Kırgızistan Gezi rehberi sayesinde sizler de Kırgızistan hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve seyahatinizi kolayca planlayabilirsiniz.

Kırgızistan tarihi ile ilgili bilinen en büyük bilgi Kırgız Türklerinin tarihin bilinen en eski Türk kavimlerinden biri olduğudur. Kırgızlar, Orta Asya’da yaşayan en eski milletlerden birisidir. Ülkeyle ilgili ilk belgelere M. Ö 3.yüzyıla ait bulunan Çin belgelerinde rastlanmıştır. Kırgızistan tarihinde sürekli olarak göçebe yaşayan toplumlara rastlanmaktadır.

840’lı yıllarda Uygur Devleti’nin yıkılmasıyla kendi devletlerini kuran Kırgızlar, bulunduğu topraklara Karahanlılar zamanında Müslümanlığı kabul etmişlerdir.

 Kırgızistan, Rusya’ya ilk giren Orta Asyalı toplumlardan birisidir.  Uzun yıllar Sovyetler Birliğinin hakimiyeti altında kalan Kırgızistan 1991 yılında Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan etti.

Kırgızistan Gezi Rehberi

Kırgızistan Bayrağı

Kırgızistan Gezi Rehberi içerisinde yer alan Kırgızistan Hakkında Bilgiler bölümünden sizler de ülke hakkındaki en genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Kırgızistan’ın BaşkentiBişkek
Kırgızistan’ın Nüfusu6,2 Milyon
Kırgızistan’ın Para BirimiKırgızistan Somu
Kırgızistan’ın İklimiKarasal İklim
Kırgızistan’ın Ana DiliKırgızca ve Rusça
Kırgızistan Telefon Kodu+996

Kırgızistan’ın konumu gereği Orta Asya’da bulunan bir Türk devleti olduğu kabul edilmektedir. Kırgızistan’ın herhangi bir denizle kıyısı bulunmamaktadır. 7 bağımsız Türk Devletinden birisi olan Kırgızistan’ın kuzey komşusu Kazakistan’dır. Ülkenin batısında Özbekistan güneybatısında Tacikistan ve doğusunda da Çin yer almaktadır.

Kırgızistan para birimi Kırgızistan Somu’dur. Kırgızistan para birimi olan Kırgızistan Somu’nun kısaltması KGS’dir.

Kırgızistan Gezi Rehberi

Kırgızistan’ın şehirleri içerisinde en önemli şehir Bişkek’tir. Bişkek, ülkenin en çok nüfusuna sahip en büyük şehridir. Kırgızistan’ın en büyük ikinci şehri Oş’dur.  Kırgızistan 8 ile ayrılmış bir ülkedir.

 

 • Bişkek
 • Batken
 • Çuy
 • Calal-Abad
 • Narın
 • Talas
 • Issık-Göl

Kırgızistan’ın şehirleridir. Şehirler ise belediyelere ayrılmaktadır. Her il farklı sayıda ilçeye ayrılmıştır.  Ülkede en çok ilçeye sahip şehirler Çuy ve Calal-Abad’dır.

Kırgızistan’da konuşulan diller arasında olan Kırgızca ülkenin resmi dilidir. Kırgızca resmi dil olarak Eylül 1991 tarihinde ilan edilmiştir. Kırgızca’nın yanı sıra ülkede Rusça da resmi dil konumuna sahiptir.  Ülkede Özbekçe, Türkmence, Kazakça ve Türkçe de konuşulmaktadır.  Kırgızistan’da en çok konuşulan yabancı dil ise İngilizcedir.

Kırgızistan’da dini inanç söz konusu olduğunda ülkede yaşayan nüfusun büyük çoğunluğunun Müslüman olduğunu söylemek mümkündür. Ülke nüfusunun %76’sını Müslümanlar oluşturmaktadır. Kırgızistan’da yaşayan kişilerin %18’i Hristiyanlığa inanırken %2’si ise Budizm’e inanmaktadır. Sovyetler birliğine bağlı olduğu dönemde Ateizm etkisinin de sıkça görüldüğü Kırgızistan’ın %4’ü ateisttir.

Kırgızistan’a Nasıl Gidilir

Kırgızistan Gezi Rehberi içerisinde yer alan Kırgızistan’a Ne Zaman Gidilir? Bölümü ülkeye seyahat etmek isteyen fakat seyahat tarihine karar veremeyen kişilere belirli öneriler sunana bir bölümdür.

Kırgızistan, karasal iklimin hâkim olduğu bir ülkedir. Ülkenin dağ eteklerinde çöl iklimi görülürken yüksek bölgelerindeyse soğuk iklim kuşağı hakimdir. Kırgızistan’da kış ayları çok soğuk geçerken yaz aylarındaysa ülkenin ısınmaya başladığı bilinmektedir.

Kırgızistan’a seyahat edecekseniz eğer ülkedeki hava durumu gideceğiniz bölgeye göre değişiklik gösterebileceği için gitmeden önce hava durumuna bakmanızı öneririz.

Kırgızistan’da turist yoğunluğu kasım ve şubat, haziran ve ağustos ayları arasında oldukça düşüktür. Çünkü bu aylar ülkenin en soğuk ve en sıcak olduğu dönemlerdir. Ülkeye seyahatinizi eylül ve ekim ayları arasında planlamanızı öneririz.

Kırgızistan’a seyahat edecekseniz eğer ülkemizden direkt uçuşların bulunduğunu bilmenizde fayda var. Genellikle İstanbul ve Ankara’dan bulunan direk uçuşlar Bişkek varışlıdır. Fakat ülkemizin başka şehirlerinden Kırgızistan’a seyahat etmek istiyorsanız eğer ülkeye seyahatinizi aktarmalı uçuşlar ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Kırgızistan’da üç tane havaalanı bulunmaktadır. Bişkek, Oş ve Issyk-Kul ülkede havaalanları bulunan kentlerdir. Kırgızistan’a seyahat ederken alacağınız Kırgızistan Uçak Biletini, Türk Hava Yolları ve Pegasus havayollarından seçerek daha uygun fiyatlı bilet bulabilirsiniz. Çünkü bu firmalar ülkeye en sık sefer düzenleyen firmalardır.

Kırgızistan Gezi Rehberi

Kırgızistan kültürü gelişiminde özellikle ülke halkının uzun yıllar boyunca göçebe olarak yaşaması etkili olmuştur. Hayvancılıkla uğraşan Kırgızlar, SSCB döneminde bu yaşam şeklinden koparılmıştır.

Kırgızistan’da hava sıcaklıkları yaz ve kış aylarında değişiklik gösterdiği için ülke halkının yaşadığı yerler de bu dönemde hala değişiklik göstermektedir. Yarı göçebe yaşam tarzına devam eden birçok Kırgız ile karşılaşabilirsiniz.

Kırgızistan’da birçok geleneksel kültür ögesi bulunmaktadır. Örneğin ülke halkından birisi bir kızı kaçırırsa onunla evlenmek zorundadır.  Kırgızistan’da akrabalık bağları da bir hayli gelişmiştir. Hanede zengin bir akraba varsa fakir akrabalarını korumak ve onlara ekonomik anlamda yardım etmek zorundadır. Kırgızistan’da erkekler kendi aralarında kolayca el sıkışabilirken bir kadın ve erkeğin el sıkışması doğru karşılanmaz. Kırgızistan kültüründe ekmek kutsal kabul etilen bir yiyecektir.

Kırgızistan Gezi Rehberi

Kırgızistan Gezi Rehberi içerisinde bulunan ‘’ Kırgızistan Mutfağı’’ bölümü ülkeye gittiğinizde Kırgızistan’da ne yenilir ne içilir derdini unutacağınız önerilerle doludur.

Kırgızistan mutfağı genellikle et ağırlıklı yemeklerden oluşan bir mutfaktır. Yıllarca göçebe olarak yaşamış ve hala yarı göçebe olarak yaşamlarına devam eden Kırgızlar ’ın bu yaşam şekilleri mutfaklarına da yansımıştır. Rusya, Çin, Özbek be Kore mutfaklarından oldukça etkilenmişlerdir.

 Kırgızistan’da Ne Yenilir Ne İçilir?

 • Beş Parmak, Kırgızistan’ın ulusal yemekleri arasında gösterilebilmektedir. Genellikle haşlanan erişte üzerinde koyulan et ve soğan ile servis edilen yemektir. Yemeğin adının elle yenmesinden dolayı geldiği düşünülmektedir.
 • Kırgız Pilavı, genellikle etle yapılan bir yemektir. Kırgızlar bu pilavı yaparken kuzu ya da dana eti koymayı tercih etmektedir. Yiyeceğiniz yere göre içine havuç veya kuru meyve eklenmiş halini de görebilirsiniz.
 • Kuurdak, kuzu eti ve kuyruk yağının kızartılmasıyla yapılan bir yemek türüdür. Genellikle patates ve soğanla beraber servis edilmektedir.
 • Şaşlık, kuzu etinin şişe geçirilip pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Kırgızistan’dan bu yemeği denmeden dönmeyin.

Kırgızistan’a seyahat edecekseniz ve ülkeden eliniz boş dönmek istemiyorsanız Kırgızistan Gezi Rehberi içerisinde yer alan Kırgızistan’dan alınacak hediyelik eşyalar bölümünde önerdiğimiz hediyeler tam da size göre.

Kırgızistan’a seyahat kişiler genellikle ülkeden dönerken deri ürünler satın almayı tercih etmektedir.  Bunun yanı sıra ülkeden dönen insanlar Kırgızistan’a özgü satranç takımlarını da almayı tercih etmektedir.

Kırgızistan’ın Konumu

Kırgızistan’a seyahat edecekseniz eğer ülkeye yapacağınız seyahatleriniz 90 günü aşmadığı sürece Kırgızistan vizesi almanıza gerek yoktur.

Kırgızistan konsoloslukları ülkemizde iki yerde bulunmaktadır. Kırgızistan’ın ülkemizde Ankara’da büyükelçiliği ve İstanbul’da da konsolosluğu bulunmaktadır.

 • Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği Adresi: Turan Güneş Bulvarı 15 Cadde No.21, 06450 Yıldız Oran, Ankara
 • İstanbul Kırgızistan Konsolosluğu Adresi: Gümüşsuyu, Lamartin Cad. Altunay Apt. No:7, 34437 Beyoğlu/Istanbul
0