Makedonya Gezi Rehberi

Makedonya Gezi Rehberi içerisinde ülkeye dair birçok yararlı bilgiye ulaşabilirsin. Makedonya Gezi Rehberi sizler için hazırlanmış ve seyahat önerileri içeren bir rehberdir.

Makedonya Tarihine bakıldığında ülke coğrafyasında ilk olarak Paeonia Krallığının bulunduğu söylemek mümkündür. Ülkenin kuzeyinde bulunan bu krallık Traklara mensup bir krallıktı. Ülke coğrafyasında günümüze kadar birçok krallık ve devlet kurulmuştur. M.Ö 146 yılında Roma İmparatorluğu tarafından kurulan Makedonya eyaletinde M.S 6. Yüzyıl dolaylarında Slavların bu eyalete yerleştiği görülmektedir. Bu bölgede yaşayan halk 680 yılları civarında Hristiyanlığı kabul etmiştir.

M.S 14. Yüzyıl sonlarında Osmanlı İmparatorluğu ile yapılan 1.Kosova Muhaberesi sonucunda bölge coğrafyası Osmanlı İmparatorluğunun eline geçmiştir. 600 yıl boyunca Osmanlı bu coğrafyada hüküm sürmüştür. 20.yüzyılın ortalarında ülke coğrafyasında Yugoslavya Fedatif Cumhuriyeti kurulmuştur. 1991 yılında Yugoslavya’nın iç savaşlara girmesini fırsat bilen Özerk Makedonya cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etmiştir.

Makedonya Gezi Rehberi

Makedonya Bayrağı

Makedonya Gezi Rehberi içerisinde yer alan Makedonya Hakkında Bilgiler bölümü sizlerin ülke hakkındaki en genel bilgilere ulaşmasını sağlayacak.

 

Makedonya’nın BaşkentiÜsküp
Makedonya’nın Nüfusu2,075 milyon
Makedonya’nın Para BirimiMakedonya Dinarı
Makedonya’nın İklimiKarasal İklim
Makedonya’nın Ana DiliMakedonca ve Arnavutça
Makedonya Telefon Kodu+389

Makedonya’nın Coğrafi Konumu hakkında bilgiyi Rotaradar’dan alabilirsiniz. Makedonya Balkanlarda yer alan bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Sırbistan ve Kosova bulunmaktadır. Makedonya’nın batısındaysa bulunan ülke Arnavutluk’tur. Birçok ülkeyle komşuluğu bulunan Makedonya’nın güneyinde Yunanistan, doğusundaysa Bulgaristan bulunmaktadır.

Makedonya para birimi olarak Makedonya Dinarını kullanan bir ülkedir. Makedonya Para Birimi olan Makedonya Dinarının kısaltması MKD’dir.

Makedonya’nın Coğrafi Konumu

Makedonya’nın şehirleri arasında yer alan Üsküp ülkenin başkenti konumundadır. Makedon halkının büyük çoğunluğu Üsküp’te yaşamaktadır. Üsküp’ün nüfus yoğunluğu 500 bin civarındadır. Aşağıda Makedonya’nın şehirleri listesini görebilirsiniz.

 • Üsküp
 • Kumavona
 • Manastır
 • Pirlepe
 • Kalkandelen
 • Gostivar
 • Ohri
 • Köprülü
 • İşitip

Makedonya’da konuşulan diller arasından Makedonca ve Arnavutça ülkenin resmi dilleridir. Fakat Makedonya tarafından Türkçe, Sırpça, Ulahça, Boşnakça ve Romca da tanınan diller arasında bulunmaktadır. Konuşulan bu diller genellikle azınlık grupları tarafından konuşulmaktadır.  Ülkede İngilizce bilen insan yoğunluğu da fazladır. Genellikle kişiler İngilizceyi ikinci yabancı dil olarak konuşmaktadır.

Makedonya’nın Şehirleri ve Başkenti

Makedonya’da dini inanç ve inanışlar arasında en çok inanılan din Hıristiyanlıktır. Makedonya halkının yaklaşık %65’i Makedon Ortodoks Kilisesine bağlı yaşamaktadır. Ülkede en yaygın ikinci din ise İslam’dır. İslamiyet’e inanan kişi yoğunluğu %35 civarındadır. Ülkede yaşayan Müslüman nüfusunun büyük çoğunluğunu Arnavutlar oluşturmaktadır.  Ülkede yaklaşık 1200 tane kilise varken 750 tane de cami bulunmaktadır.

Makedonya Gezi Rehberi içerisinde yer alan Makedonya’ya Ne Zaman Gidilir bölümü ülkeye seyahat etmek isteyen fakat seyahat tarihine karar veremeyen kişilere seyahat önerileri içeren bir rehber niteliğindedir.

Makedonya Karasal iklim kuşağında olan bir ülkedir. Bu nedenle kış ayları soğuk ve sisliyken yaz aylarıysa oldukça sıcaktır. Ülkeye seyahat nedenine göre bir tarih aralığı belirleyebilirsiniz fakat gidiş nedeniniz yalnızca turizm amaçlıyla ülkeye yaz aylarında gitmenizi öneririz.

Makedonya’ya kara yolu seyahat tipini seçerek gidebileceğiniz gibi havayoluyla da seyahat edebilirsiniz. Genellikle insanlar ülkeye giderken havayolu ile seyahat etmeyi tercih etmektedirler. Ülkemizde İstanbul’dan Makedonya’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Farklı bir şehirden seyahat etmeyi planlıyorsanız eğer aktarmalı uçuşları tercih ederek seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Makedonya’da Ohri ve Üsküp’te havaalanı bulunmaktadır. Makedonya Uçak Biletinizi alırken ülkedeki bu havaalanlarına varışlı uçuşları tercih edebilirsiniz. Türk Hava Yolları, Austrian Airlines, Pegasus, Qatar Airways ülkeye en çok sefer düzenleyen firmalar arasında yer almaktadır.

Makedonya’ya Nasıl Gidilir?

Makedonya kültürü diğer balkan ülkelerinin kültürlerinden etkilenerek gelişen bir kültürdür. Ülkenin 600 yıl boyunca Osmanlı egemenliği altında kalması da ülke kültürünün Türk kültürüne benzemesine olanak sağlamıştır.

Ülke genelinde selamlaşmak Makedonya Kültürünün bir parçasıdır. Tanıyın veya tanımayın göz göze geldiğiniz birisine selam vermeniz gerekir. Makedonya’da özel günlerde ve düğünlerde en çok payduşka ve siganski oyunları oynanır. Türkiye’de balkan göçmenlerinin çok olduğu bölgelerde bu oyunlar hala devam etmektedir.

Makedonya Gezi Rehberi

Makedonya mutfağı balkan mutfaklarından etkilenen ve neredeyse balkanlara ait her lezzeti içerisinde taşıyan bir mutfaktır. Ülke mutfağında Orta Doğu ve Akdeniz etkisi de vardır. Makedonya coğrafyası uzun yıllar boyunca Osmanlı egemenliği altında kaldığı için ülke mutfağı bizimkine çok benzemektedir.

Makedonya’da Ne Yenilir Ne İçilir?

 

 • Ajvar, ülkede genellikle kahvaltıda tüketilen bir yiyecektir. Közlenmiş patlıcan ve biberden yapılan bu mezeyi dilerseniz satın alabilirsiniz.
 • Cevapi, dana ve koyun kıyması kullanılarak yapılan bir kebap türüdür. Ülkede salata ile servis edildiğini görebilirsiniz.
 • Kachamak, faklı tatlar denemeyi sevenler için Makedonya’da deneyebileceğiniz bir tat. Mısır unun kızartılıp tereyağı eklenmesiyle yapılan bu yemek genellikle yoğurt ve krema ile servis edilmektedir.
 • Makedon Çorbası, et suyu ve mevsim sebzeleri kullanılarak yapılan bu çorbayı Üsküp’teki her restoranda bulabilirsiniz.
 • Trileçe, tabi ki Arnavutluk ile öne çıkmış bir tatlı fakat Makedonya’da da denemenizi öneririz.

Makedonya’ya seyahat ettiğinizde özellikle alışveriş yapmak için Üsküp, Ohri, Bitola ve Tetova gibi kentleri gezmenizi öneririz. Ülke çarşılarında çanta, kurutulmuş sebze ve el yapımı takılar bulabilirsiniz.

Makedonya’ya seyahat edecekseniz eğer 90 güne kadar yapacağınız seyahatlerinizde Makedonya Vizesi almanıza gerek yoktur. Seyahatiniz 90 günü geçecekse Makedonya Vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Ülkemizde Makedonya’nın Ankara’da büyükelçiliği, İstanbul’da başkonsolosluğu İzmir’de ise Fahri konsolosluğu bulunmaktadır.

 • Makedonya Ankara Büyükelçiliği Adresi: Kazım Özalp, Karaca Sk. No:24 D:5-6, 06700 Çankaya/Ankara
 • Makedonya İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Ömer Avni, İnönü Cad. Üçler Apt. No:20 D:3, 34427 Gümüşsuyu, Taksim/Beyoğlu/İstanbul
 • Makedonya İzmir Fahri Konsolosluğu Adresi: Adres: Mansuroğlu, Eminoğlu Plaza, 288/4. Sk No:14, 35220 Bayraklı/İzmir
0