Makedonya mutfağı balkan mutfaklarından etkilenen ve neredeyse balkanlara ait her lezzeti içerisinde taşıyan bir mutfaktır. Ülke mutfağında Orta Doğu ve Akdeniz etkisi de vardır. Makedonya coğrafyası uzun yıllar boyunca Osmanlı egemenliği altında kaldığı için ülke mutfağı bizimkine çok benzemektedir.

Makedonya’da Ne Yenilir Ne İçilir? – Makedonya Mutfağı

 

  • Ajvar, ülkede genellikle kahvaltıda tüketilen bir yiyecektir. Közlenmiş patlıcan ve biberden yapılan bu mezeyi dilerseniz satın alabilirsiniz.
  • Cevapi, dana ve koyun kıyması kullanılarak yapılan bir kebap türüdür. Ülkede salata ile servis edildiğini görebilirsiniz.
  • Kachamak, faklı tatlar denemeyi sevenler için Makedonya’da deneyebileceğiniz bir tat. Mısır unun kızartılıp tereyağı eklenmesiyle yapılan bu yemek genellikle yoğurt ve krema ile servis edilmektedir.
  • Makedon Çorbası, et suyu ve mevsim sebzeleri kullanılarak yapılan bu çorbayı Üsküp’teki her restoranda bulabilirsiniz.
  • Trileçe, tabi ki Arnavutluk ile öne çıkmış bir tatlı fakat Makedonya’da da denemenizi öneririz.
Makedonya hakkında daha fazla bilgi edinmek ülkeye seyahat etmeden önce seyahat planını hazırlamak için Makedonya Gezi Rehberini inceleyebilirsin. Gezi Rehberinde verilen önerilerle bir seyahat planı oluşturabilir ve ülkeyi daha kolay keşfedebilirsin.
0