Güzel bir sahil kasabası, Akdeniz şehri ve ülkemizin üçüncü büyük şehri İzmir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Bergama, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı başlıcaları arasında gelmektedir. Tarihi geçmişe ve değerlere sahip olan İzmir Hasan Tahsin tarafından Kurtuluş Savaşı’nda ilk kurşunun atıldığı yerdir. İzmir’de ne yapılır, İzmir’de neleri gezebiliriz gibi düşünce içindeyseniz Rotaradar sizin için araştırdı. Seyahat severler için yurtiçi ve yurtdışı seyahat fikirleri de bulabileceğiniz blog sayfamıza bu yazımızda da İzmir denilince aklınıza gelebilecek, görmek isteyeceğiniz neler varsa listemize ekledik.

İzmir Saat Kulesinde Tarihi Gözünüzde Canlandırın

izmir saat kulesi

İzmir Saat Kulesi, Osmanlı Padişahlarından II. Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. Yılını kutlamak amacıyla yapılmıştır. Saat kulesi 1901 yılında baniliğini bir komisyon kurarak İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa yapmıştır.  Dört katlı sekizgen planlı olan yapı 25 metre yüksekliğindedir. Kesme taştan yapılan saat kulesinin platformu mermerdir.

İzmir’de Ne Yapılır Diyorsanız, İzmir Doğal Yaşam Parkında Canlıları Tanımaya Ne Dersiniz?

138 çeşit hayvan bulunan parkta 2600’ün üzerinde canlı yaşamaktadır. Binlerce ağaç ve bitki çeşitliliği de sizlere görsel şölen sunmaktadır. Aradığınız doğal ortam İzmir’de İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda.

İzmir yaşam parkı EAZA’ya 3 Nisan 2011 tarihinde üye oldu.  Peki, EAZA nedir? Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği, canlı türlerinin tükenmesine dikkat çeken bir kuruluştur.

Alaçatı Sokaklarının Renkli Dünyasını Keşfedin

Antikacılar, hediyelik eşya dükkanları ve pazarlar aklınıza gelen birçok şey Alaçatı’da mevcut. Pazarda neler mi var? Tekstil ürünleri, el yapımı reçeller, birçok baharatlar bulunuyor. Sadece bu kadarla yetmez bana deniz kum lazım derseniz Kum Beach, Mocca Beach ve Çark Plajları sizleri bekliyor. Rüzgarı ile ünlü Alaçatı da rüzgar sörfü yapmanızda mümkün. 

İzmir’de Neler Yapılır Diyenlere Fuar Lunaparkında Eğlenceye Eğlence Katma Fırsatı

1974 yılında eğlence kültürü amacıyla kurulan lunapark yaklaşık yarım asırdır İzmirlilere, yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Sıkı güvenlik anlayışı ve kaliteli eğlencesiyle Fuar Lunaparkı sizleri bekliyor.

Kemeraltı Çarşısı’nda Tarihi Yaşayın

Konak Meydanı ve Agora arasında kalan alan Kemeraltı bölgesidir. “Akdeniz’in mücevheri” olarakta bilinen Kemeraltı Çarşısı’nın tarihi 2400 yıl öncesine dayanıyor. Helenistik dönemden beri hizmet veren çarşı Kapalı Çarşı’dan bile tarihi olarak daha geriye gidiyor. Adını ise boydan boya giden ve arasta dı verilen kemerlerden alan çarşıya zamanla birçok mimari ek yapılmış.

Kızlarağası hanı’nda bir kahve molasına ne dersiniz?

Oldukça özgün olan han bu özelliğini İzmir’in ben büyük hanı olmasından alıyor. Buna kitabesine göre 1744 yılında inşa edilmiş olup zamanla birçok hasar almasına rağmen yenileme ve onarım çalışmalarıyla günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Bedesten ilk yapıldığında burada hasırcılar bulunmaktaydı.

Efes’te tarihi yaşamaya var mısın?

Efes

Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına kadar inen Efes Antik Kenti tarihi görmek için mükemmel bir alan. Bölge birçok uygarlık için gözde bir yaşam alanını oluştursa da en görkemli dönemini Büyük İskender ile kurulmuş olan Efes’le geçirir. Efes birçok alana bağlı olan bir liman kentiydi. Bu özelliği onu politik ve ticari olarak geliştirdi.  Birçok uygarlığa ait buluntuları burada görmek mümkün.

Tarihi Asansörden Manzaranın Keyfini Çıkarın

Nesim Levi tarafından 1907 yılında inşa ettirilen asansör Devidas ailesini büyüğünün merdivenlerden çıkarken ayağını kırması nedeniyle yapılmıştır. Asansör Mithat Paşa Caddesi ile Şehit Nihat Bey Caddesi arasındaki geçişleri yayalar için uygun hale getirmiştir.

Atatürk Evi’nde Tarih Canlansın

1875-1880 yılları arasında tüccar Takfor tarafından yaptırılan mimari Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır.  Mimari 1922 yılında terk edilmiş ve devlet hazinesi malı sayılmış. Mustafa Kemal Atatürk İzmir İktisat Kongresi sırasında çalışmalarını buradan yürütmüş. 

Ülkemizin 3. Büyük metropolü İzmir’de ne yapılır diye düşünenler için hazırlamış olduğumuz yazımız umarım sizlere fikir sağlamıştır. Rotaradar sitemiz sayesinde bu güzel kentimize uygun fiyatlı uçak biletleri bulup, gezme imkanınız olduğunu unutmayın 🙂 İyi gezmeler…

0