İnkaların Saklı Şehri Machu Picchu Antik Kentini Tanımaya Ne Dersiniz?

Güney Amerika sınırları içerisinde yer alan gizemli antik kentimiz Machu Picchu, Peru ülkesinde bulunmakta. Turizm ve sanat tarihsel açıdan büyük önem taşıyan kent UNESCO dünya mirası listesinde yer almakta ve dünyanın 7 harikası arasında. İnkaların saklı şehri Machu Picchu İnka İmparatoru Pachatuces tarafından And Dağları arasında bulunan tepede 17.yüzyıllarda inşa edilmiştir. Yapımının 25 yıl sürdüğü antik kent birçok gizemi de beraberinde getirmekte. İnkaların Saklı Şehrini İspanyolların 16.yüzyıldan beri aradıkları ve 20. Yüzyıllarda Amerika’da Yale Üniversitesinin yaptığı bilimsel gezilerde keşfedildiği bilinmektedir.

Yapılan kazılarda hiçbir savaş izine rastlanılmayan İnkaların Saklı Şehri Machu Picchu Antik Kenti neden tepelere gizli saklı yapılmış olabilir? Sorunun cevabına ise yüzyıllar sonucunda Şehrin dini ve ayinle ilgili amaçlı olarak gizli ve uzak alana yapıldığına Arkeologlar tarafından ulaşılabilmiş. İnka’ların inanışları olan en büyük Tanrı olan Güneş’e ve onun oğlu İnka’ya yakın olabilmesi amacıyla Machu Picchu saklı şehri dağın tepesinde inşa edilmiş.

Peki, Machu Picchu Antik Kentinin Mimari Gizemi Nedir?

Macchu Picchu kelime anlamı bakımından eski zirve anlamı taşımaktadır. Machu; Eski, yaşlı insan Picchu ise Zirve anlamına gelmekte. Güneş Tanrısına yakınlık ve dini amaçlı yapılmış olan şehirde yapılan tüm yapılar büyük ve geniş taş levhaların birbirlerine eklenmeleri sisteminde oluşturulmuş. İnkaların saklı şehrinde bu yapıları yapabilmek için insanlar devasa dikdörtgen blokların kenarlarında oyuklar açarak bu sayede tüm yapıları birbirine geçirme yöntemi ile inşa etmişler. Birbiri arasına geçirilen taşların sağlamlığını sağlamak amacıyla eritilmiş metal dökmüşler. Peki, dağların zirvesine bu devasa taşlar nasıl taşınmış olabilir?

Taşların altlarına silindir biçimdeki kütükler konularak tekerlek işlevi görmüşler. Bu sayede taşlar önceden yapılarak zirveye silindir kütükler tarafından çıkarılmış. Bu mühendislik harikası olan Antik kent,  yüzyıllar boyunca depremlere karşı dimdik ayakta durmuş ve zarar görmemişler. Mükemmel bir hesaplama ve mühendislik kullanılan yapılarda misyonerlerin yaşadıkları ise belgelerle kanıtlanmış.

Machu Picchu Merkezinde Yer Alan INTİHUANA Taşının Sırrı Nedir?

Dini ve ritüel amaçlı yapılmış olan saklı şehir Machu Picchu Antik kentinde Intihuana taşı,  güneş ışığını üzerine doğrudan alabilmek amaçlı dik bir biçimde yerleştirilmiş. Taşın bu şekilde konması kış mevsiminde güneşin en uzak olduğu konumlarda bile ışınlarını üzerine dik biçimde alabilmiş ve Güneş Tanrısına olan tapınmayı işaret etmiş. Yüzyıllar önce böylesine bir matematik ve planlama ile güneş ışınlarının dik geldiği konum belirlenmiş ve yapılarda ki en devasa taş bu konuma yerleştirilmiş. Intihuana kelimesinin anlamı ise Güneş çeken manasına gelmekte. Taşın güneşi kendi üzerine doğrudan çektiği inancı bulunmakta.

Machu Picchu’ Antik Kentinde Kimler Yaşamıştır?

İnkaların Saklı Şehri Machu Picchu antik kenti kuruluş amacından dolayı dini keşişlerin uğrak noktaları ve yaşam alanları olmuş. Yerel halkın yanı sıra bu efsanevi antik şehirde dini amaçlı gezintiler ve kalmalar olmuş tapınmalar ve sunaklar Güneş Tanrısı ve Tanrı İnka adına yer almış. Güneşe yakınlığı ve dini amaçlı kurulmuş olan mabet yapılarının şüphesiz en büyüğü ve en gizemli olanı Machu Picchu antik kentidir. Çevresinde yer alan ormanlar sayesinde gizli bir kent olmuş ve yüzyıllarca hiç kimse tarafından bulunamamış.

Yapımı 25 yıl sürdüğü bilinen Antik kent günümüzde dünyanın her tarafından turist akınına uğramakta. Her insanın mutlaka görmesi gereken İnkaların Saklı Şehrinde Tarihin, Sanatın, Mimarinin yanı sıra eşsiz bir doğa manzarası bulunmakta ve ziyaretçileri kendisine hayran bırakmakta.

Peki, Machu Picchu Antik Kenti Mimari Açıdan Nasıldır?

İnkaların Saklı Şehri  Machu Picchu özellikle saldırılara ve yağmalanmaya karşı daima korunmuş ve yeri halk tarafından saklı tutulmuş. Bu sebeplerden dolayı kent kalıntıları hiçbir hasar almadan günümüze ulaşabilmiş. Şehrin tamamının ortaya çıkabilmesi için Arkeologlar uzun yıllarca kazı çalışmaları yapmışlar ve İnkaların Saklı Şehri Machu Picchu Antik kentini ortaya çıkartmışlar.

Kent yukarı şehir ve aşağı şehir olarak iki bölüm halinde kullanılmış. Yukarı bölümde tapınaklar ve ritüelleri bulunmakta, aşağı şehirde ise kent ambarları bulunmakta. Şehirde 700 den fazla asil ve din adamları yaşamış olup, 200 civarında devasa taş yapılara 3000 adet basamaklarla ulaşım sağlanmış. Basamaklardan çıkıp kente ulaşıldığı zaman insanları Güneş Tapınağı ve Üç Pencere Tapınağı karşılamakta. Ana meydana ulaşıldığında ise muazzam taş işçiliği ile yapılmış olan Ana Tapınak bulunmakta. Kapısı güney bölümünde yer alan Ana Tapınağın zemininde ise okyanus ve suyun sembolü olan beyaz kum bulunmuştur.

Kentin giriş bölümlerinde bekçi kulübesi ve mezarlıkların da yer aldığı bilinmekte. Aynı zamanda arkeologların kazıları sonucunda kentte 100 den fazla olarak mumyalanmış insan cesetlerine rastlanmış. İskeletlerin bulunduğu 50 adet mezar içerisinde kadın ve erkeklerin eşit olarak mumyalandıkları görülmüştür. Şiddetli, yağmur ve toprak kaymalarına rağmen saklı kent, yapıları ve cesetleri ile birlikte günümüze sapasağlam bir biçimde ulaşabilmiş.

İnkaların Saklı Şehri Machu Piccu antik kentini keşfeden Yale Üniversitesi yetkilisi Hiram Bingham, kentte bulmuş olduğu tarihi eserlerin pek çoğunu Yale Üniversitesine götürmüş. İçerisinde Heykeller, insan kemikleri ve mücevherlerin bulunduğu tarihi eserler 2012 yılına kadar Yale Üniversitesinde korunmaya devam etmiş. Peru ülkesi bakımından bu eserlerin korunamayacağını bildiren ve bu sebeple bünyesinde barındıran Yale Üniversitesi yetkilileri, Antik kentin eserlerini Yale şehrinde bulunan Peabody Müzesinde sergilemekteydi. 2006 yılında Peru hükümetinin baskıları üzerine eserlerin bir kısmı ülkeye geri iade edilmiştir. 2012 Yılında ise eserlerin tümü Peru hükümetine teslim edilmiş ve günümüzde Machu Picchu Antik kenti yakınlarında yer alan Cusco kenti içerisinde ki La Casa Concha adlı müzede ziyaretçilerin izlemesi sağlanmakta.

İnkaların Saklı Şehri Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu Antik kentini ziyaret etmek için öncelikle Türkiye üzerinden Peru’ya gitmek gerekmekte. Bu konuda uygun fiyata uçak biletleri bulabilmek için Rotaradar sitemizi kullanabilirsiniz. Peru’nun başkenti Lima şehrine gidildikten sonra Machu Picchu Antik kent servisleri bulunmakta. 6 saatlik virajlı yol arasında eşşiz dağ ve orman manzarası görenleri kendisine hayran bırakmakta. İnkaların saklı kentinde görülecek olan arkeolojik alanda hem tarihe hem de kültüre doyulmuş olunacak. Özellikle kent tarihi rehberleri, yapıların tarihsel ve sanat tarihsel değerlerini anlatacak ve yapıları göstererek izleyenlere yaşatacaklardır.

Tarihçilerin ve Sanat Tarihçilerin İnka Medeniyeti ile ilgili en derin ve gerçekçi bilgilere ulaştıkları bölge olarak bilinen Machu Picchu antik kenti günümüzde bile birçok gizemini korumakta. Yazıyı kullanmadıklarından dolayı yazılı tarihlerine rastlanılmayan İnkaların tarihi bilgileri, bu kent sayesinde gün ışığına çıkmıştır. Hala araştırmaların yoğunlukla devam ettiği İnkaların saklı şehri Machu Picchu antik kentinde yapıların mimarisi ve matematiksel konumlarının nasıl sağlanmış oldukları tam anlamıyla bilinmemekte.

Günümüzde UNESCO dünya miras listesinde yer alan Machu Picchu antik kenti her yıl 100.000 e yakın turisti ağırlamakta. Peru ülkesine özellikle turizm açısından büyük destek olan İnkaların Saklı şehri Machu Picchu kentinin tarihi dokusunun bozulmaması amacıyla ülke olarak yoğun önlemler alınmakta ve kentin yer aldığı alana uçak ve yahut helikopter ile çıkılması şiddetle yasaklanmaktadır.

0