KLM bagaj hakkı, uluslararası ve yurt içi uçak seferlerinde yolcuların seyahat ettiği uçuş sınıfına göre uçağın kabin kısmında veya bagaj kısmında eşya taşımak için elde ettikleri haklardır. Hollandalı hava yolu şirketlerinden olan ve 1919 yılında kurulan KLM Hava yolları; yolcularına uçuş sınıflarına göre bagaj hakkı limitleri vermektedir. Hava yolu firmasının yapmış olduğu düzenlemelerle beraber KLM bagaj hakkı uygulamalarında yolcuların eşya taşıma haklarında ufak değişiklikler yaşanmıştır.

 

KLM Bagaj Hakkı ve Ekonomi Sınıfı Uçuşları

KLM Ekonomi Sınıfında seyahat edecek yolcular Avrupa ve Kıtalararası seyahatlerinde El bagajı ve Check-in bagajı uygulamalarından yararlanabilmektedir. KLM El bagajı politikaları gereğince ekonomi sınıfında seyahat edecek olan yolcular;

 • 1 adet el bagajı hakkından yararlanabilmektedir.
 • El bagajı olarak yanında eşya bulundurmak isteyen yolcuların bagaj boyutları 55x35x25 cm boyutlarını aşmamalıdır.
 • Yolcular istedikleri takdirde el bagajı olarak 1 adet aksesuar taşıma hakkına sahiptir.
 • Yolcuların el bagajı olarak yanlarına alacakları toplam bagaj ağırlığı 12 kilogramı aşmamalıdır.

El bagajı uygulamalarının yanı sıra KLM Havayolları ile seyahat edecek olan yolcular Check-in esnasında kontrollü bagaj hizmetlerinden de yararlanabilmektedir. Kontrollü bagaj uygulamalarında yolcular;

 • 1 adet Check-in bagajı taşıma hakkına sahiptirler.
 • Yolcuların taşıyabileceği bagaj boyutlarının derinlik, genişlik ve uzunluk ölçülerinin 158 cm’yi aşmaması gerekmektedir.
 • Yolcular toplam 23 kg kontrollü bagaj hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

 

KLM Bagaj Hakkı ve Business Class Uçuşları

KLM bagaj hakkı uygulamalarında uçuş sınıfına göre Business Class’ta seyahat edecek olan yolcularına Avrupa ve kıtalararası uçuş seferlerinde el bagajı ve Check-in bagajı taşıma hakkından yararlanma hakkı vermektedir. KLM Business class el bagajı uygulamalarında;

 • Yolcular daha üst bir uçuş sınıfında seyahat ettiği için 2 adet el bagajı hakkı elde etmektedir.
 • Yolcuların el bagajı hizmetlerinden yararlanabileceği çanta veya valizlerinin büyüklüğü 55x35x25 cm boyutlarını aşmamalıdır.
 • Toplamda 18 kilogram el bagajı taşıma hakkına sahip olan Business class yolcuları istedikleri takdirde yanlarında evrak çantası, el çantası veya laptop gibi bir aksesuar taşıma hakkına da sahip olmaktadır.

Check-in esnasında bagaj hakkından yararlanmak isteyen Business class yolcularının 2 adet Check-in bagajı hakkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra KLM bagaj hakkı uygulamalarından yararlanmak isteyen yolcular;

 • Toplamda 158 cm boyutlarını aşmayacak valizleri taşımalıdır.
 • Yolcuların toplam taşıma yükü 32 kilogramdır.

Kurallarına dikkat etmelidir.

 

KLM Bagaj Hakkı Uygulamaları ve Diğer Bagajlar

KLM hava yollarıyla seyahat edecek olan yolcular istedikleri takdirde ölçüleri 300 cm’den ve 32 kilogramdan daha büyük eşyalarını uçakta taşıyabilmektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen yolcular uçak saatinden 48 saat önce bagaj rezervasyonu yapmalı ve ekstra ücret ödemelidir. KLM Müşteri İletişim Merkezi üzerinden yapılacak olan bu rezervasyonda yolcular bagaj boyutları bilgisini iletişim halindeyken vermelidir.

 

KLM bagaj uygulamalarında çocuk bagajı uygulamalarında; çocuğun kiminle ve nerede seyahat edeceği bagaj hakkı için oldukça önemlidir. Çocuklar eğer kendilerine ait koltuklarda oturuyorsa eğer yetişkinler kadar bagaj hakkı elde etmektedir. Eğer 2 yaşından küçük çocuklarınız kucağınızda seyahat edecekse 12 kilogramı aşmayan bir adet el bagajı hakkından veya 10 kilogram Check-in bagaj hakkından yararlanabilmektedir.

Şimdi sizler de uygun fiyatlarla KLM uçak bileti almak için Rotaradar’ı tercih edebilir ve güncel bilgilerden haberdar olmak için Rotaradar İnstagram, Facebook ve Twitter adreslerini takip edebilirsiniz.

0