İçindekiler

Kore Filmleri, her ne kadar Kuzey Kore ve Güney Kore film endüstrisini kapsasa da günümüzde daha çok Güney Kore filmlerinin yükselişi ile tanınıyor. Özellikle Kim Ki Duk yönetmenliğinde çekilen filmler Kore Sinemasının tüm dünyada duyulmasına etkili oldu demek yanlış olmaz. Ama yine de biraz daha dikkatli ve adil davranmakta fayda var.

Özellikle 2005 yılından sonra Hollywood dahil, tüm dünyadaki salonlarda geniş bir izleyici kitlesine ulaşan bu dikkat çekici sinema endüstrisini bütünüyle tek bir yönetmene mal edersek, Kore sinemasının başarılı ve genç yönetmenlerine biraz haksızlık yapmış oluruz. 

Anlatım dili, şaşırtıcı kurgusu, mesafeli duruşu ve tematik renk skalası ile kendine ayrıksı bir yer edinmeyi başaran Kore sinemasının en dikkat çekici örneklerine geçmeden önce, kendi küllerinden doğan bu sinemanın popülerliği yakalarken, toplumsal gerçekçilikten de hiç vazgeçmemiş olduğunu da mutlaka belirtmek gerek. Gençler başta olmak üzere her yaştan izleyici kitlesini kendine hayran bırakan en iyi Kore filmlerini sizler için derledik

BİN-JİP / BOŞ EV (2004)

Tür: Romantik- Dram Süre: 1 s 30 dk Yönetmen: Kim Ki-duk  Oyuncular:Lee Seung-yeon, Sung-hyuk Moon IMDB: 8,0

Kim Ki Duk filmleri arasında bulunan en iyi kore filmlerinden biri olan Boş Ev, hikayesini diyalogların az, görselliğin bol olduğu simgesel bir dille anlatıyor. Güney Kore sinemasının usta isimlerinden Kim Ki Duk’un en bilinen kore filmlerinden biri olan yapım, Venedik Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülü dahil, pek çok uluslararası festivalden ödülle dönüyor.

Boş Ev; tatile giden ya da bir sebeple evlerinden ayrılan insanların boş evlerinde belirli zaman diliminde kalarak hayatını sürdüren genç bir adamın tuhaf hikayesini anlatıyor. Motosikletiyle şehri gezen ve gözüne kestirdiği eve yerleşen Tae-suk, kendince bir takas yöntemi geliştiriyor ve kaldığı evlerde geçirdiği süre boyunca, o evlerde bulunan bozuk ev aletlerini tamir ederek, bir şekilde borcunu ödüyor.

Bir gün her zamanki gibi boş olduğunu var sayarak yerleştiği evlerden birinde aslında yalnız olmadığını fark ediyor ve o ana değin, boş evlerde halinden hoşnut, gizli bir misafir yaşayan genç adamın günlük hayatına odaklanan film, bu karşılaşmayla birlikte gizemli bir aşk hikayesine dönüşüyor.

Kore filmleri arasında bulunan Boş ev birçok sinefilin severek izlediği filmler arasında yer almaktadır. Siz de izlenmesi gereken filmler arasında bulunan Boş evi izlenecek filmler listenize ekleyebilirsiniz.

GISAENGCHUNG / PARAZİT (2019)

Tür: Gerilim  Süre: 2s12dk Yönetmen: Bong Joon Ho Oyuncular: Song Kang-Ho, Woo-sik Choi, Park So-Dam IMDB: 8,6

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivalinde yapan Parazit filminin yönetmen koltuğunda, aynı zamanda filmin senaristi de olan Bong Joon-ho oturuyor. 2019’un en çok ses getiren yapımlarından biri olan Güney Kore çıkışlı Parazit filminin 92. Oscar Ödülleri için 6 dalda adaylığı bulunuyor ve kara komedi-gerilim türünün başarılı bir örneği olan Parazit, en iyi film dahil 4 altın heykel kucaklamayı başarıyor. 

Hemen belirtelim, Parazit, Oscar tarihinde dili İngilizce olmadığı halde en iyi film ödülü alabilen ilk film. En iyi kore filmleri arasında yer alan Parazit neyi konu alıyor gelin hep beraber bakalım.

Fakirlikle mücadele eden Kim ailesi ile, zenginliğin keyfini süren Pak ailesinin tuhaf ve girift ilişkisini yer yer gerilime çalan kara komedi unsurlarıyla anlatan Parazit; entrikalar, hileler, türlü oyunlar ve aile içi çatışmalarla ördüğü hikâyeyi klişe tuzaklarına düşmeden anlatmayı başarıyor. Tüm bu dinamiklerin içinde sistem eleştiri yapmaktan da geri durmayan Güney Kore filmleri arasında bulunan bu eşsiz film, gördüğü ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

OLDEUBOI – OLD BOY / İHTİYAR DELİKANLI (2003)

Tür: Gerilim / Dram/ Aksiyon Süre:1s 59dk Yönetmen: Park Chan-Wook Oyuncular: Min-sik Choi, Yoo Ji-tae, Kang Hye-Jeong IMDB:8,4

İntikam hikayeleri anlatma adeta bir usta olduğunu yarattığı İntikam Üçlemesi serisiyle gözler önüne seren Chan-wook Park, sert ve sarsıcı diline İhtiyar Delikanlı ile devam ediyor. Serinin açılışını 2002 yapımı Haklı İntikam ile yapan Park, hemen ardından gelen 2003 tarihli Kore filmiyle yine zihnimizle oynamaya devam ediyor.

Güney Kore Sineması’nın toplumsal gerçekçi örneklerini karanlık hikayelerle anlatmayı seven yönetmen, serinin kapanışını ise 2005 yılına gösterime giren İntikam Meleği ile yapıyor. Bir Japon mangasından uyarlama olan ihtiyar Delikanlı ise serinin en dikkat çeken filmi olarak hafızalarda yer ediyor.

Kendini, karanlık bir hücrede bulan Oh Dae-su’nun gizemli hikayesini anlatan Kore filmi, sert ve sarsıcı görüntülere fazlasıyla yer veriyor. Neden oraya kapatıldığını zamanla anlayan Oh Dae-su, gerçek hayattan koparıldığı hücresinde sadece küçük televizyonunu izleyebiliyor. İzleyicinin, gizemli hikâyenin ip uçlarına filmin kahramanıyla aynı anda eriştiği kurguda, 15 yıl sonra salıverilen Oh Dae-su, kendisini kaçıranlardan intikam almaya karar veriyor ve onların peşine düşüyor.

Bong Joon-ho’nun yönettiği 2003 yılı Güney Kore dram filmdir. Film, 1986 ve 1991 yıllarında Hwaseong ve Gyeonggi sehirlerindeki işlenen ilk seri cinayetlerin hikayesine odaklanır. Yönetmenin ikinci filmdir. Senaryosu Bong ve Shim Sung-bo tarafından yazılmıştır. Filmin başarısı sayesinde yapım şirketi batmaktan kurtulmuştur.

SALINUI CHUEOK / CİNAYET GÜNLÜĞÜ (2003)

Tür: Aksiyon, Suç, Dram Süre:2s11dk Yönetmen: Bong Joon Ho Oyuncular:Song Kang-Ho, Kim Sang-kyung, Roe-ha Kim IMDB:8,1

2003 tarihli Güney Kore yapımı filmin yönetmenliğini Bong Joon-ho üstleniyor. Dram türünün başarılı örneklerinden biri olan Cinayet Günlüğü, 1986 ve 1991 yıllarında iki farklı şehirde işlenmiş cinayetleri konu ediyor. Hwaseong ve Gyeonggi şehirlerinde meydana gelen bu seri cinayetleri anlatan Bong Joon-ho, Kore filmlerinde aşina olduğumuz gibi baskıcı sistemi eleştirmekten de geri durmuyor. 1990’ların sonuna odaklanan Cinayet Günlüğü, polisiye türünün kimi anlatılarını da ustaca kullanarak, başarılı bir dramatik yapı yakalıyor.

Film, ülkede baskı ve sansürün hâkim olduğu bir atmosferde geçiyor ve askeri yönetimin bu baskısı gün geçtikçe artıyor. Tecavüze uğradıktan sonra vahşi katledilen bir kanın katilini arayan Cinayet Günlüğü, gittikçe içinden çıkılamaz hale gelen davayı detaylıca anlatıyor. Bir şekilde engellerle karşılaşan lokal polis Park Doo-Man cinayeti çözemediği gibi, içinden çıkılamaz bir hale getiriyor.  Görevi devralan Seo ise bu kez başarılı olmak ve davayı çözmek için var gücüyle çalışıyor.

KIMSSI PYORYUGI / KİM’İN ADASI (2009)

Tür: Dram Süre: 1s56dk Yönetmen: Hae-jun Lee Oyuncular: Jae-yeong Jeong, Ryeowon Jung, Yeong-seo Park IMDB:8,1

Genellikle kendi yazıp yönettiği filmlerle tanınan Hae-jun Lee Kim’in Adası’nda da bu geleneğini bozmuyor. Tom Hanks ile hatırladığımız Cast Away filminin Gney Kore sinemasında yeniden yorumlanışı olarak okuyabileceğimiz Kim’in Adası, romantik komedi türünün keyifli ve başarılı bir örneğini oluşturuyor. İntihar, hayat, aşk, merak gibi kavramları merkeze alan yapımda, elbette ki bir miktar sistem eleştirisi de mevcut.

Kendini öldürmek için Han nehrinin sularına dalan Kim, kendine geldiğinde ölmediğinin ve hatta adını bile bilmediği bir adaya sürüklendiğinin farkına varıyor. Önceleri kendini yine öldürmeyi düşünen Kim, zamanla bu tatsız düşünceden vaz geçiyor. 

Nehir boyundaki evinde yıllardır dışarı çıkmadan yaşan bir kadın ise Kim’i fark ediyor ve dürbünüyle onu izlemeye başlıyor.

 

IMDB Puanı Yüksek Kore Filmleri

Parazit

8,6

İhtiyar Delikanlı

8,4

Umut

8,3

Hücre 7 Mucizesi

8,2

Nae meorisokui jiwoogae

8,2

Hizmetçi

8,1

Cinayet Günlüğü

8,1

Do-ga-ni

8,1

Taegukgi hwinalrimyeo

8,1

Kimssi pyoryugi

8,1

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar

8

Boş ev

8

Kim Kİ-duk Filmleri

kim ki duk

Yıl

Türkçe Adı

1996

Timsah

 

Vahşi Hayvanlar

1998

Birdcage Inn

2000

Real Fiction

 

Ada

2001

Address Unknown

 

Bad Guy

2002

The Coast Guard

2003

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar

2004

Fedakar Kız

 

Boş Ev

2005

Yay

2006

Zaman

2007

Nefes

2008

Rüya

2011

Arirang

2011

Amen

2012

Acı

2013

Kim Ki-Duk’tan Moebius

2014

Bire Bir

Bong Joon-ho Filmleri

Parazit

Yıl

Film

1997

Motel Cactus

1999

Phantom: The Submarine

2000

Barking Dogs Never Bite

2003

Cinayet Günlüğü

2005

Antarctic Journal

2006

The Host

2009

Mother

2013

Snowpiercer

2014

Sea Fog

2017

Okja

2019

Parazit

32