Atatürk Havalimanı’nın yolcu uçuşlarına kapatılmasının ardından 6 Nisan 2019 itibariyle İstanbul Yeni Havalimanı kullanıma açıldı. İstanbul havalimanının açılması ile konumundan dolayı herkesin merak ettiği soru ‘’İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşım nasıl sağlanır? ‘’olmuştur. İstanbul Yeni Havalimanı ulaşım; metro, taksi, İETT, HAVAIST ve özel araçlarla sağlanabilecek. Metro ile ulaşımın sağlanması için henüz alt yapı hazır değil. Gayrettepe- Yeni Havalimanı metrosunun 2019 yılında, Halkalı-Yeni Havalimanı metrosunun ise 2020 yılı sonunda açılması planlanıyor.

İstanbul Yeni Havaalanına Nasıl Gidilir?

İstanbul Yeni Havalimanı;  Avrupa yakasında Karadeniz kıyısındaki bölgede yer almaktadır. Tayakadın ve Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilen İstanbul Yeni Havalimanı, Çatalca, Göktürk-Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne yakın bir bölgededir.

Asya, Avrupa ve Orta Doğu’nun kesiştiği noktada önemli bir yere sahip olan İstanbul Havalimanı, dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olarak büyük bir uçuş ağının merkezi olma hedefiyle kurulmuştur. İstanbul Yeni Havalimanı ulaşımı şehrin her noktasından birçok ulaşım aracı ile sağlanacaktır. Sırasıyla bu ulaşım yolları yazımızda size yardımcı olmak için anlatılacak.

Havaalanına Özel Araç İle Ulaşım

İstanbul yeni havaalanına Anadolu Yakasından özel aracınız ile gitmeyi planlıyorsanız, en kolay gidebileceğiniz güzergah 3. köprü üzerinden sağlanmakta. Kendi  aracınızla 3. Havalimanına gitmek isteyenler için yeni havaalanı adresi; İmrahor Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi, No:255 34283 Arnavutköy İstanbul’dur. Havalimanın kapalı ve açık otopark olmak üzere toplamda 40 bin araçlık kapasitesi vardır. Otoparklar için belirlenen güncel fiyatlar ise şöyle;

Kapalı otopark ücretleri,

 • 0-1 saat: 21 TL,
 • 1-3 saat: 25 TL,
 • 3-6 saat: 39,50 TL,
 • 6-12 saat: 47 TL,
 • 12-24 saat: 63 TL,
 • Aylık 444 TL.

Açık Otopark Ücretleri,

 • 0-1 saat: 16 TL,
 • 1-3 saat: 19 TL,
 • 3-6 saat: 29 TL,
 • 6-12 saat: 32 TL,
 • 12-24 saat: 44,50 TL,
 • aylık 332 TL.

İstanbul Yeni Havalimanı otopark ücreti engellilere, gazilere ve şehit ailelerine her defasında  15 güne kadar ücretsiz sağlanıyor. Ayrıca İstanbul Yeni Havalimanı içinde çok sayıda oto kiralama ofisi de yer alacak. Ayrıca ulaşımı kolaylaştırmak adına paylaşımlı araç uygulamalarının da faaliyete geçmesi beklenmekte.

İstanbul Yeni Havalimanı  Ulaşım için Taksi Ücretleri

İstanbul yeni havalimanında ilk etapta 660 taksi çalışmaya başladı. Taksi sayısının ihtiyaç dahilinde havalimanı kapasitesine göre ilerleyen süreçte artırılması planlanmakta. Havaalanının şehir merkezine uzak olduğundan taksi ücretleri eski havaalanı ulaşımına oranla biraz daha yüksek. İstanbul’daki taksi fiyatları temel alındığında yaklaşık ödenecek taksi ücretleri ise şöyle:

 • Kadıköy’den  (E-5)  73  km-210 TL, TEM üzerinden gidilirse  67 km- 190 TL
 • Bakırköy’den (E-5) 45 km-120 TL, TEM üzerinden gidilirse 46 km-120 TL
 • Taksim’den (E-5 ) 40 km-110 TL, TEM üzerinden gidilirse 50 km-130 TL
 • Sarıyer’den (E-5) 43 km-120 TL, TEM üzerinden gidilirse 37 km-100 TL
 • Büyükçekmece’den (E-5 ) 57 km- 150 TL, TEM üzerinden gidilirse 60 km-160 TL

İstanbul Havalimanına Toplu Taşıma İle Ulaşım Yolları

İstanbul Yeni Havalimanı’na otobüsle ulaşım için de iki seçeneğiniz var. İster İETT otobüsleri ile isterseniz de doğrudan havalimanı servisi HAVAİST ile gidebilirsiniz. İstanbul yeni havaalanı İETT hatları; Mecidiyeköy, Halkalı ve Atatürk Havalimanı olarak 3 ana hattan oluşmaktadır. Bunlar Yeni Havalimanı-Mecidiyeköy arasında gerçekleşen H2 hattı; Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti ve İhsaniye Kavşağı’ndan havaalanına gelmektedir. Diğer bir hat Halkalı ise Gümrük, 4.Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi’nden Havalimanına ulaşmaktadır. Sonuncu ve en az durağa sahip olan H4 hattı ise Atatürk Havalimanından Bahçeşehir ve Metrokent’ ten geçerek İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşımı sağlıyor.

Peki, HAVAİST nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinden biri olarak İstanbul Havalimanı ulaşım alternatifi olarak karşımıza HAVAİST çıkıyor. HAVAİST, İstanbul Havalimanı’ndan İstanbul içi geliş-gidiş yönlerinde belirli noktalara transfer işlemi yapacak olan yeni bir kuruluş. Yeni havalimanına taşınacak olan yolcular, bindikleri bölgenin havaalanına uzaklıklarına göre ücret ödemesi yaparak HAVAIST kullanabilecekler. HAVAİST’ler İstanbul Yeni Havalimanı’na 20 farklı hatta ve toplamda 150 otobüs ile şehir merkezinden havalimanına ve havaalanından şehir merkezine yolcu taşıyacaklardır.

İstanbul Yeni Havalimanı’na HAVAİST ile ulaşım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmeleri A.Ş.’ye ait HAVAİST otobüsleri İstanbul  Havalimanına yolcu taşıyacak olan otobüslerin genel adıdır. HAVAIST seferleri 20 ayrı hat, 65 durak ve 150 otobüs ile 7/24 hizmet vermeye başlamışdır. HAVAİST mobil uygulamasını Android ve IOS işlemcili cep telefonlarınıza veya tabletlerinize ücretsiz indirebilir ve size en yakın hareket noktasını, hareket saatlerini ve varış sürelerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun dışında yazımızda size güncel duraklar ve ulaşım fiyatları hakkında genel bilgilendirme yapacağız. Ayrıca güncel ulaşım saatlerini ve yolculuk süresini HAVAIST’in web sitesinden de takip edebilirsiniz.

HAVAIST ana durakları; Yenikapı, Sultanahmet, Tüyap, Esenler otogar, Bakırköy, Beşiktaş, Alibeyköy Cep Otogarı, Kadıköy, Pendik, Hacıosman, Sancaktepe, Arnavutköy, Kemerburgaz, Sarıyer, Başakşehir, Bahçeşehir, Mahmutbey Metro, Halkalı, Mecidiyeköy ve Taksim olarak belirlenmiştir. Aşağıdaki görselde ara duraklar ve fiyatlandırmaları yer almaktadır. Ayrıca HAVAIST ile ulaşımlarda nakit para kullanılmamakta olup sadece ISTANBULKART veya kredi kartı kullanılmakta olduğu bilgisini de göz ardı etmeyin.

Uygun fiyata uçak bileti bulmanın adresi olan Rotaradar; İstanbul İftar Mekanları 2019, 23 Haziran bilet değişikliği ve bilet iptali, uçak biletinde fiyat sabitleme nedir ve nasıl yapılır vb. birçok güncel bilgilendirmeyi de blog sayfasından siz değerli seyahat severlere sunuyor. Sitemizi güncel olarak takip ederek birçok faydalı bilgi edinmeniz mümkün.

0