Kosova Gezi Rehberi içerisinde sizlerle paylaşılan bilgilerden ülke hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız bilgiler sayesinde seyahatinizi planlayabilir ve eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz. Kosova Tarihine bakıldığında ülkenin bulunduğu coğrafyada birçok devletin hakimiyet gösterdiğini söylemek mümkündür. Kosova’da ilk yerleşimlere tarih öncesi dönemlerde rastlanmıştır. Ülkeye ilk olarak illiryalılar ve traklar yerleşmiştir. Kosova’ya 6. Yüzyılın sonlarında ise Slav halkları yerleşmiştir. Kosova 13.yüzyılın başlarında Sırp egemenliği altına girmiştir fakat Sırpların bölge üzerindeki egemenlikleri çok sürmemiştir. 14.yüzyılda Osmanlı Devleti’nin sınırlarına altına giren Kosova’da hala bu devletin izlerine rastlanmaktadır. 1. Dünya Savaşı sonrasında Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra ülke de tekrar Sırbistan hakimiyeti görülmüştür. Kosova 1999 yılında NATO tarafından yapılan Operasyon sonrasında Sırbistan’dan ayrılarak özerk bir bölge haline gelmiştir. 2008 yılında Kosova için ABD, AET, Sırbistan ve Rusya arasında ülkenin statüsü üzerine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler çıkmaza girdiği için 17 Şubat 2018 tarihinde Kosova bağımsızlığını ilan etmiştir.

Kosova Gezi Rehberi

Kosova Bayrağı

Kosova Gezi Rehberi içerisinde bulunan Kosova Hakkında Bilgiler bölümünden siz de ülke hakkında genel bilgilere erişebilirsiniz.  

Kosova’nın BaşkentiPiştine
Kosova’nın Nüfusu1,831 milyon
Kosova’nın Para BirimiEuro
Kosova’nın İklimiAkdeniz ve Okyanus İklimi
Kosova’nın Ana DiliArnavutça ve Sırpça
Kosova Telefon Kodu+383
Kosova konumu gereği Balkanlarda yer alan bir ülkedir. Ülkenin denize sınırı bulunmamaktadır. Kosova 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan eden bir ülke olduğu için dünya bazında az ülke tarafından tanınmaktadır. Kosova’nın kuzeyinde Sırbistan güneyindeyse Kuzey Makedonya ve Arnavutluk bulunmaktadır.  Ülke batı yönünden Karadağ ile komşudur.
 
Kosova’nın para birimi Euro’dur.  Kosova’nın para birimi olan Euro’nun kısaltması EUR’dur.
 
Kosova Konsoloslukları

Kosova’nın başkenti Priştine’dir.  Kosova nüfusunun 477 bini Priştinede yaşamaktadır. Kosova’nın en büyük ikinci ili ise Prizen’dir. Prizen’de yaklaşık 335 bin insan yaşamaktadır. Nüfus bakımından en kalabalık üçüncü şehir ise Mitroviça’dır. İdari olarak 7 ile ayrılan Kosova’nın illeri ise belediyelere ayrılmaktadır.

 • İpek
 • Mitroviça
 • Priştine
 • Gilan
 • Yakova
 • Prizen
 • Ferizovik

Kosova’da konuşulan resmi iki tane dil bulunmaktadır. Ülkenin ana dilleri Arnavutça ve Sırpça ’dır. Kosova anayasasına bakıldığında ülke tarafından Boşnakça, Romca ve Türkçe’nin de belediye statüsünde resmi dil olarak kabul edilmektedir. Ülkenin Prizen, Mamuşa, Priştine, Mitroviça, Vıçıtırın ve Gilan belediyelerinde Türkçe resmi dil olarak kabul edilmektedir.    Kosova’da ülke nüfusunun %95’i Arnavutça konuşmaktadır. Ülkenin %1,7’lik kısmı Boşnakça konuşurken %1,6’lık kısmıysa Sırpça konuşmaktadır. Bu nedenle ülkede en çok konuşulan ikinci dilin Boşnakça olduğunu söylemek mümkündür. Kosova’da Türkçe konuşan kişilerin ülke nüfusuna oranıysa %1,1’dir.

Kosova Vizesi
Kosova’da dini inançlar arasında en yaygın olan inanç İslamiyet’tir. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır. İslamiyet’e inanan kişileri nüfusa oranı %95’dir. Kosova Anayasasında resmi bir din belirtilmemiştir. Kosova nüfusunun %4’ü Hristiyanlığa inanmaktadır.  Hristiyanlığa inanan kişiler genellikle Sırbistan Ortodoks Kilisesine bağlıdır. Ülke içerisinde Sufizm ve Bektaşilik inancına sahip kişiler de bulunmaktadır.
 

Kosova Gezi Rehberi içerisinde yer alan Kosova’ya Ne Zaman Gidilir? Bölümü ülkeye seyahat etmek isteyen fakat seyahat tarihine karar veremeyen kişilerin karar vermesine yardımcı olacak önerilerle doludur. Kosova bulunduğu coğrafi konum nedeniyle karasal iklimin hâkim olduğu bir ülkedir. Bu nedenle ülkede yaz ayları sıcak olurken kış aylarıysa soğuktur. Ülkede gideceğiniz yere göre sıcaklık ve yağış değerleri farklılık gösterebileceği için ülkeye seyahat etmeden önce hava durumuyla ilgili bilgi edinmeniz gerekir.Kosova’da genellikle ekim ve kasım aylarında Priştine Caz Festivali düzenlenmektedir. Ülkeye bu tarihler arasında giderek sizlerde Kosova Caz Festivaline katılabilirsiniz. Ülkeye turizm amaçlı gidecekseniz eğer dağlık bölgelerde yazların biraz daha serin geçtiğini bilmenizde fayda var. Ülkeyi ilkbahar ve sonbahar ayları arasında kalan bir zaman diliminde ziyaret edebilirsiniz.

Kosova Gezi Rehberi
Kosova’ya ülkemizden direkt veya aktarmalı uçuşlar ile seyahat etme şansınız bulunmaktadır. Kosova’da Priştine, Mitroviçe ve Prizren illerinde havaalanı bulunmaktadır. Ülkemizin bazı şehirlerinden Kosova’ya direkt bazı şehirlerinden ise aktarmalı uçuşlar vardır. Kosova’ya seyahat etmek için Kosova Uçak Bileti satın almak istiyorsanız eğer, Türk Hava Yolları, Pegasus ve Corendon Airlines’i tercih edebilirsiniz. Bu firmalar ülkeye en sık sefer düzenleyen havayolu firmalarıdır.
 
Kosova Kültürü İslamiyet etkisiyle gelişen bir kültür olsa da ülke kültüründe Sırpların, Hırvatların ve Arnavutların etkisinin büyük olduğu bilinmektedir. Ülkede genellikle siyasi konularda konuşmak isterseniz karşı tarafın biraz gerildiğini görebilirsiniz. Ülke insanları genellikle misafirperver insanlar olup kendi kültürleriyle gurur duymaktadırlar.   Kosova’da yaşlılara saygılı davranmak oldukça önemlidir. Genç nüfus oranı bir hayli fazla olan ülke nüfusunun %70’i 35 yaşının altındadır. Ülkeye seyahat ettiğinizde askeri tesislere uğrayacaksanız eğer tesislerin ve evlerin fotoğrafını çekmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü bu davranış Kosova halkı tarafından hoş karşılanmayacaktır.
 
Kosova Mutfağı

Kosova Gezi Rehberi içerisinde yer alan Kosova Mutfağı bölümünde ülkenin yeme alışkanlıkları hakkında bilgi edinebilir ve Kosova’da ne yenilir ne içilir sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Kosova Mutfağı birçok ülke mutfağından etkilenmiştir. Ülke mutfağında genellikle Sırp, Arnavut, Türk ve Yunan mutfağı etkileri görülmektedir. Ülkede et yemekleri ve deniz ürünleri tüketimi bir hayli yaygındır.

Kosova’da Ne Yenilir Ne İçilir?

 • Patates Salatası, ülkede genellikle beş çaylarında Arnavut böreği ile beraber tüketilen ve asla vazgeçilmeyen bir yemektir.
 • Sudak Balığı, Kosova’nın en ünlü tatlı su balıklarından biridir ve ülkeye gidenlerin kesinlikle denemesi gerekmektedir.
 • Arnavut Böreği, hamurun elle açılmasıyla yapılan Arnavut Böreği genellikle Ispanakla yapılmaktadır.
 • Trileçe, Arnavutların tatlısı olarak bilinse de Trileçe, Kosova’da da oldukça ünlü bir tatlıdır.

Kosova’ya seyahat edecekseniz ve ülkeden eliniz boş dönmek istemiyorsanız eğer Kosova Gezi Rehberinde yer alan Kosova’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar bölümünden  birçok hediyelik eşya önerisi öğrenebilirsiniz. Kosova’ya seyahat eden kişiler Priştine, Yakova ve İpek’ten alışveriş yapmayı tercih ederler. Bu şehirler genellikle daha fazla hediyelik eşya bulabileceğiniz şehirlerdir. Ülke genelinde tel işlemecilik yapıldığı için Kosova’dan gümüş, bakır veya pirinçten yapan metal eşyalar alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ülkeden hediye olarak ahşap oyma eşyalar ve müzik aletleri de alabilirsiniz.

Kosova Gezi Rehberi

Kosova’ya seyahat edecek bir Türk Vatandaşıysanız eğer ülkeye yapacağınız 90 güne kadar olan seyahatlerde Kosova Vizesi almanıza gerek yoktur. Seyahatiniz 90 günü aştığı takdirde Kosova Vizesine başvurmanız gerekecektir.

Kosova’nın ülkemizde Ankara’da büyükelçiliği bulunmaktadır. İstanbul’da ise Konsolosluğu bulunan ülkenin İstanbul Konsolosluğu yalnızca Marmara ve Ege bölgelerinden sorumludur.

 • Kosova Ankara Büyükelçiliği Adresi: Hirfanlı Sokak, 14/2, Gaziosmanpaşa, Çankaya. Ankara, Türkiye
 • Kosova İstanbul Konsolosluğu Adresi: Valikonağı Cad., Melek Apt., No: 74, Daire No:3, Nişantaşı / İSTANBUL
0