Katar Gezi Rehberi

Katar Gezi Rehberi içerisinde paylaşılan bilgiler burada daha güzel bir seyahat geçirmenize olanak sağlayacak. Siz de Rotaradar tarafından yaratılan Katar Gezi Rehberini okuyarak ülke hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve burada yapacağınız seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Katar Tarihine bakıldığında ülkenin uzun dönemler boyunca aşiret beylerinin emri altında yönetildiğini söylemek mümkündür. Göçebe yaşayan kabilelerin en çok görüldüğü bir coğrafya olan Katar’da belirli dönemlerde büyük değişimler görülmüştür. Katar’da ilk Türk egemenliği 1852 yılında ve sonrasında kesin olarak tanınan ilk Türk egemenliği ise 1871 yılında görülmüştür.  Muhammed el-Sani tarafından yapılan davet sonrasında bölgede kesin Türk egemenliği başlamıştır. Fakat Türkler burada 1913 yılına kadar kalabilmişlerdir.

Osmanlı’nın Katar’dan çekilmesi sonucunda ülke İngiltere tarafından işgal edilmiştir. 1916 yılında yapılan işgal yaklaşık 45 yıl sürmüştür. Katar 3 Eylül 1971 tarihinde İngiltere hakimiyetinden ayrılarak bağımsız bir devlet haline gelmiştir.

Katar Gezi Rehberi

Katar Bayrağı

Katar Gezi Rehberi içerisinde yer alan Katar Hakkında Bilgiler bölümünden sizler de ülke hakkındaki genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Katar’ın BaşkentiDoha
Katar’ın Nüfusu2,7 Milyon
Katar’ın Para BirimiKatar Riyali
Katar’ın İklimiÇöl İklimi
Katar’ın Ana DiliArapça
Katar Telefon Kodu+974

Katar’ın konumu gereği Arap Yarım adasının doğusunda bulunduğu bilinmektedir. Ülke Bara Körfezi ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Katar’ın kuzeybatısında Bahreyn bulunmaktadır. Katar’ın güneyinde ve batısındaysa Suudi Arabistan yer almaktadır. Katar’ın doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyindeyse İran bulunmaktadır.

Katar’ın konumu gereği dünyanın en çok petrol ve doğal gaz rezervinin bulunduğu konumda yer aldığı bilinmektedir. Bu nedenle artan petrol ve doğalgaz fiyatları düşünüldüğünde dünyanın en zengin ülkesi olarak kabul edilmektedir.

Katar’ın para birimi Katar Riyali ’dir. Katar Riyali ’nin kısaltması ve Katar Riyali ‘nin kodu QAR’dır.

Katar Gezi Rehberi

Katar’ın şehirleri arasında bulunan Doha ülkenin başkentidir. Ülke idari olarak 8 ayrı belediyeye bölünmüştür.

 • Ad Doha
 • Al Rayyan
 • El Şahaniye
 • Umm Salal
 • Al Khor
 • Al Wakrah
 • Al Daayen
 • Al Shamal

Belediyeleridir. Ülkedeki 8 belediye ise 87 bölgeye ayrılmaktadır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu Doha’da yaşamaktadır. Doha ülkenin en küçük yüz ölçümüne sahip kentidir. Ülkenin ikinci en büyük bölgesi Er Reyyan’dır. Nüfusun 456 bini bu bölgede yaşamaktadır.

Katar’da konuşulan diller arasında bulunan Arapça ülkenin ana dilidir. Katar’da konuşulan diller arasında en çok konuşulan ikinci dil ise İngilizcedir. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu İngilizceyi ikinci yabancı dil olarak bilmektedir.

Katar Gezi Rehberi

Katar’da dini inanç olarak en yaygın din İslam dinidir. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu İslamiyet’e inanmaktadır. Katar’da inanç olarak en yaygın ikinci inanış ise Hinduizm inancıdır. Ülke nüfusunun %67’sini Sünni Müslümanlar oluştururken %13’ünü ise Hinduizm’e inanlar oluşturmaktadır. Katar çok göç alan bir ülke olduğu için ülkede her inançtan insanla karşılaşmanız mümkündür.

Katar’ın Şehirleri ve Başkenti

Katar Gezi Rehberi içerisinde yer alan Katar’a Ne Zaman Gidilir? Bölümü ülkeye yapacağınız seyahatinizin tarihine karar vermenize olanak sağlayacak. Katar’a seyahat etmeden önce ülkedeki hava durumu koşullarının normalin üzerinde olduğunu bilmenizde fayda var. Ülkeye seyahat edeceğiniz dönem seyahat nedeninize göre değişecek olsa da ülkeye gitmeden önce bazı şeyleri bilmenizde fayda bulunmaktadır.

 • Katar’da yaz sıcaklıkları aşırı derecede yüksek olduğu için bu dönemlerde seyahat edecekseniz eğer gündüz dışarı çıkmamanızı öneririz. Ülke sıcaklıkları baya yüksek olduğu için baygınlık geçirebilir ve tatilinizi mahvedebilirsiniz.
 • Katar’da kış ayları yaza oranla daha serin geçmektedir. Bu nedenle seyahatiniz için kış ayları en doğru zaman dilimi olacaktır.

Katar seyahatinizi sonbahar ve kış aylarında planlayarak ülkeyi gezmekten keyif alacağınız bir tatil yapabilirsiniz.

Katar Hakkında Bilgiler

Katar’a gitmek için en iyi yöntem havayolu yöntemidir. Ülkemizden Katar’a Ankara ve İstanbul kalkışlı direkt uçuşlar bulunmaktadır. Yapılan uçuşlar ülkedeki tek havaalanı olan ve Doha’da bulunan Hamad İnternational havaalanınadır.

Katar Uçak Bileti alarak seyahat etmek istiyorsanız eğer Qatar Airways, Pegasus ve Türk Hava Yolları firmalarından uçak bileti satın alabilirsiniz. Çünkü bu firmalar Türkiye’den Katar’a en sık sefer düzenleyen firmalardır. Bu firmalardan Katar Uçak Bileti araması yaparak Katar’a nasıl gidilir derdinden kurtulabilirsiniz.

Katar Kültürü İslamiyet inancıyla beraber gelişmiştir. Ülkede Cuma namazı nedeniyle cuma günleri 11.30 ve 12.30 saatleri arasında tüm işletmeler kapalıdır.  Katar’da toplu taşıma çok gelişmediği için ülkede seyahat etmek istiyorsanız eğer araba kiralamanız gerekmektedir.

Katar İslamiyet kuralları çerçevesinde yaşayan bir ülke olduğu için ülkede alkol kullanımı pek gelişmemiştir. Katar’a gittiğinizde alkol tüketmek istiyorsanız eğer 4 ve 5 yıldızlı otellerde barınmanız gerekecektir. Çünkü ülke genelinde QDC market dışında yalnızca buralarda alkol bulunmaktadır. Katar’a turist olarak giden bir kadınsanız eğer ülkede sizin için kıyafet yasağı olmadığını söylememiz de mümkün.

Katar Mutfağı

Katar Gezi Rehberi içerisinde yer alan Katar Mutfağı bölümünden sizler de Katar’da ne yenir ne içilir? Sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Katar Mutfağı, Orta Doğu Mutfakları arasında bulunan bir mutfak olsa da ülkede diğer ülkelerin mutfaklarından da yemekler tüketeceğiniz yerler bulunmaktadır. Çin, İtalyan ve Hint mutfağı da Katar’da oldukça gelişmiştir.

Katar Mutfağı, Arap ve orta doğu mutfaklarından etkilenen ve bu mutfakları da etkileyen bir mutfaktır. Ülkedeki en önemli yiyecekler arasında deniz ürünleri ve hurma bulunmaktadır.

Katar’da Ne Yenilir Ne İçilir?

 

 • Maklube, Kırmızı et veya tavuk eti kullanılarak yapılan bir pilav çeşididir. Genellikle sebze ve salatayla servis edilir.
 • Falafel, Nohut, yeşillik ve baharat kullanılarak yapılan bir yemektir. Köfte biçimine getirilen bu karışım kızartılarak sosla servis edilmektedir.
 • Humus ülkenin en sevilen yemeklerinden birisidir. Nohut, tahin, sarımsak ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılan bir yemektir. Katarlılar tarafından neredeyse her öğünde tüketilebilmektedir.
 • Maftool, deve eti, tavuk eti veya keçi eti kullanılarak yapılmaktadır. Patates, havuç ve nohutla servis edilir.

Katar Gezi Rehberi içerisinde yer alan Katar’dan Alınacak Hediyelikle bölümü ülkeden dönerken hediye olarak ne alsam derdinizi kaldıracak birçok öneriyle dolu.

Katar’dan hediyelik eşya almak isteyenler genellikle ülke genelinde her yerde satılan metal duvar süslerini, parfümleri tercih etmektedir. Ülkede birçok yerde bulunan pamuklu kumaşları, Katar Hurmalarını hediyelik eşya olarak alabilirsiniz.

Katar’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Katar’a seyahat edecek olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahiplerinin Katar Vizesi almalarına gerek yoktur. Umumi pasaportu olan kişiler ise turistik amaçlı yapacakları seyahatleri için Katar Vize başvurusu yapmalıdır. Vize başvurusundan önce otel rezervasyonu yaptırmanız ve vize ücreti olarak 100 Katar Riyali ödemeniz gerekmektedir.

Katar’ın Ankara’da bir büyük elçiliği İstanbul’da ise Başkonsolosluğu bulunmaktadır.

 • Katar Ankara Büyükelçiliği Adresi: Oran, Ferit Recai Ertuğrul Cd. No:6, 06450 Çankaya/Ankara, Türkiye
 • Katar İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Yeniköy Mah., İstinye Mevkii Balbandere Cad., Hilpark Evleri Yolu., Hilpark Suites Sitesi, No:2, 34464, Sarıyer / İSTANBUL
0