ispanyanın şehirleri barcelona

İspanya Gezi Rehberi içerisinde bulunan birçok bölüm seyahatinizi daha kolay planlamanıza olanak sağlayacak. Siz de gezi rehberi incelemenizi yapabilir ve ülkeyi daha yakından tanıyarak seyahatinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İspanya Tarihi incelendiğinde ülkedeki yerleşimlerin tarih öncesi devirlere kadar uzandığını görebilirsiniz. Ülke topraklarında yaşayan ilk insan uygarlıkları günümüz tarihinden 35 bin yıl öncesine uzanmaktadır. Bu dönemlerdeİspanya coğrafyasında yaşayan topluluklar Keltler, Fenikeliler ve Yunanlardır. Tarih sahnesi üzerinde sürekli bu uygarlıklar tarafından istilaya uğrayanİspanya topraklarında M.Ö 2.yüzyılda İspanya Roma Cumhuriyeti kurulmuştur.

 M.S 400’lü yıllarda ülke topraklarının büyük kısmının Vizgotların eline geçtiği bilinmektedir. Ortaçağ tarihine bakıldığında ülke topraklarında büyük çatışmalar ve anlaşmazlıklar olduğunu söylemek mümkündür. Fakat bu anlaşmazlıklar ülkenin Avrupa’daki en eski milletlerden birisi olmasını etkilememiştir.
 
 
İspanya Gezi Rehberi

İspanya Bayrağı

İspanya Gezi Rehberi içerisinde bulunan İspanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler bölümü ülkeye seyahat edecek olan kişilerin ülke hakkındaki en genel bilgileri öğrenebileceği bir bölümdür.

 
İspanya’nın BaşkentiMadrid
İspanya’nın Nüfusu46,72 milyon
İspanya’nın Para BirimiEuro
İspanya’nın İklimiKarma İklim
İspanya’nın Ana Diliİspanyolca
İspanya’nın Telefon Kodu+34

İspanya Gezi Rehberi içerisinde yer alan İspanya Nerede bölümü ülkeye seyahat edecek olan kişilerin İspanya’nın konumu hakkında bilgi olmasını sağlayacak. Bunun yanı sıra bu bölümden İspanya’ya komşu olan ülkeleri de öğrenebileceksiniz.

İspanya, Avrupa’nın güneybatısında yer alan bir ülkedir. İber yarımadası üzerinde kurulu olan ülkenin Güney ve Doğu bölümlerinden Akdeniz’e, Kuzey bölümünden ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır.

İspanya’nın para birimi 1869 yılından 2002 yılına kadar Peseta’dır. Uluslararası kodu ESP olan Peseta, 100 centimostan oluşan bir para birimiydi. İspanya 2002 yılında para birimi olarak EURO’ya geçmiştir. Euro’nun uluslararası kodu EUR’dur.

 

İspanya’nın şehirleri arasında bulunan Madrid ülkenin başkentidir. İspanya 17 özerk bölgeye ve 2 özerk şehre ayrılan bir ülkedir. İspanya genelinde 50tane şehir bulunmaktadır.

Madrid

ispanyanın şehirleri

İspanya nüfusunun 3,2 milyonu Madrid’de yaşamaktadır. Kültür ve Sanat merkezi olan Madrid, dünyanın önemli illeri arasındadır. Şehir, yaşayan inşan sayısı bakımından Avrupa’nın 5. En kalabalık şehridir.

Barselona

ispanyanın şehirleri barcelona

Barselona’da yaşayan insan sayısı 1,6 milyondur. İspanya’nın en kalabalık 2. Şehri olan Barselona, İspanya açısından oldukça önemli bir şehirdir. İspanya’nın Akdeniz kıyısında bulunan şehir ülkenin en önemli limanı ve ticaret merkezi konumundadır.

Sevilla

İspanya nüfusunun 700.000’i Sevilla’da yaşamaktadır. İspanya’nın güneybatısında bulunan Sevilla, Endülüs Özerk bölgesinin içindedir. Sevilla, sanat ve kültürle bilinen bir şehir olmanın yanı sıra bir ekonomi merkezi olarak da bilinmektedir. 

Valensiya

ispanyanın şehirleri

İspanya nüfusunun 807.000’i Valensiya’da yaşamaktadır. Ülkenin en kalabalık 3. Şehri olan Valensiya, ülkenin en büyük endüstri merkezlerinden birisidir. Valensiya ilk olarak Romalılar tarafından kurulmuştur.

İspanya’da konuşulan diller arasında bulunan İspanyolca ülkenin resmi dilidir. İspanya çok kültürlü yapıya sahip olan bir ülke olduğu için ülkenin farklı bölgelerinde farklı diller konuşulmaktadır. Baskça, Katalanca ve Galiçyaca gibi diller ülkede konuşulan azınlık dillerdir.

İspanya’ya Nasıl Gidilir?

İspanya’da Dini inançlar arasında en çok inanılan din Hristiyanlıktır. İspanya’da yaşayan Hristiyanların %70’i Katoliktir.

İspanya her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir Avrupa ülkesidir. Ülke genelinde gitmek istediğiniz bölgeye göre hava durumu farklılık gösterecektir. İspanya’da AkdenizOkyanusal– KıtasalAtlantik ve Dağ iklimleri görülmektedir. Ülkeye seyahat eden kişiler İspanya’ya gitmek için genelliklebahar ve yaz aylarını tercih etmektedir.

 
İspanya Gezi Rehberi

İspanya, Avrupa Birliğine üye olan bir ülke olduğu için Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz ülkeye gitmek için Schengen Vizesine başvurmanız gerekmektedir.Schengen vizesi başvurularınızı İspanya Konsoloslukları ve vize merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. 

İspanya’ya karayolu, havayolu ve denizyolu ulaşım seçeneklerinden birini seçerek seyahat edebilirsiniz. Ülkemizden genellikle İspanya’ya giden kişilerin en çok tercih ettiği ulaşım yöntemi havayoludur.  Ülkemizden İspanya’ya genellikle İstanbul ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. 

İspanya’da Ne Yenir Ne İçilir?

İspanya’da ne yenir - paella

İspanya’da ne yenir konusunu kısaca özetleyecek olursak, kahvaltıda kahve ve ekmek olmazsa olmazları olup reçeller, füme balık, Tortilla patata ismini verdikleri patatesli omlet ve peynir tüketirler.

Tapas

Tapas’ı minik İspanyol kanepeleri diye açıklayabiliriz. Bu minik kanepelerin oldukça çok çeşidi yapılmakta İspanya da ağız zevkinize uygun çeşitlerini mutlaka denemelisiniz.

Gazpacho

İspanya’nın Endülüs döneminden günümüze kadar gelen çorbasının adıdır. Domates, sirke, zeytinyağı, sebze ve katı yumurta ile yapılan çorba; kıtır ekmek ile servis edilmektedir.

Tortilla

 kahvaltılarının vazgeçilmeziTortilla yer almaktadır. İnce dilimlenmiş patateslerin üzerine yumurta kırılarak yapılan Tortilla İspanya’da soğuk olarak servis edilmektedir.

İspanya Gezi Rehberi

İspanya’ya seyahat eden kişiler genellikle ülkenin ön planda olduğu Boğa güreşlerini temsil eden objeleri satın almaktadır. Bunun yanı sıra İspanya takımlarının çoğu dünya genelinde meşhur olan takımlar olduğu için bu takımlara ait olan formaları, atkıları ve bereleri hediyelik eşya olarak tercih edebilirsiniz.

0