İtalya Gezi Rehberi

İtalya Gezi Rehberi incelemenizi yaparak sizler de ülke hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Gezi Rehberi içerisinde bulunan bilgilerle seyahatinizi daha kolay planlayabilir ve Rotaradar üzerinden uygun fiyatlı uçak bileti satın alabilirsiniz.

İtalya Tarihi incelendiğinde ülkedeki ilk yerleşimlerin ve insan izlerinin İtalik kavimlerin, İtalya’ya gelmesinden önce olduğu bilinmektedir. İtalya’daki ilk insan izleri Yeni Taş Çağı’na aittir.  Bölgedeki mağaralarda bu dönemlere ait resimler bulunmaktadır. İtalya’da M.Ö 8. Ve 7. Yüzyıllarda Yunan Sömürge şehirleri kurulmuştur. Bu şehirlere genellikle Yunanlar yerleşmiştir. Roma İmparatorluğu daha sonraki dönemlerde buraya Magna Graecia adını vermiştir. Magna Graecia Türkçede Büyük Yunanistan anlamına gelmektedir. Bu dönemlerde küçük tarım köylerinden oluşan bu uygarlık zamanla Akdeniz’i çevreleyen bir konuma gelmiştir.

19.Yüzyıl Sonrası İtalya Tarihi

İtalya Tarihi incelendiğinde 19. Yüzyıl sonrasında İtalya’da Fransızetkilerinin görüldüğünü söylemek mümkündür. Bu dönemlerde Fransızlardan önce bölgenin yönetimini sağlayan hanedanlara ülke topraklarının geri verilmesi düşünülüyordu. Bu nedenle bölgede gizli çalışmalar başladı ve birleşmeye yönelik yapılan bu çalışmaları destekleyen birçok kişi oldu.Hanedanlar tarafından yönetilen İtalya, Roma devleti sonrasında ilk kez 20. Ve 21. Yüzyıllarda bir ülke haline geldi. Bu dönemlerde ülkenin gelişiminin temel kaynağında sanayileşme mevcuttu.  Diğer Avrupa devletleriyle aynı anlayış içerisinde yürüyen İtalya bu dönemlerde kendine yeni sömürgeler aramaya başladı.1.Dünya savaşında İtilaf devletleri arasında bulunan İtalya, Anadolu topraklarında Akdeniz ve Ege bölgelerinin büyük bir bölümünü işgal etti fakat savaş esnasında bu bölgelerden çekildi. 

İtalya Gezi Rehberi

İtalya Bayrağı

İtalya Hakkında Bilinmesi Gerekenler bölümü ülkeye seyahat etmeden önce İtalya hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin bilgi edinebileceği bölümdür.  Bu bölüm üzerinden sizlerde İtalya hakkındaki en genel bilgileri öğrenebilir ve seyahatinizi planlamanız için yardımcı bilgilere ulaşabilirsiniz.  

İtalya’nın BaşkentiRoma
İtalya’nın Nüfusu60,59 milyon
İtalya’nın Para BirimiEuro
İtalya’nın İklimiAkdeniz
İtalya’nın Ana Diliİtalyanca
İtalya’nın Telefon Kodu+39

İtalya Nerede diye merak edenler için hazırlanan bu bölümden sizler de ülkenin konumu ve komşu ülkeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. İtalya,Güney Avrupa’dadır. İtalya yarımadası üzerinde kurulu olan ülke Akdeniz’in en büyük iki adası olan Sardinya ve Sicilya adalarına sahiptir. İtalya’nın kuzey bölümünde Alp dağları, Fransa, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Slovenya ülkeleri bulunmaktadır. Bağımsız Avrupa ülkeleri arasında yer alan Vatikan ve San Marino ülkeleri de İtalya sınırları içerisinde yer almaktadır. İtalya’nın kuzey doğusunda Hırvatistan, doğusundaBosna Hersek ve Arnavutluk, güneydoğusunda ise Yunanistanbulunmaktadır. İtalya’nın güneyinde Malta, Tunus ve Libya bulunmaktadır.

İtalya’nın şehirleri arasında olan Roma ülkenin başkentidir. İtalya, idari olarak 20 farklı bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler içerisinde olan 5 bölge, özerk statüye sahip ve bölgedeki sorunları çözmek için yasalar kullanabilen bölgelerdir. Aosta Vadisi, Firuli- Venezia Giulia, Sardinya ve Sicilya bu bölgeler arasında bulunmaktadır. Bu bölgelerin yanı sıra İtalya’da 96 il ve8.047 tane komün bulunmaktadır.

İtalya'nın En Popüler Şehirleri - İtalya Gezi Rehberi

Roma

İtalya’nın başkentidir. 3,7 milyon nüfusun yaşadığı şehir İtalya’nın Lazio bölgesinde bulunmaktadır.

Milano

İtalya’nın en büyük şehridir. İtalya nüfusunun % 9’u bu şehirde yaşamaktadır. Metropolitan bölgeler arasında olan Milano, Lombardiya bölgesinde bulunmaktadır. Avrupa’nın en büyük metropoliten alanıdır.

İtalya Gezi Rehberi

Torino

İtalya nüfusunun 2,2 milyonu Torino’da yaşamaktadır. Piyemonte bölgesinde bulunan Torino’da kültürel faaliyetler bir hayli gelişmiştir. Torino ayrıca sanayinin de çok fazla gelişmiş olduğu bir şehirdir.

İtalya’nın Para Birimi Euro’dur. İtalya’nın para birimi olan Euro’nun kısaltması EUR’dur.

İtalya’da konuşulan diller arasında bulunan İtalyanca ülkenin resmi dilidir. Ülkenin tamamına yakını İtalyanca konuşmaktadır.  İtalyancagenellikle Amerika, Arjantin, Brezilya, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde de sıkça konuşulan bir dildir. Hint- Avrupa dil ailesinin Romen dilleri kolunda yer almaktadır.

İtalya’da Dini İnançlar

İtalya’da dini inançlar arasında en yaygın olarak inanılan dinHristiyanlıktır. Ülkede yaşayan ve Hristiyanlığa inan kişilerin büyük çoğunluğu Roma Katolik Kilisesi’ne bağlıdır. İtalya’da yaşayan insanların %3,7’si İslamiyet’e, %0,2’si budizme be %0,1’de hinduizmeinanmaktadır

İtalya’ya seyahat edecek olan kişilerin seyahatini planlamasında yardımcı olacak İtalya’ya Ne Zaman Gidilir bölümü seyahat tarihinizi seçmenize yardımcı olacak birçok öneriyle dolu. İtalya’ya seyahat edecekseniz eğer ülkede genellikle ılıman ve Akdeniz ikliminin görüldüğünü bilmeniz oldukça önemli. Bu nedenle ilkbahar ve yaz aylarını seyahatiniz için seçebilirsiniz.

Avrupa’nın en çok turiste ev sahipliği yapan ülkelerinden birisi olan İtalya’ya gitmeniz için Schengen Vizesi almanız gerekmektedir

İtalya’ya seyahatiniz esnasında karayoluhavayolu ve denizyoluseçeneklerinden birisini tercih edebilirsiniz.

İtalya’ya ülkemizden direkt uçuşlar bulunmaktadır. Genellikle İstanbul,İzmir ve Ankara’dan yapılan uçuşlarla ülkenin farklı bölgelerine seyahat edebilirsiniz.

İtalyan Mutfağı, Avrupa mutfakları arasında yer alan ve kökeni M.Ö 4.yüzyıllara kadar uzanan bir mutfaktır. Genel olarak İtalya mutfağının siyasi ve toplumsal değişimlere ayak uydurarak geliştiğini söylemek mümkündür. Yunan, Roma, Arap ve Yahudi mutfaklarının etkisinin bir hayli fazla olduğu İtalyan Mutfağının yiyecek ve içecekleri günümüzde her ülkede yerini almıştır.

Tortellini

italya gezi rehberi

İtalyanların vazgeçilmez yemeklerinden birisi olan Tortellini, genellikle içi peynir veya kıyma ile doldurulan bir makarna yemeğidir. Hazırlanması bir hayli kolay olan Tortellini genellikle parmesan peyniriyle servis edilmektedir.

Pizza

italyan mutfağı

İtalyan mutfağının en çok sevilen ve en çok bilinen yiyeceklerinden biripizzadır. pizzanın bin bir türlü çeşidine İtalya’da rastlayabilirsiniz. Genelliklepizza sosu, kaşar, sosis, domates, salam, biber ve zeytin kullanılarak yapılan bu hamur işine, İtalya’nın farklı bölgelerinde farklı malzemeler de eklenmektedir.

Tiramisu

italya gezi rehberi

Tiramisu, kahve, Mascarpone peyniri ve bisküvi kullanılarak yapılan bir tatlı türüdür.

Lazanya

italya gezi rehberi

İtalyan mutfağı dendiğinde herkesin aklına ilk gelen yiyeceklerden birisidir Lazanya. İtalya’da en çok tüketilen yemekler arasında bulunan Lazanya, makarna, başamel sos ve et kullanılarak yapılan bir yemektir.

Spagetti

italya mutfağı

Spagetti, İtalyanların vazgeçemediği yemeklerden birsidir. Özellikle İtalyan mutfağının en temel unsuru olarak bilinen bu yemeğin gideceğiniz bölgeye göre farklı çeşitlerinin olduğunu unutmayın. İtalya’da spagettinin farklı soslar ve malzemeler kullanılarak yapılan binlerce çeşidi olduğu için genellikleİtalyanlar spagetti yemekten asla sıkılmazlar.

İtalya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

İtalya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

İtalya Gezi Rehberinde yer alan İtalya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar bölümü ülkeye seyahat edecek olan kişilerin kolay bir şekilde hediyelik eşya seçmesine olanak sağlamaktadır.

İtalya, ünlü pazarları ve alışveriş yerleri olan bir ülkedir. Ülke genelindeki birçok dükkandan sevdikleriniz için el yapımı hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Fakat el yapımı ürünler seyahat edeceğiniz bölgeye göre değişiklik gösterdiği için İtalya’da nereden ne hediye alınır sorunuza yanıt verecek önerilerimizi sizlerle paylaşacağız.

Floransa – Deri

İtalya’daki toksana bölgesinin başkenti olan Floransa’dan özellikle deri ürünler satın alabilirsiniz. Dünya genelinde yapılan deri üretiminin %35’inin Floransa’da yapıldığını düşünürseniz eğer bu bölgeden alacağınız deri hediyelikler için çok fazla para ödemeyeceğinizi ön görebilirsiniz. Şehirden;

 

  • Deri Kemer
  • Deri Çanta
  • Deri Cüzdan

Satın alabilirsiniz.

Murano – Cam Eşyalar

İtalya’nın adalarından birisi olan Murano’dan cam eşyalar satın alabilirsiniz. Bölgede bulunan birçok dükkanda sevdiklerinizin zevklerine göre camdan yapılmış hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

 

Trentino- Alto

İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunan bölgeler arasında olan Trentino- Alto, ahşap hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir bölgedir. Genellikle bölgede bulunan ormanlık alanlar buradaki halkın ahşapla geçimini sağlamasına fırsat vermiş ve bölgedeki ahşap eşyaların gelişmesine olanak sağlamıştır.

0