Kırgızistan Gezi Rehberi içerisinde bulunan Kırgızistan Mutfağı bölümü ülkeye gittiğinizde Kırgızistan’da ne yenilir ne içilir derdini unutacağınız önerilerle doludur.

Kırgızistan mutfağı genellikle et ağırlıklı yemeklerden oluşan bir mutfaktır. Yıllarca göçebe olarak yaşamış ve hala yarı göçebe olarak yaşamlarına devam eden Kırgızlar ’ın bu yaşam şekilleri mutfaklarına da yansımıştır. Rusya, Çin, Özbek be Kore mutfaklarından oldukça etkilenmişlerdir.

 Kırgızistan’da Ne Yenilir Ne İçilir? – Kırgızistan Mutfağı

  • Beş Parmak, Kırgızistan’ın ulusal yemekleri arasında gösterilebilmektedir. Genellikle haşlanan erişte üzerinde koyulan et ve soğan ile servis edilen yemektir. Yemeğin adının elle yenmesinden dolayı geldiği düşünülmektedir.
  • Kırgız Pilavı, genellikle etle yapılan bir yemektir. Kırgızlar bu pilavı yaparken kuzu ya da dana eti koymayı tercih etmektedir. Yiyeceğiniz yere göre içine havuç veya kuru meyve eklenmiş halini de görebilirsiniz.
  • Kuurdak, kuzu eti ve kuyruk yağının kızartılmasıyla yapılan bir yemek türüdür. Genellikle patates ve soğanla beraber servis edilmektedir.
  • Şaşlık, kuzu etinin şişe geçirilip pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Kırgızistan’dan bu yemeği denmeden dönmeyin.
Kırgızistan hakkında daha fazla bilgi almak için Kırgızistan Gezi Rehberini inceleyebilirsiniz.
0