İzlanda Gezi Rehberi içerisinde bulunan İzlanda Mutfağı bölümünde İzlanda’da ne yenilir ne içilir sorusuna yanıt bulabilirsin.

İzlanda mutfağı temelinde balıkçılık bulunan bir mutfaktır. Ülkenin hava koşullarından dolayı tarım gelişmediği için İzlanda sebze ve meyve tüketimi yüksek olmayan bir ülkedir. İzlanda mutfağının en ünlü deniz mahsulleri levrek, somon ve ıstakozdur.

İzlanda’da Ne Yenilir Ne İçilir? – İzlanda Mutfağı

 

  • Istakoz çorbası, İzlanda’nın milli yemeği haline gelmiş bir çorbadır. Ülkeye gittiğinizde bu çorbayı kesinlikle yemenizi tavsiye ediyoruz.
  • Hakarl, İzlanda’da zararlı toksinlerden arınması için toprağa gömülen köpekbalığı etinden yapılan bir yiyecektir.
  • Plokkfiskur, ezilmiş balıktan yapılan bu yemek üzerine sos dökülerek sıcak olarak servis edilmektedir. Yemeği yaparken genellikle mezgit balığı kullanılmaktadır.
  • Randalin, İzlanda’nın en meşhur tatlılarından birisidir. Yedi kat kekin arasına çikolata sürülüp dondurulmasıyla yapılmaktadır.
  • Brennivin, İzlanda’da en çok tüketilen şekersiz likördür.

 

İzlanda’da ne yenilir ne içilir bölümünde size ülkenin mutfağıyla ilgili bilgiler verdik. Unutmada, ülkede musluk suyu kullanıldığı için her restoranda su ücretsizdir.

İzlanda hakkında daha fazla bilgi almak için Rotaradar İzlanda Gezi Rehberini inceleyebilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz.

0