İskoçya Gezi Rehberi içerisinde yer alan İskoçya Mutfağı adlı bölümü inceleyerek sizler de İskoçlar’ın yemeklerini keşfedin. Bu bölümde paylaştığımız bilgiler sayesinde aklınızda bulunan İskoçya’da ne yenir ne içilir sorusuna yanıt bulun ve ülkeye seyahat ettiğinizde birbirinden farklı İskoç yemeklerini deneme fırsatı yakalayın. İskoçya dendiğinde herkesin aklına ilk olarak İngiltere gelse de bu iki ülkenin mutfaklarında birbirinden farklı ürünler bulunmaktadır. İskoçların yemekleri genellikle daha çok kendine özgüdür. Bu da ülke mutfağının dünya mutfakları arasında yerini almasına olanak sağlamıştır. 
  1. Haggis (Sakatat Yahnisi)
İskoçyalıların geleneksel yemeklerinden birisidir. Haggis, ince ince kıyılan koyun kalbi, akciğer, karaciğer ve soğan ile baharat, tuz, et suyu, yulaf unu gibi ürünlerin birkaç saat boyunda koyun midesinde haşlanmasıyla yapılan bir yemek türüdür. İskoçya’ya gittiğinizde bu yemeğin genellikle neeps tatties adı verilen bir yemekle beraber servis edildiğini görebilirsiniz. Haggis yerken göreceğiniz başka bir şey ise yanında kesinlikle turp ve patates getirildiğidir.
  1. İskoç Somonu
İskoçların en ünlü balıklarından birisi olan İskoç Somunu, dünyanın neresine giderseniz gidin bulabileceğiniz bir balık türüdür. İskoç Somonu genellikle tuzlanarak bekletilen balıkların, yoğun bir ısıda pişirilmesiyle yapılıyor. Ülkede genellikle İskoç somonu yeşillik, limon ve salata gibi yan ürünler ile servis ediliyor.
  1. İskoç viskisi
İskoçya dendiğinde herkesin aklına ilk gelen şey tabi ki de viski. Ülkeye gittiğinizde İskoçların yemekte veya tek başına viski içtiğini görebilirsiniz. İskoç kültürünün en önemli unsurlarından birisi olan viskileri sizler de kesinlikle denemelisiniz.
0