29 Ekim’de birinci etabı hizmete girecek olan 3. Havalimanı’nın ismi hala büyük bir merak konusu. Bunun yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı Kodu yakın zamanda seyahat edecek olan yolcuların yine sıklıkla sorguladığı konulardan biri. Peki İstanbul 3. Havalimanı Kodu ne olacak?

Havaalanları seyahatlerimiz sırasında gerek varış noktası olarak gerekse aktarma için uğradığımız ve belli bir süre vakit geçirdiğimiz uğrak yerleri olarak hayatımızdaki yerlerini almışlardır. Gerek filmlerden gerekse kendi yaşadıklarımızdan havaalanlarının dükkanlarını, kafelerini, bekleme salonlarını çok yakından tanırız. Peki ya bu havaalanlarındaki düzenlemeler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Mesela her havaalanının mutlaka IATA ve ICAO kodu olması gerekliliğini biliyor muydunuz?

1903 senesinde gökyüzünde ilk uçağın süzüldüğü zamanlarda havaalanı kodlarına hiç ihtiyaç olmayabilirdi ama günümüzde globalleşen dünya ve uçak taşımacılığın yaygınlaşması uluslararası standartlarda havalimanlarını kodlama gerekliliği doğurdu. Peki bu kodları kim neden veriyor?

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) havacılık mevzuatını farklı ülkeler ve kıtalar arasında garanti altına almak ve standardizasyonunu sağlamak için; havayollarının uçuş planlarını hazırlarken kullandıkları dört harften oluşan kodları belirliyor. Bu sistemde ilk harf havalımanının bulunduğu kıtayı; ikinci harf ülkeyi; kalan iki harf ise havalımanının kendisini ifade etmektedir. Örneğin İstanbul Atatürk Havaalanının kodu LTBA’dır.  Burada ‘L’ Güney Avrupa’yı, ‘T’ Türkiye’yi, ‘BA’ ise İstanbul Atatürk Havalimanı’nı simgelemektedir. ICAO kodları uçuşa ilişkin teknik konularda; uçuş planlaması ve diğer hava trafik hizmetleri gibi hususlarda rol oynadığından sivil yolcular olarak pek alışık olduğumuz bir kod olmayabilir.

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) ise bize çok daha tanıdık olan üç harfli bir kodlama sistemine sahiptir. IATA kodu genelde havayolu tarifeleri, rezervasyon sistemi, bagaj etiketi gibi birçok ortak noktada karşımıza çıkan genelde daha çok aşina olduğumuz ve birkaç kere aynı havaalanına uçuş yaptıktan sonra ezberleyebildiğimiz bir koddur. Pek çok havaalanında bu kod şehrin ilk üç harfinden oluşmaktadır; IST, ZUR, MIA, MAD gibi. Fakat çok farklı harf seçme sistemleri mevcuttur. Birden fazla şehre hizmet eden havaalanlarında bütün bu şehirlerin baş harfleri ya da bazen şehirlerin eski isimleri kodu oluşturmuştur.

İstanbul 3. Havalimanı Kodu

Gelelim İstanbul’daki yeni havaalanımıza. 31 Aralık 2018’de açılacağı kesinleşen İstanbul 3. Havalimanı ICAO Kodu LTFM olarak belirlendi. Bunun yanında daha aşina olduğumuz IATA kodu ise şuan için ISL. Fakat 31 Aralık 2018’de faaliyete başlayacağı sırada halihazırda Atatürk Havalimanı tarafından kullanılan ve hepimizin bildiği IST IATA kodu bu yeni havaalanımızın olacak. Tabi bu durumda da Atatürk Havaalanının IATA kodu ise bu tarihtan sonra ISL olacak.

IST kodunun yeni havalimanına aktarılması, hem rezervasyon sistemlerine uyum hem de bu kodun  bilinirliği açısından işin tanıtım ve pazarlama yönünde çok önemli bir role sahiptir. Daha önce benzeri kod aktarımları farklı ülkelerde yaşanmıştır (örn. Hong Kong ve Bangkok havalimanları gibi).

İstanbul Yeni Havalima’nı Ne Zaman Faaliyete Başlayacak?

29 Ekim’de tam kapasite olmasa da açılışını gerçekleştirecek Yeni Havaalanımızda bu tarihten sonra Türk Hava Yolları (THY) az da olsa bazı seferlerini oradan gerçekleştirmeye başlayacak. Fakat 31 Aralık 2018 tarihinde tam kapasite açılışı gerçekleşecek Yeni Havaalanımız’dan herkesten önce ilk uçuşunuzu siz gerçekleştirin. Bunun için tek yapmanız gereken rotaradar.com’dan size özel fırsatlarla indirimli biletlerinizi hemen bugün almanız. Çünkü, Rotaradar hayal ettiğinizden bir fazlası.

 

 

0