakışır.

İç Anadolu’nun lezzetlerini yazmadan iftar menüleri olmazsa olmaz

Türkler için önem taşıyan yemek kültürünün en yoğun yaşandığı yerlerden biri hatta belki birincisi İç Anadolu Bölgesidir. Kent merkezlerinde olmasa dahi köy yerlerinde hala yemek kültürlerimiz korunarak nesilden nesle aktarılmakta. Geniş bir coğrafi alan olan İç Anadolu bölgesi herkes tarafından aşina olunan yemeklere sahip. İftar menüsünde Ankara tavası, kayseri mantısı, yağlama, yoğurt çorbası, arabaşı ve madımak ile birçok çeşitliliğe yer verilebilir. Biz menümüzü yöresel tatların olabileceği şekilde sizler için belirledik. Kırşehir’in yoğurt çorbası ve Ankara tava ile oluşturduğumuz menüye tatlı olarak Beypazarı’nın kağıt baklavası Ramazan ayında midemizi bayram ettirecek bir iftar menüsü olacaktır.

Ramazan ayının gelişiyle siz değerli ziyaretçilerimize Ankara iftar mekanları 2019, İstanbul iftar mekanları, iftar menüleri gibi güncel konularda da bilgi sunduğumuz blog sitemizden ayrıca seyahat fikirleri, uçak yolculuğu ve uçak bileti kuralları gibi birçok bilgiyi ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Ayrıca Rotaradar sitemizi uygun fiyata uçak bileti bulmak için günün her saati ziyaret edebilir ve hem yurt içi hem de yurt dışı ucuza uçak biletlerine zorlanmadan ve zahmetsizce sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

0