İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere Gezi Rehberi, ülke hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız ve edindiğiniz bilgiler doğrultusunda seyahatinizi planlayabilmeniz için oluşturulmuş bir rehberdir. Siz de bu rehber sayesinde ülkenin konumu, kullandığı para birimi, şehirleri, mutfağı gibi konular hakkında bilgi edinebilirsiniz. Edindiğiniz bu bilgiler ve sunduğumuz önerileri dikkate alarak güzel bir İngiltere tatili planlayabilirsiniz.

İngiltere tarihi incelendiğinde ülkeye ilk yerleşen insanların Keltler olduğu görülmektedir. Keltlerin yerleşiminden sonra Romalılar, Avrupa’ya egemen olduğu dönemlerde batı Avrupa topraklarını işgal ederken İngiltere topraklarını da işgal edip buraya Britanya adını vermişlerdir.

Ülke coğrafyasındaki Roma hakimiyeti 4.yüzyıl boyunca sürmüştür. Bunun sonrasında İngiltere topraklarına Anglus ve Sakson halklarının karışımından oluşan Angolosakson akınları başlamıştır. Angolosaksonların akınları sonrası ülkede bulunan keltler kuzeye ve batıya doğru göç etmeye başlamışlardır.

6. ve 7. Yüzyıllarda Angolosaksonlar bu bölgede küçük rahip krallıklar kurmaya başlamış ve 8.yüzyılda ise bu coğrafyada yaşayan insanlar Roma imparatorluğu ve İrlanda’nın etkisi altında kalarak Hristiyanlığı kabul etmişlerdir. Orta çağda diğer devletlerle savaşan ve onları da hakimiyeti altına alan Britanya, 19.ve 20. Yüzyıllarda çözülmeye başlamıştır.

20.yüzyılda büyük bir imparatorluk haline gelen Britanya, Hindistan, Orta Doğu, Avusturalya ve Kuzey Amerika gibi toprakları da hakimiyeti altına almıştır. 20.yüzyılda Britanya İmparatorluğu yavaş yavaş çözülmeye başlamıştır. 1922 yılında İrlanda Britanya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır. 1947 yılında Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler bağımsız olurken 1948 yılında da Filistin bağımsızlığını kazanmıştır.

Avrupa Birliğinin en önemli ülkelerinden birisi olan İngiltere günümüzde eski sömürge devletleri ile kurduğu İngiliz Milletler Topluluğunda ekonomik ve siyasi iş birliği yapmaya devam etmektedir.

İngiltere Bayrağı

İngiltere Gezi Rehberi içinde bulunan İngiltere Hakkında Bilinmesi Gerekenler bölümünden ülke hakkındaki en genel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bölümün altında verdiğimiz detaylı bilgiler ile de seyahatinizi daha kolay bir şekilde planlayabilir ve İngiltere seyahatinizi eşsiz bir deneyime çevirebilirsiniz.

İngiltere’nin BaşkentiLondra
İngiltere’nin Nüfusu55,98 Milyon
İngiltere’nin Para BirimiSterlin
İngiltere’nin İklimiIlıman Deniz İklimi
İngiltere’nin Ana Diliİngilizce
İngiltere’nin Telefon Kodu+44
 • İngiltere’nin telefon kodu +44’dür.
 • İngiltere’nin para birimi Sterlin’dir.
 • İngiltere’nin Resmi dili İngilizce’dir.
 • İngiltere ve Türkiye arasında 3 saat yerel saat farkı vardır. İngiltere’nin saati Türkiye’ye göre daha geridir.
 • İngiltere’de yaşayan ve 100 yaşını aşan kişilere Kraliçe tarafından özel bir tebrik kartı gönderilmektedir. Ülkede yapılan bu gelenek 1017 yılında Kral George döneminde başlamıştır.
 • İngiltere’ye seyahat ettiğinizde ülkenin farklı bölümlerinde farklı aksanlarla İngilizce konuşulduğunu görebilirsiniz. Ülkede her 40 kilometrede bir aksan farklılığı oluşmaktadır. Bu aksanların bazılarını anlamak o kadar zordur ki çoğu İngiliz bile bu aksanları anlamakta güçlük çekebilir.
 • İngilizcenin resmi dil olarak kabul edildiği ülkelerden birisi de Nijerya’dır. Nijerya nüfusu İngiltere’den daha fazla olduğu için ülkede İngilizce konuşan insan sayısı İngiltere’dekinden fazladır.
 • İngiltere’den birisine mektup göndermek istiyorsanız pulu nasıl yapıştırdığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Yapıştıracağınız pulun üzerinde kraliçenin resmi varsa bu pulu ters yapıştırmak vatana ihanet olarak anlaşılacaktır.
 • İngiltere kraliçesi resmi olarak Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda’nın yanı sıra 15 farklı ülkenin de devlet başkanıdır. Bu devletler göz önünde bulundurulduğunda İngiltere Kraliçesi’nin dünyadaki tüm toprakların 1/6’sına sahip olduğunu söylemek mümkündür.
 • İngiltere’de meclis binasında ölmek suç olarak kabul edilmektedir.
 • İngiltere Kraliçesinin bir pasaportu yoktur. Krallıkta tüm pasaportlar kraliçe adına verildiği için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
 • Bir İngiliz kadını yaşadığı dönem boyunca 150 tane değişik saç modeli denemektedir.
 • İngilterede trafik akışı soldan sağlanmaktadır. Bunun nedeni ise papanın 1300’lü yıllarda verdiği emre dayanmaktadır.

İngiltere gezi rehberinde yer alan İngiltere Nerede bölümünden sizler de ülkenin coğrafi konumu ve komşuları ile ilgili bilgiler alabilirsiniz.

İngiltere Avrupa’nın batısında bulunan bir ada ülkesidir. Ülkenin bulunduğu ada Büyük Britanya Adasıdır. İngiltere toprakları büyük Britanya adasının merkezini ve güneyindeki üçte ikisini kaplamaktadır. Ülkenin kuzey komşusu İskoçya batı komşusu ise Galler’dir. Avrupa’ya en yakın ülke konumunda olan İngiltere’nin Fransa’dan ayrıldığı deniz Manş Denizidir. Bu denizin en dar kısmından ise Fransa ile arasında 52 kilometre olduğu bilinmektedir.

İngiltere’nin para birimi İngiliz Sterlini’dir. İngiliz Sterlini, İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya gibi ülkeler tarafından da kullanılmaktadır. İngiliz Sterlininin uluslararası alandaki kodu GBP’dir. GBP, Great Britain Pound anlamına gelmektedir. İngiliz Sterlini 100 pence birimine bölünen bir para birimidir. İngiliz Sterlini içerisinde 12 adet madeni ve 6 adet de kâğıt para bulunur.
İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere’nin Şehirleri arasında bulunan Londra ülkenin başkentidir. Ülkenin en turistik şehirleri ise Liverpool, Birmingham, Manchester, Leeds, Bristol, Nottingham ve Stratfor-upon-Avon’dur. Londra’da dahil olmak üzere ülkenin şehirleri farklı özellikleriyle ön plandadır.

İngiltere’nin en büyük şehri Londra’dır. Yapılan nüfus sayımlarına göre ülkede en çok insanın yaşadığı Londra’da 9 milyonu aşkın kişi yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğunda ülkenin en kalabalık ikinci şehir olan Birmingham’da ise 3 milyonu aşkın insan yaşamaktadır. Greater Manchester, İngiltere’nin en kalabalık üçüncü şehridir. Burada ise 2,8 milyonu aşkın insan yaşamaktadır.

İngiltere Gezi Rehberi

Londra

İngiltere’nin başkenti olan en kalabalık şehridir. Büyük Britanya adasının güneydoğusunda yer alan Londra, ülkenin sanat, ticareti eğlence, sağlık, moda, medya, eğitim, araştırma ve turizm merkezidir. Dünya’nın en büyük finans merkezleri arasında yer alan Londra dünyadaki en büyük beşinci büyük şehirdir. Öne çıktığı alanların yanı sıra Londra, bir kültür başkenti olarak da kabul edilmektedir.

liverpool

Liverpool

Birleşik Krallığın önemli şehirlerinden birisi de Liverpool’dur. 1207 yılında belediye olarak kurulan Liverpool, 1880 yılında kraliyetin aldığı bir karar ile şehir olma statüne erişmiştir. 500 bine yakın insanın yaladığı Liverpool, spor kulüpleri ile isim yapmıştır. İngiltere Prömiyer linginde yer alan Everton FC ve Liverpool FC spor kulüpleri Liverpool’da bulunmaktadır.

manchester

Manchester

İngiltere’nin önemli bir başka şehri de Manchester’dır. Ülkenin Kuzey- batı bölgesinde bulunan şehirde yaklaşık 600 bin kişi yaşamaktadır. Yaşayan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda ülkenin en kalabalık şehri olan Manchester’da, mimari, kültür, medya, mühendislik, spor ve bilimsel çalışmalar ile öne plana çıkan bir şehirdir.

cambridge

Cambridge

İngiltere’nin eğitim ile ön plana çıkan şehri Cambridge’de bulunan Cambridge üniversitesi dünyanın en iyi 5 üniversitesinden birisidir. Londra’nın kuzeyinde bulunan Cambridge, eğitimin yanı sıra sağlık alanında da İngiltere’nin en önemli şehirlerinden birisidir.

İngiltere’de konuşulan diller arasında bulunan İngilizce, İngiltere’nin resmi dilidir. Ülkede en çok konuşulan ikinci yabancı dil ise Lehçedir. 2011 yılında yapılan bir araştırma sonrasında ülkede yaşayan ve ana dili İngilizce olmayan kişi sayısının İngiltere nüfusuna oranı %8 olarak belirlenmiştir. İngiltere’nin ana dili olan İngilizce dünyanın birçok yerindeki insan tarafından bilinmekte ve konuşulmaktadır. İrlanda, Kanada, Avusturalya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin de ana dili olan İngilizce dünyanın küresel dili olarak tanımlanmaktadır.  Bu ülkelerin yanı sıra İngilizce 54 farklı ülkede de resmi dil özelliğindedir. 1,8 milyarı aşkın insan tarafından konuşulan İngilizce, dünya dili olarak tanımlanmaktadır.

İngiltere Gezi Rehberi
İngiltere’de Dini İnançlar arasında en yaygın olan inanış Hristiyanlıktır. Roma İmparatorluğu ve İrlanda’nın etkisiyle 7.yüzyılın sonlarında Hristiyanlığı kabul eden Anglosakson coğrafyasında günümüzde hala Hristiyanlık en çok inanılan dindir. İngiltere nüfusunun yaklaşık %60’ı Hristiyanlığa inanmaktadır.  Ülkede yaşayan her 4 kişiden 1’i herhangi bir dine inanmamaktadır. Bu oran göz önünde bulundurulduğuna İngiltere nüfusunun %25’i için ateist veya deist nüfus olarak tanımlamak mümkündür. Ateizm ve Deizmden sonra ülkede en yaygın olan dini inanç ise Müslümanlıktır. Nüfusun yaklaşık %15’i Müslümanlığa inanmaktadır. Bu dinlerin ve inanışların yanı sıra ülkede Hinduizm, Budizm, Judaizm gibi inançlardan da insanların yaşadığını söylemek mümkündür.
İngiltere Tarihi

İngiltere Gezi Rehberi içinde yer alan İngiltere’ye Ne Zaman Gidilmelidir bölümünü inceleyerek sen de İngiltere’nin Hava Durumu ve İklimi hakkında bilgi alabilirsin. Burada yer alan bilgileri göz önünde bulundurarak İngiltere seyahatini daha kolay bir şekilde planlayabilir ve ülkeyi keşfetmenin tadına varabilirsiniz.

Britanya Adası üzerinde kurulu bir ülke olan İngiltere bir ada ülkesi olmasından dolayı okyanus ikliminin etkisi altındadır. Ilıman- nemli okyanus ikliminin görüldüğü ülkede her mevsimde yağışa rastlanabilmektedir. Ülkenin batı bölümü doğu bölümüne oranla daha fazla yağış almaktadır. Genellikle ülkedeki yağışlar eylül ayında başlayarak ocak ayında maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Yağışların kış aylarında artış göstermesi ülke trafiğini de olumsuz etkilemektedir. Genellikle kış aylarında İngiltere’de sıcaklıkla 0 derecenin altına düşmektedir. Bu mevsimde ise ortalama sıcaklıklar 4 derece civarındadır.

İngiltere’de yaz aylarında sıcaklıklar artmaktadır. Bu mevsimde ülkenin en sıcak bölgeleri İngiltere’nin güney bölümü ve iç kesimleridir. Genellikle yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 25 ile 32 derece arasında değişiklik göstermektedir.

İngiltere’de yaşayan insanlar artık mevsim değişikliklerine alışmış olsa da ülkeye turistik amaçla seyahat eden kişiler bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Genellikle hiçbir turist değişen hava koşulları nedeniyle tatilinin kötü geçmesini istemez. İngiltere’ye seyahat edecekseniz seyahat tarihlerinizi yaz aylarında ayarlamanız oldukça mantıklı olacaktır. Çünkü bu mevsimde hava sıcaklıkları normal olacağı için ülkeyi rahatlıkla gezebilirsiniz. Ama unutmadan hangi mevsimde giderseniz gidin yanınızda şemsiye taşımayı unutmayın deriz. Çünkü ülkede her mevsimde yağış görülebilmektedir.

İngiltere Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere gezi rehberi içinde yer alan İngiltere’ye nasıl gidilir bölümünden sizlerde İngiltere Vizesi, İngiltere Konsoloslukları ve İngiltere’ye seyahat hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Edindiğiniz bu bilgileri göz önünde bulundurarak İngiltere seyahatinizi daha kolay bir şekilde planlayabilirsiniz.

İngiltere Vizesi de Amerika Vizesi almak kadar zordur. Avrupa Birliği ülkeleri arasında bulunan İngiltere de ülkeye seyahat edecek olan her kişiden vize istemektedir.

 • İngiltere Vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler İngiltere Vizesi için resmi başvuru sitesi olan internet sitesine girmeli ve bir hesap yaratmalıdır.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra karşınıza çıkacak olan formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Aksi halde yanlış veya eksik doldurulan form nedeniyle İngiltere Vizeniz çıkmayabilir.
 • Başvuru formunu dolduran kişiler sistem üzerinden randevu tarihi seçerek vize ücreti ödemelidir.
 • İngiltere vizesi için başvuru yaptığınızda ücretinizi ödediğine dair ekran görüntüsünü, randevu tarihi sayfasını ve başvuru formunu da kaydedip vize dosyanıza eklemelisiniz. Aksi halde eksik evraklar ile başvuru yapmış sayılırsınız.
 • Bu adımları tamamlayan kişilerin belirttikleri e-mail adresine vize takip numarası yollanmaktadır. Bu numarayı bir yere kaydetmenizi öneririz. Çünkü vize başvurunuzu tamamladıktan sonra takibini de size gönderilen bu takip numarasıyla yapacaksınız.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İki adet Biyometrik fotoğraf
 • Banka hesapları dökümü (6 aylık), maaş bordrosu ve maddi durumu gösteren belgeler
 • Adli sicil kaydı
 • Konaklama ve uçak rezervasyonları
 • Vukuatlı Nüfus Örneği
 • En az 6 ay geçerli olan pasaport
 • Vize Talep Dilekçesi

İngiltere’ye Türkiye’den seyahat edecekseniz eğer ülkemizden yapılan direkt ve aktarmalı uçuşlar ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizden İzmir, İstanbul ve Ankara’dan İngiltere’ye direkt uçuşlar bulunmaktadır. Genellikle bu uçuşların varış noktaları Londra, Manchester ve Birmingham’dır.

İngiltere Mutfağı diğer ülkelerin mutfakları kadar popüler bir mutfak olmasa da ülkede ilk kez deneyebileceğiniz bir sürü yemek çeşidi bulunmakta.  Güneş batmayan ülke olarak anılan İngiltere mutfağının köklü geçmişi de bu dönemlere dayanmaktadır. İngiltere eskiden dünyanın birçok yerinde kolonileri olan bir ülke olduğu için kolonisi veya sömürgesi olan ülkelerin mutfaklarından etkilenmiş ve bu mutfakların etkisiyle kendi mutfağını geliştirmiştir.

 

 • İngiltere’ye seyahat edecek olan kişiler özellikle yemek kültürünün ülkenin her yerinde aynı olmadığını bilmesinde fayda var. Çünkü ülkenin yemek kültürü bölgeler arasında farklılık göstermektedir.
 • İngiltere’de genellikle Hindistan ve Amerika mutfaklarının etkisi daha fazla görülse de Uzak Doğu, İtalya ve Fransa gibi ülkelerinde İngiliz mutfağını etkilediğini söylemek mümkündür.
 • İngiliz mutfağında öğünler oldukça belirgindir. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği menüleri birbirinden oldukça farklıdır. Genellikle kahvaltıya 08.00 civarında başlanır ve akşam yemeği en geç 23:00’ a kadar devam eder.
 • İngiltere dendiğinde herkesin aklına gelen bir başka şey ise 5 çayıdır. 15:00 – 17:00 saatleri arasında çeşitli atıştırmalık ve tatlılarla yapılan bir beş çayı geleneği vardır.

Fish & Chips

Balık ve patates kızartması olarak bildiğimiz bu yemek İngilizler’in en sevdiği yemeklerden birisidir. Genellikle İngiltere’de Fish & Chips yapmak için Morina balığı tercih edilmektedir. Sizler de ülkeye seyahat ettiğinizde Fish & Chips deneyebilirsiniz.

Roast Beef

İngiltere’nin geleneksel yemeklerinden birisi olan Roast Beef, patates, havuç, bezelye gibi sebzeler ile dana, domuz eti veya tavuk etinin fırında pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Ülkeye gittiğinizde kesinlikle denemenizi öneririz.

Sosisli Sandviç

Sandviç dendiğinde herkesin aklına ilk İngiltere gelir, ülkede yaşayan insanlar arasında Sandviç oldukça popüler bir yemektir. İngiltereye gittiğinizde haşlanmış mısır ile servis edilen sosisli sandviçleri deneyebilirsiniz.

İngiltere’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

İngiltere Gezi Rehberi içinde bulunan İngiltere’den alınacak hediyelik eşyalar bölümünden sizler de sevdiklerinizi için hediyelik önerileri bulabilirsiniz.

İngiltere’ye giden çoğu turist hediyelik eşya olarak öncelikle İngiltere Bayrağı desenli eşyaları tercih etmektedir. Ülkenin her yerinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarında Union Jack adı verilen bayrak deseniyle yapılmış birçok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.

İngiltere’de bulunan antika ve ikince el eşya dükkanlarında kitap, plak gibi nesneleri de hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz.

0