Öncelikle ülke hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse İtalya, hem Akdeniz ülkesi olması hem de tarih kokan sokakları ve şehirlerinin romantik dokusuyla seyahat severlerin yurt dışı gezileri için öncelikli sıralarda yer alan ülkelerin başında gelmektedir. Sanatla yaşamın uyum içinde olduğu bu ülke, mekânlarıyla, moda konusunda iddiası ile ve değişik lezzetleri ile Akdeniz ruhunu tamamen hissettirmektedir. 1861 yılında ulusal birliğini sağlamış ve 1948 yılında ise kendini cumhuriyet olarak tanımlamıştır. Birçok şehri ile dikkat çeken İtalya’nın en popüler şehirleri; Milano, Roma, Napoli, Floransa ve Sicilya’dır. Ayrıca içerisinde 2 tane de bağımsız ülke barındırmaktadır. Bunlar; Vatikan ve San Marino’dur. İtalya para birimi olarak 1861 yılından 2002 yılına kadar İtalyan Lireti kullanılmıştır. Daha sonra ise Avrupa birliği antlaşmaları çerçevesinde yerini Euro’ya  bırakmıştır.

İtalya Para Birimi Tarihçesi

Resmi adı Lira İtaliana olan para birimi İtalyan Lirası ve İtalyan Lireti olarak adlandırılmış ve kullanılmıştır. Yaklaşık 150 yıl kullanılan İtalyan para birimi daha sonra yerini Euro’ya bırakmış ve tedavülden 28 Eylül 2002 yılı itibariyle kaldırılmıştır. 2000’li yılların başına kadar kendi para birimini kullanan İtalya daha sonra Avrupa Birliği Ülkeleri ile birlikte 2002 yılında Euro’ya geçmiştir. Bu dönemde 1936 Liret 1 Euro kabul edilmiş ve bu şekilde değişim yapılmıştır. Tedavülden kaldırılan para 10 yıl boyunda İtalya merkez bankası tarafından Euro ile değiştirilmiştir. Bu süre de 2012 yılı itibariyle tamamen sona ermiştir.

İtalya Para Birimi Euro

Halihazırda İtalya para birimi olarak da kullanılan Euro; 1 Ocak 1999’ da yapılan bir anlaşma ile Avrupa birliğinin ortak para birimi olmuştur.  Başlarda sadece finansal ve bankacılık işlemlerinde kullanılan Euro 1 Ocak 2002 itibariyle vatandaşların ceplerine girmeye başlamıştır. Yani 1 Ocak 2002 tarihinde Avrupa Birliğini (AB) oluşturan 15 ülkenin 12’sinde tek para birimi olarak kullanıma çıkarılan Euro böylelikle dünyaya yayılmaya başlamıştır. Böylelikle Almanya’da Mark’ın, Fransa’da Frank’ın, İtalya’da Liret ‘in ve İspanya’da Peseta’nın yerini almıştır. Avusturya, Belçika, Finlandiya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda ve Portekiz de Euro’yu kullanmaya başlayan ilk 12 ülke arasında yer almaktadır.

Euro Para Birimini Kullanan Ülkeler

Günümüzde ise 28 Avrupa Birliği üyesi ülkenin 19 tanesi Euro’yu para birimleri olarak kullanmaktadır. Euro bölgesi ülkeleri; Fransa, Almanya, Belçika, Estonya, Avusturya, Finlandiya, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Yunanistan, İrlanda, Kıbrıs, Letonya, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Slovenya ve Malta’dır. Avrupa Birliğine dahil olmayıp Euro kullanan ülkeler de var olmakla birlikte bunlar; Monako, Vatikan, Karadağ, Kosova ve Andorra’dır. Bu ülkelerin bazıları anlaşma ile Euro kullanmakta bazıları ise herhangi bir anlaşma yapmadan Euro kullanmaktadır. İtalya para birimi Euro 2019 Nisan sonu itibari ile 6.60TL civarında seyretmektedir.

Seyahat severler için ucuza uçak bileti bulmanın adresi olan sitemiz, blog yazılarıyla da en çok merak edilen konulara cevaplar sunmaktadır. Sitemizi düzenli ziyaret ederek hem uçak biletlerinizi ucuza alabilir hem de merak edilen konular hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

WL – WebLinks Directory

Yorumlar
0